SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa KRRiT zdecyduje w sprawie koncesji TVN, Polsatu i TOK FM

Na czele nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stoi Maciej Świrski, który w przeszłości krytycznie wypowiadał się o TVN i Agorze, goszcząc jednocześnie na antenach TVP i Polsatu. Rozpoczynająca kadencję KRRIT w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zajmie się przedłużeniem koncesji m.in. TVN,  TVN Turbo, TVN Style, Polsatu i TOK FM.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski / PAP Archiwalny / fot. Marcin Obara Article

10 października przewodniczącym KRRiT został Maciej Świrski, a wiceprzewodniczącą Agnieszka Glapiak. Oboje zostali wybrani do Rady przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Senat wybrał do Rady prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda wskazał natomiast byłą szefową „Wiadomości” TVP1 Marzenę Paczuską oraz dr hab. Hannę Karp z toruńskiej uczelni ojca Tadeusza Rydzyka. To ekspertyza tej medioznawczyni przyczyniła się do nałożenia prawie 1,5 mln zł kary na TVN24 przez poprzednią KRRiT za relacje z tak zwanego „puczu sejmowego” pod koniec 2016 roku. Po fali krytyki ówczesny przewodniczący Rady Witold Kołodziejski cofnął decyzję o karze.

- Narzekającym na dotychczasowy skład KRRiT i przewodniczącego Kołodziejskiego dedykuję powiedzenie: „Nigdy nie było tak źle, żeby nie mogło być gorzej”. Teraz będzie dużo gorzej. Pan Świrski agresywnie zaangażowany politycznie po stronie PiS-u, wielokrotnie tak się wypowiadał. W Reducie Dobrego Imienia, Fundacji Narodowej dbać o dobre imię Polski, wydawano miliony, żeby kompromitować Polskę. Uważam, że to decyzja pokazująca, że Prawo i Sprawiedliwość postanowiło iść na wojnę z mediami ocenił dwa tygodnie temu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT.

Milczący przewodniczący

Byli szefowie KRRiT w rozmowie z Wirtualnemedia.pl już po wyborze Świrskiego ocenili Kołodziejskiego jako osobę znającą media i umiarkowaną. Dążył do przedłużenia koncesji dla TVN24 i TVN7, kiedy sprzeciwiali się temu inni członkowie Rady. Twierdzili wówczas, że stacje TVN Warner Bros. Discovery łamią ustawę o radiofonii i telewizji. Wynika z niej, że koncesję może otrzymać nadawca z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalny właściciel TVN ma siedzibę w Amsterdamie, ale należał do amerykańskiego Discovery, a obecnie do Warner Bros. Discovery. Między innymi dzięki determinacji Kołodziejskiego TVN24 i TVN7 nie musiały skorzystać z holenderskich licencji, które otrzymały, tylko polskich.

Świrski w ostatnich latach nie krył antypatii wobec TVN. - Mam wrażenie, że „krzywy ryj” to powinno być nowe logo TVN - stwierdził w styczniu 2021 roku na antenie TVP Info. Komentował wówczas informacje wPolityce.pl o tym, że menadżerowie TVN znaleźli się wśród osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi poza kolejnością. W tym samym okresie odmówił występu w „Tak jest” TVN24. - Uważam, że występy w TVN uwiarygadniają ich manipulacje - tłumaczył. Już w 2018 roku proponował, żeby prezydent, premier nie odpowiadali na pytania stacji. Zalecił też, aby nie zapraszać dziennikarzy TVN na ważne wydarzenia, ponieważ to „wybór prawdy”. - Rok temu obliczyliśmy w #UczciweMedia, że Agora bez reklam państwowych traci płynność i idzie do piachu - pisał Świrski w grudniu 2015 roku. Nowy przewodniczący gościł za to w programach Polsat News, Polskiego Radia i TVP Info.

Jako szef KRRiT Świrski już nie jest tak rozmowny. Środowe posiedzenie decyzją nowego przewodniczącego zostało utajnione. Zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego, zasiadającego w KRRiT, nie było ku temu przesłanek. Próbowaliśmy porozmawiać z nowym szefem Rady m.in. na temat cyfryzacji telewizji i radia. - Uprzejmie informuję, że w chwili obecnej Przewodniczący nie udziela wywiadów, ani nie wypowiada się dla prasy - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Kiedy kończą się koncesje stacji komercyjnych?

Jeśli za rok wyborów nie wygra opozycja i ustawowo nie wymieni członków Rady, to zakończy ona kadencję we wrześniu 2028 roku. Choć koncesje TTV, TVN24 i TVN7 przedłużyła jeszcze poprzednia KRRiT, to w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy problemy mogą mieć inne stacje TVN Warner Bros. Discovery. Koncesja TVN kończy się 14 kwietnia 2024 roku, natomiast kanału  Metro 28 grudnia 2025 roku. To kanały naziemne, więc nie mogą nadawać na multipleksach na podstawie holenderskich licencji. W lepszej sytuacji są stacje satelitarno-kablowe: HGTV (koniec koncesji 26 czerwiec 2023), TVN International (2 luty 2024), TVN Style (28 lipca 2024), TVN Turbo (2 luty 2024), TVN International Extra (22 stycznia 2025), TVN Fabuła (15 marca 2025) i TVN International West (5 maja 2028). Wniosek o przedłużenie koncesji trzeba złożyć na rok przed jej wygaśnięciem. W przypadku HGTV trafił on już do KRRiT.

KRRiT ze Świrskim na czele zdecyduje też w sprawie koncesji naziemnych Fokus TV (do 21 listopada 2023 roku) i Polsatu. Kończy się ona 2 marca 2024 roku. Decyzje odnośnie pozostałych stacji Zygmunta Solorza zapadną już w kolejnej kadencji regulatora. Koncesja Super Polsatu obowiązuje do 29 sierpnia 2030 roku, TV6 do 22 lipca 2030 roku, TV4 do 2 lutego 2029 roku, Polo TV do 24 lutego 2031 roku, Eska TV do 26 maja 2029 roku.  Formalnością powinno być przedłużenie koncesji satelitarnych: Polsat 2 i Polsat Sport (do 18 stycznia 2024 roku), Polsat News 2 (do 5 października 2024 roku), Polsat News (do 18 maja 2028 roku), Polsat Play (do 15 listopada 2025 roku), Polsat Sport Extra (do 26 października 2025 roku).

Przed tygodniem Agora złożyła wniosek o przedłużenie koncesji dla TOK FM. Wygasa ona 3 listopada 2023 roku. Pod koniec kadencji KRRiT powinna zająć się wnioskami o przedłużenie koncesji dla czołowych komercyjnych stacji radiowych. W przypadku RMF FM obowiązuje ona do 25 maja 2028 roku, natomiast Radio Zet ma prawo nadawać w FM do 8 czerwca 2028 roku. Wcześniej regulator rozpatrzy wnioski dotyczące m.in. wybranych stacji z sieci RMF Maxx (W Nowym Sączu koncesja kończy się 1 sierpnia 2026 roku) czy Radia Złote Przeboje (W Opolu do 15 stycznia 2025 roku).

Dołącz do dyskusji: Nowa KRRiT zdecyduje w sprawie koncesji TVN, Polsatu i TOK FM

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zagłoba
Ukochany kraj umiłowany kraj....
odpowiedź
User
Pola
TVN i TOK FM to media antypolskie. Powinny stracic koncesje !
odpowiedź
User
Gosc
Skąd to przekonanie, że ta rada będzie o czymś decydować. A jak będą o niej decydować.
odpowiedź