SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NSA oddala skargę kasacyjną przewodniczącego KRRiT. "Rażące naruszenie prawa" przy wydawaniu koncesji dla TVN7

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na postępowanie dotyczące stwierdzenia bezczynności regulatora przy postępowaniu koncesyjnym stacji TVN7.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 marca uznał, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dopuścił się rażącego naruszenia prawa przez wydłużanie postępowania o przedłużenie koncesji stacji TVN7 - informuje "Rzeczpospolita".

Koncesja dla Siódemki wygasała 25 lutego 2022 roku, jednak KRRiT podjął decyzje przedłużającą prawo stacji do nadawania dopiero 19 lutego – na sześć dni przed upłynięciem terminu. Tego dnia na posiedzeniu Krajowej Rady za przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7 zagłosowali ostatecznie Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk i Andrzej Sabatowski, a przeciw - prof. Janusz Kawecki.

Jak już opisywaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, proces przedłużania na kolejnych 10 lat praw do nadawania trwało ponad rok, w tym czasie regulator kilkukrotnie głosował tę sprawę - zawsze bezskutecznie.

W związku z tym, TVN złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na bezczynność regulatora w sprawie koncesji dla TVN7. We wrześniu 2022 WSA uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”. Krajowa Rada została też zobowiązana do zwrotu TVN-owi kosztów postępowania w wysokości 597 zł.

KRRiT znów przegrywa przed NSA

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji reprezentowana przez przewodniczącego Macieja Świrskiego odwołała się od decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Taka skarga to ostateczny i nadzwyczajny środek odwoławczy od wyroków i postanowień, kończących sprawy przed wojewódzkim sądem administracyjnym.

W skardze kasacyjnej zakwestionowano tylko drugą część decyzji, dotyczącą " rażącego naruszenia prawa". Prawnicy KRRiT argumentowali, że organ potrzebował wyjaśnień w sprawie struktury własnościowej spółki, które nastąpiły w trakcie postępowania koncesyjnego. Właściciel TVN7 podnosił zaś, że zostało to już KRRiT przedłożone w czasie postępowania o przedłużenie koncesji stacji TVN24, a mimo to organ kolejne miesiące nie wydawał decyzji, co naraziło spółkę na koszty organizacyjne.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma nowy skład od października 2022 roku. Obok przewodniczącego Macieja Świrskiego pracują ponadto: Agnieszka Glapiak, prof. Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego (wybrany przez opozycyjny Senat), dr hab. Hanna Karp z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (uczelnia związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem) oraz Marzena Paczuska, kiedyś szefowa „Wiadomości” TVP1. Dwóch ostatnich członków KRRiT wskazał prezydent Andrzej Duda.

Dołącz do dyskusji: NSA oddala skargę kasacyjną przewodniczącego KRRiT. "Rażące naruszenie prawa" przy wydawaniu koncesji dla TVN7

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WG
Przy wydawaniu koncesji TVN 7, TVN-owi 7 ale nie dla TVN 7 drogi autorze.
odpowiedź
User
WściekłyChopin
Żadna ze stacji TVN nie powinna otrzymać koncesji. Stacje powstały z przestępstwa. Z afery FOZZ. A dziennikarze to SBcy i UBcy.
TVN do likwidacji. Jest zagrożeniem dla Polski.
odpowiedź
User
Grażyna
Pisokomuna robi wszystko aby zniszczyć niezależne media, tak jak zrobił to Orban czy inni dyktatorzy. Dlatego tak zawzięcie atakują TVN. Program TVP to jedne wielkie,propagandowe bagno
odpowiedź