SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Idea Bank rezygnuje z marki Lion’s Bank. „Medialny szum uderzył rykoszetem w nasz wizerunek”

Pełniący obowiązki prezes Idea Banku Jerzy Pruski zapowiedział, że marka bankowości prywatnej Lion’s Bank będzie stopniowo wycofywana z rynku. - Medialny szum - zrozumiały w kontekście wydarzeń, jakie go zainicjowały - uderzył rykoszetem w nasz Bank, jego wizerunek i markę - powiedział o konsekwencjach afery KNF.

Article

W ostatnich tygodniach o Idea Banku, tak samo jak Getin Banku, mówiło się przede wszystkim w kontekście rozmowy z szefem Komisji Nadzoru Finansowego ujawnionej przez Leszka Czarneckiego, głównego akcjonariusza obu banków. Czarnecki pod koniec marca br. nagrał, jak Marek Ch., ówczesny przewodniczący KNF w czasie spotkanie w siedzibie instytucji zasugerował biznesmenowi zatrudnienie konkretnego prawnika. Nagranie ponad dwa tygodnie temu opublikowano w „Gazecie Wyborczej” i „Financial Times”, wcześniej Czarnecki złożył zawiadomienie do prokuratury.

Biznesmen na początku zeszłego tygodnia został przesłuchany, a we wtorek Marek Ch. został zatrzymany i usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień.

Jednocześnie Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że po kilkumiesięcznym postępowaniu wpisała Idea Bank na listę alertów z powodu prowadzonych przez bank w latach 2016-2018 działań na rynku kapitałowym bez posiadania wymaganych do tego zezwoleń. Chodzi przede wszystkim o oferowanie klientom obligacji spółki windykacyjnej GetBack, która w kwietniu br. ogłosiła niewypłacalność (ma ok. 2,8 mld zł zobowiązań z tytułu obligacji).

W konsekwencji część klientów Idea Banku i Getin Banku postanowiła wycofać stamtąd swoje środki, w niektórych oddziałach były tłumy osób. W niedzielę 18 listopada zebrał się Komitet Stabilności Finansowej (tworzą go szefowie Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) i zapewnił, że sytuacja na polskim rynku bankowym jest stabilna, a depozyty klientów w wysokości do 100 tys. euro są objęte gwarancją BFG.

W tej sytuacji Getin Bank i Idea Bank mocno podniosły oprocentowanie promocyjne na lokatach - do 3,9 proc. przez trzy miesiące, z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek.

Idea Bank rezygnuje z marki Lion’s Bank

W środę w komunikacie prasowym Idea Banku zapewniono, że publiczna debata wokół banku w żaden sposób nie jest związana z jego obecnymi działaniami. - Mimo to w sposób oczywisty medialny szum - zrozumiały w kontekście wydarzeń, jakie go zainicjowały - uderzył rykoszetem w nasz Bank, jego wizerunek i markę. Pragnę zapewnić naszych klientów oraz akcjonariuszy, że podjęliśmy wszelkie niezbędne działania, mające na celu ochronić Idea Bank przed skutkami zamieszania na polskim rynku finansowym, a wszystkie transakcje klientowskie były i są realizowane bez żadnych zakłóceń - stwierdził Jerzy Pruski, pełniący obowiązki prezesa Idea Banku.

Poinformowano też, że bank wprowadza nowy model biznesowy. - W bieżącej sprzedaży kredytowej dominują produkty własne, o stosunkowo wysokich marżach i akceptowalnym koszcie ryzyka. Nowe działania sprzedażowe wsparte są wprowadzonym niedawno nowym modelem behawioralnym, który umożliwia lepszą kontrolę ryzyka - opisała firma.

Jerzy Pruski zapowiedział, że w związku z tymi zmianami Idea Bank będzie stopniowo wycofywać z rynku markę Lion’s Bank. Została ona uruchomiona w połowie 2013 roku, obejmuje ofertę tzw. bankowości prywatnej, czyli skierowanej dla zamożnych klientów. Lion’s Bank oferował różnego rodzaju produkty, m.in. inwestycje w nieruchomości oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

W ostatnich latach klientom Lion’s Banku były oferowane obligacje GetBacku. Według statystyk stowarzyszenia poszkodowanych obligatariuszy windykatora cały Idea Bank miał duży udział w dystrybucji tych obligacji. Część klientów podkreślała, że przedstawiciele Lion’s Banku nie informowali o ryzyku związanym z kupnem papierów dłużnych i wykonywali procedury, które klienci powinni zrobić osobiście.

W sierpniu Idea Bank zawiązał 14 mln zł na ewentualne roszczenia związane z oferowaniem obligacji GetBacku. W środę Tomasz Górski, członek zarządu Idea Banku, poinformował, że polubowne rozwiązanie zaproponowano 102 klientom, a ugody podpisano już z 34. Bank na razie nie podwyższył rezerwy na roszczenia w tym zakresie.

Obecnie Lion’s Bank ma osiem oddziałów (po jednym w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu). W sierpniu br. zamknięto trzy oddziały.

Lion’s Bank będzie kolejną marką finansową, która znika z rynku wskutek nieprawidłowości związanych z obligacjami GetBacku. Na początku listopada Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Polski Dom Maklerski 2,5 mln zł kary i cofnął zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.

Oba banki Leszka Czarneckiego ze stratami

W trzech kwartałach br. Idea Bank zanotował 468,1 mln zł z tytułu odsetek (wobec 576,1 mln zł rok wcześniej), -144,1 mln zł z tytułu odsetek i prowizji (rok wcześniej było to 244,3 mln zł) oraz 412 mln zł straty netto (wobec 194,8 mln zł zysku netto w pierwszych trzech kwartałach ub.r.).

W samym trzecim kwartale br. przychody z tytułu odsetek wyniosły 284,4 mln zł (rok wcześniej było to 258,7 mln zł), a wynik netto - 32,6 mln zł straty (wobec 97,4 mln zł zysku w trzecim kwartale br.).

Na koniec września bank miał 23,7 mld zł aktywów (wobec 23,8 mld zł rok wcześniej) oraz 1,8 mld zł kapitału własnego (po spadku z 2,57 mld zł rok wcześniej). W konsekwencji współczynnik wypłacalności zmalał z 13,3 do 9,6 proc.

Z kolei Getin Noble Bank w trzecim kwartale br. zanotował 304,7 mln zł z tytułu odsetek (wobec 324,04 mln zł rok wcześniej), 34,07 mln zł z tytułu prowizji i opłat (przed rokiem było to 42,07 mln zł) oraz 14 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej (wobec 72,14 mln straty rok wcześniej).

Aktywa banku zmalały z 59,82 mld zł na koniec września ub.r. do 54,99 mld zł na koniec września br.

Przedstawiciele obu banków nie podali, ile konkretnie środków klienci wycofali od ujawnienia rozmowy Leszka Czarneckiego z szefem KNF i wpisania Idea Banku na listę ostrzeżeń. W raporcie Getin Noble Banku zaznaczono natomiast, że zanotowano „wzmożone wypływy środków ulokowanych w banku”

- Ten odpływ już wrócił od 2 dni do poziomu standardowego, który notowaliśmy wcześniej. Bank ma ustabilizowaną działalność operacyjną, operacje są na takim poziomie, jak wcześniej - zaznaczył Marcin Romanowski, członek zarządu Getin Noble Banku.

Dołącz do dyskusji: Idea Bank rezygnuje z marki Lion’s Bank. „Medialny szum uderzył rykoszetem w nasz wizerunek”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Slowik
LC przekombinował, Giertych wykorzystał kolejnego naiwnego dla własnej promocji. Ile spraw Romek wygrał?
odpowiedź
User
x
"wszystkie transakcje klientowskie..." - naprawdę w oficjalnym stanowisku banku użyto takiego tworu słownego?
odpowiedź
User
Arturro
No to musiała być to bardzo słaba marka, skoro medialny szum jej zaszkodził.
odpowiedź