SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec panowania Nokii. Samsung największym dostawcą komórek i smartfonów

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku na świecie sprzedano 368 milionów telefonów komórkowych, w tym ponad 145 milionów smartfonów. W obu segmentach pozycję lidera zdobył Samsung, detronizując Nokię i Apple.

Koniec panowania Nokii. Samsung największym dostawcą komórek i smartfonów

Z danych firmy badawczej Strategy Analytics wynika, że całkowita sprzedaż telefonów komórkowych wzrosła w ujęciu rocznym o 3,3 proc., z 356,4 miliona do 368 milionów sztuk w I kwartale 2012 roku.

Po raz pierwszy w historii na pozycję lidera awansował Samsung, który zakończył tym samym 14-letni okres panowania Nokii.

Samsung sprzedał w I kwartale 93,5 miliona komórek, w porównaniu do 68,9 miliona rok wcześniej, co dało mu 25,4 proc. udziału w rynku. Tymczasem Nokia zanotowała 24-proc. spadek sprzedaży, ze 108,5 miliona do 82,7 miliona sztuk (22,5 proc. rynku).

Z kolei dzięki 35,1 miliona sprzedanych iPhone'ów swój rekordowy rynkowy udział - 9,5 proc. - zanotowała trzecia w rankingu firma Apple.

Globalna sprzedaż smartfonów sięgnęła w I kwartale bieżącego roku 145,3 miliona sztuk, co oznacza wzrost o 41,1 proc. rok do roku, wobec 103 milionów sztuk w I kwartale roku ubiegłego.

Pozycję lidera Samsung odebrał tutaj Apple. Koreański producent zanotował aż 253-proc. wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym, do 44,5 miliona urządzeń, co dało mu 30,6 proc. udziału w rynku. Tymczasem firma z Cupertino, która co prawda blisko dwukrotnie zwiększyła sprzedaż iPhone'ów (do wspomnianych 35,1 miliona sztuk), miała 24,1 proc. rynkowego udziału.

Warto odnotować, że Samsung i Apple kontrolowały razem w I kwartale ponad połowę (54,8 proc.) rynku smartfonów, wobec nieco ponad 30 proc. rok wcześniej.

Trzecie miejsce zachowała Nokia, ale jej udział w rynku zmalał rok do roku z 23,5 proc. do najniższego od dziesięciu lat poziomu 8,2 proc. To efekt dużego spadku sprzedaży smartfonów fińskiej firmy - z 24,2 miliona do 11,9 miliona sztuk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec panowania Nokii. Samsung największym dostawcą komórek i smartfonów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maciek9809
[*] NOKIA
8 8
odpowiedź