SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Idea Bank rezygnuje z marki Lion’s Bank. „Medialny szum uderzył rykoszetem w nasz wizerunek”

Pełniący obowiązki prezes Idea Banku Jerzy Pruski zapowiedział, że marka bankowości prywatnej Lion’s Bank będzie stopniowo wycofywana z rynku. - Medialny szum - zrozumiały w kontekście wydarzeń, jakie go zainicjowały - uderzył rykoszetem w nasz Bank, jego wizerunek i markę - powiedział o konsekwencjach afery KNF.

Article

W ostatnich tygodniach o Idea Banku, tak samo jak Getin Banku, mówiło się przede wszystkim w kontekście rozmowy z szefem Komisji Nadzoru Finansowego ujawnionej przez Leszka Czarneckiego, głównego akcjonariusza obu banków. Czarnecki pod koniec marca br. nagrał, jak Marek Ch., ówczesny przewodniczący KNF w czasie spotkanie w siedzibie instytucji zasugerował biznesmenowi zatrudnienie konkretnego prawnika. Nagranie ponad dwa tygodnie temu opublikowano w „Gazecie Wyborczej” i „Financial Times”, wcześniej Czarnecki złożył zawiadomienie do prokuratury.

Biznesmen na początku zeszłego tygodnia został przesłuchany, a we wtorek Marek Ch. został zatrzymany i usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień.

Jednocześnie Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że po kilkumiesięcznym postępowaniu wpisała Idea Bank na listę alertów z powodu prowadzonych przez bank w latach 2016-2018 działań na rynku kapitałowym bez posiadania wymaganych do tego zezwoleń. Chodzi przede wszystkim o oferowanie klientom obligacji spółki windykacyjnej GetBack, która w kwietniu br. ogłosiła niewypłacalność (ma ok. 2,8 mld zł zobowiązań z tytułu obligacji).

W konsekwencji część klientów Idea Banku i Getin Banku postanowiła wycofać stamtąd swoje środki, w niektórych oddziałach były tłumy osób. W niedzielę 18 listopada zebrał się Komitet Stabilności Finansowej (tworzą go szefowie Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) i zapewnił, że sytuacja na polskim rynku bankowym jest stabilna, a depozyty klientów w wysokości do 100 tys. euro są objęte gwarancją BFG.

W tej sytuacji Getin Bank i Idea Bank mocno podniosły oprocentowanie promocyjne na lokatach - do 3,9 proc. przez trzy miesiące, z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek.

Idea Bank rezygnuje z marki Lion’s Bank

W środę w komunikacie prasowym Idea Banku zapewniono, że publiczna debata wokół banku w żaden sposób nie jest związana z jego obecnymi działaniami. - Mimo to w sposób oczywisty medialny szum - zrozumiały w kontekście wydarzeń, jakie go zainicjowały - uderzył rykoszetem w nasz Bank, jego wizerunek i markę. Pragnę zapewnić naszych klientów oraz akcjonariuszy, że podjęliśmy wszelkie niezbędne działania, mające na celu ochronić Idea Bank przed skutkami zamieszania na polskim rynku finansowym, a wszystkie transakcje klientowskie były i są realizowane bez żadnych zakłóceń - stwierdził Jerzy Pruski, pełniący obowiązki prezesa Idea Banku.

Poinformowano też, że bank wprowadza nowy model biznesowy. - W bieżącej sprzedaży kredytowej dominują produkty własne, o stosunkowo wysokich marżach i akceptowalnym koszcie ryzyka. Nowe działania sprzedażowe wsparte są wprowadzonym niedawno nowym modelem behawioralnym, który umożliwia lepszą kontrolę ryzyka - opisała firma.

Jerzy Pruski zapowiedział, że w związku z tymi zmianami Idea Bank będzie stopniowo wycofywać z rynku markę Lion’s Bank. Została ona uruchomiona w połowie 2013 roku, obejmuje ofertę tzw. bankowości prywatnej, czyli skierowanej dla zamożnych klientów. Lion’s Bank oferował różnego rodzaju produkty, m.in. inwestycje w nieruchomości oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

W ostatnich latach klientom Lion’s Banku były oferowane obligacje GetBacku. Według statystyk stowarzyszenia poszkodowanych obligatariuszy windykatora cały Idea Bank miał duży udział w dystrybucji tych obligacji. Część klientów podkreślała, że przedstawiciele Lion’s Banku nie informowali o ryzyku związanym z kupnem papierów dłużnych i wykonywali procedury, które klienci powinni zrobić osobiście.

W sierpniu Idea Bank zawiązał 14 mln zł na ewentualne roszczenia związane z oferowaniem obligacji GetBacku. W środę Tomasz Górski, członek zarządu Idea Banku, poinformował, że polubowne rozwiązanie zaproponowano 102 klientom, a ugody podpisano już z 34. Bank na razie nie podwyższył rezerwy na roszczenia w tym zakresie.

Obecnie Lion’s Bank ma osiem oddziałów (po jednym w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu). W sierpniu br. zamknięto trzy oddziały.

Lion’s Bank będzie kolejną marką finansową, która znika z rynku wskutek nieprawidłowości związanych z obligacjami GetBacku. Na początku listopada Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Polski Dom Maklerski 2,5 mln zł kary i cofnął zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.

Oba banki Leszka Czarneckiego ze stratami

W trzech kwartałach br. Idea Bank zanotował 468,1 mln zł z tytułu odsetek (wobec 576,1 mln zł rok wcześniej), -144,1 mln zł z tytułu odsetek i prowizji (rok wcześniej było to 244,3 mln zł) oraz 412 mln zł straty netto (wobec 194,8 mln zł zysku netto w pierwszych trzech kwartałach ub.r.).

W samym trzecim kwartale br. przychody z tytułu odsetek wyniosły 284,4 mln zł (rok wcześniej było to 258,7 mln zł), a wynik netto - 32,6 mln zł straty (wobec 97,4 mln zł zysku w trzecim kwartale br.).

Na koniec września bank miał 23,7 mld zł aktywów (wobec 23,8 mld zł rok wcześniej) oraz 1,8 mld zł kapitału własnego (po spadku z 2,57 mld zł rok wcześniej). W konsekwencji współczynnik wypłacalności zmalał z 13,3 do 9,6 proc.

Z kolei Getin Noble Bank w trzecim kwartale br. zanotował 304,7 mln zł z tytułu odsetek (wobec 324,04 mln zł rok wcześniej), 34,07 mln zł z tytułu prowizji i opłat (przed rokiem było to 42,07 mln zł) oraz 14 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej (wobec 72,14 mln straty rok wcześniej).

Aktywa banku zmalały z 59,82 mld zł na koniec września ub.r. do 54,99 mld zł na koniec września br.

Przedstawiciele obu banków nie podali, ile konkretnie środków klienci wycofali od ujawnienia rozmowy Leszka Czarneckiego z szefem KNF i wpisania Idea Banku na listę ostrzeżeń. W raporcie Getin Noble Banku zaznaczono natomiast, że zanotowano „wzmożone wypływy środków ulokowanych w banku”

- Ten odpływ już wrócił od 2 dni do poziomu standardowego, który notowaliśmy wcześniej. Bank ma ustabilizowaną działalność operacyjną, operacje są na takim poziomie, jak wcześniej - zaznaczył Marcin Romanowski, członek zarządu Getin Noble Banku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Idea Bank rezygnuje z marki Lion’s Bank. „Medialny szum uderzył rykoszetem w nasz wizerunek”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Slowik
LC przekombinował, Giertych wykorzystał kolejnego naiwnego dla własnej promocji. Ile spraw Romek wygrał?
16 11
odpowiedź
User
x
"wszystkie transakcje klientowskie..." - naprawdę w oficjalnym stanowisku banku użyto takiego tworu słownego?
15 9
odpowiedź
User
Arturro
No to musiała być to bardzo słaba marka, skoro medialny szum jej zaszkodził.
19 8
odpowiedź
User
golmark
A ja właśnie zamierzam u nich założyć konto i lokaty. Widzieliście jakie ładne procenty ?
13 9
odpowiedź
User
złe banki
Ten "bank" miał beznadziejne wyniki, bo też nic nie oferował. Cała hucpa Czarneckiego to tak naprawdę medialna zasłona dla zamykania swoich finansowych, upadających wytworów. Może liczył na zastrzyk ratunkowy od Państwa, ale nie wyszło, więc zgrywa ofiarę systemu ;-) A Giertych jak zwykle bryluje :-D
9 9
odpowiedź