SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Osiem kanałów walczy o miejsce na MUX-1, nadawcy czekają na decyzję KRRiT

Nadawcy telewizyjni czekają na decyzję KRRiT w sprawie zagospodarowania slotu na MUX-1, o który starają się m.in. Michał Winnicki, Telewizja Polsat, Wirtualna Polska i ATM Grupa, która w przypadku nieotrzymania koncesji na nadawanie dla ATM Rozrywki planuje zakończenie nadawania stacji. - Nasz kanał jest ustawiony pod profil widza telewizji naziemnej i tacy widzowie stanowią 90 proc. wszystkich naszych odbiorców - mówi Przemysław Kmiotek, wiceprezes zarządu ATM Grupy.

Przemysław Kmiotek, fot. Grzegorz Gołębiowski/ATM GrupaArticle

W środę, 24 lutego wygasa 10-letnia koncesja na nadawanie kanału ATM Rozrywka na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. ATM Grupa rok temu złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na udzielenie nowej koncesji, ale regulator twierdził, że w wyznaczonym terminie nie otrzymał odpowiednich dokumentów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

W związku z sytuacją ATM Grupa pod koniec zeszłego roku ponownie złożyła wniosek na nadawanie ATM Rozrywki na MUX-1 - po tym jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uruchomiła konkurs na zagospodarowanie slotu na kolejne 10 lat (dla całodobowego kanału telewizyjnego o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym). Jednocześnie nadawca złożył skargę na działania KRRiT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

O miejsce na MUX-1 walczy osiem kanałów

Wraz z ATM Grupą wnioski na zagospodarowanie wolnego miejsca na MUX-1 złożyli: Telewizja Polsat (dla kanału Polsat Edu), Wirtualna Polska (H! TV), Red Carpet Media Group (Red Carpet TV), Green Content (Dmax), Gaming Tech Esports Media (CD Action TV) i Michał Winnicki, który złożył propozycję na trzy różne kanały: Silver TV, TVC Nostalgia lub Tele Rozrywka.

Postępowanie w tej sprawie nadal się toczy, a jak wynika z naszych informacji – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odbyła posiedzenie w czwartek, 4 lutego br. jednak nie podjęła decyzji w sprawie MUX-1. Kolejne zebranie członków Rady ma się odbyć 11 lutego, pytany przez nas o tę kwestię przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski odpowiedział, że "nie wie czy decyzja wtedy zapadnie". Jeśli tak by się stało - da to nowemu nadawcy maksymalnie dwa tygodnie na uruchomienie nowego kanału.

Obecnie na pierwszym multipleksie, poza ATM Rozrywką, nadają: TTV (TVN Grupa Discovery), Eska TV, Polo TV i Fokus TV (Grupa Polsat), TV Trwam (Fundacja Lux Veritatis), Stopklatka (Kino Polska TV SA) i TVP ABC (TVP).

Kanał, który wygra przetarg na MUX-1 otrzyma slot zlokalizowany na miejscu czwartym (po Eska TV, TTV, Polo TV, a przed: TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV i TVP ABC).

ATM Rozrywka w przypadku braku koncesji na MUX-1 zakończy nadawanie

ATM Rozrywka oprócz MUX-1 nadaje również na u operatorów kablowo-satelitarnych. W przypadku braku kolejnej koncesji na nadawanie w naziemnej telewizji cyfrowej ATM Grupa zakończy nadawanie swojej stacji, jednocześnie wycofując się z rynku telewizyjnego (w portfolio nadawcy znajduje się tylko ATM Rozrywka).

- Koncesja na nadawanie w telewizjach kablowo-satelitarnych jest bezterminowa, ale nie będziemy z niej korzystać, jeśli nie dostaniemy koncesji na telewizję naziemną. Staramy się o nią w nowym postępowaniu konkursowym. Nasz wniosek jest taki sam jak był, nazwa kanału jest również taka sama. Oprócz naszego wniosku jest jeszcze osiem innych. Czekamy teraz na decyzję KRRiT. Jeśli nie dostaniemy koncesji, zaprzestaniemy nadawania ATM Rozrywka w ogóle i wyjdziemy z rynku nadawców, bo to nam się nie opłaca. Biznesowo. Nasz kanał jest ustawiony pod profil widza telewizji naziemnej i tacy widzowie stanowią 90 proc. wszystkich naszych odbiorców - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Przemysław Kmiotek, wiceprezes zarządu ATM Grupy.

Jak informuje nas Kmiotek „niezależnie, prowadzimy też postępowanie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym”. - Jeśli koncesja na nadawanie ATM Rozrywka nie zostanie nam przyznana, będziemy starać się o odszkodowanie za poniesione straty finansowe, bo wniosek o jej przedłużenie, według nas, został złożony w terminie - mówi.

ATM Grupa jest zadowolona z wyników oglądalności ATM Rozrywki, która nadaje od 2012 roku. - Nigdy nie mieliśmy aspiracji, żeby być w pierwszej piątce kanałów w Polsce, natomiast analizując rynek znaleźliśmy grupę odbiorców, która uwielbia nasz kontent i systematycznie nas ogląda - komentuje Przemysław Kmiotek.

W trzecim kwartale ub.r. przychody ATM Grupy zmalały rok do roku o 36,4 proc. do 46,12 mln zł, a zysk netto z 11,61 do 5,23 mln zł. W strukturze wpływów wzrósł udział produkcji telewizyjnej i filmowej, a zmalał - ATM Rozrywki oraz wynajmu sprzętu i usług produkcyjnych. Firma podkreśla, że w tym ostatnim segmencie jej zasoby były wykorzystywane w pełni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Osiem kanałów walczy o miejsce na MUX-1, nadawcy czekają na decyzję KRRiT

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SEBA
no proszę, a wszyscy TVP obstawiali
odpowiedź
User
12345
Zdecydowanie spośród kandytatów wybieram ATM ROZRYWKA
odpowiedź
User
Adi
Starczy już Polsatu i innych gniotów.ATM przynajmniej ostatnio zaczął się rozwijać produkcjami własnymi
odpowiedź