SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marszałek Sejmu podziękowała członkom Rady Mediów Narodowych za pracę na rzecz mediów publicznych

To było spotkanie kurtuazyjne, miły gest ze strony pani marszałek, żeby spotkać się z całą Radą Mediów Narodowych i podziękować jej członkom za pracę na rzecz mediów publicznych - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański po zamkniętym spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Elżbieta Witek, fot. screen z TVP InfoArticle

Czabański zapytany przez PAP, co było tematem spotkania z marszałek Elżbieta Witek, poinformował, że "to było spotkanie kurtuazyjne, miły gest ze strony pani marszałek, żeby spotkać się z całą Radą Mediów Narodowych i podziękować jej członkom za pracę na rzecz mediów publicznych". Przypomniał, że "to była sześcioletnia praca". "Wymieniliśmy również w bardzo sympatycznej atmosferze uwagi na temat współpracy z Sejmem, na temat w ogóle funkcjonowania Rady" - zaznaczył.

Pytany, jak ocenia mijającą kadencję Rady Mediów Narodowych, Czabański podkreślił, że "ocenia bardzo dobrze te sześć lat, jeśli chodzi o media publiczne". "Nieważna jest tutaj kadencja Rady Mediów Narodowych, tylko ważne jest to, że przez te lata media publiczne, m.in. dzięki działaniom Rady Mediów Narodowych, niesłychanie się wzmocniły finansowo" - wyjaśnił. Dodał, że "zbudowano fundament finansowy pod rozwój tych mediów, nastąpił odwrót od niszczenia tych mediów, które do 2015 r. były osłabiane, a wręcz nieraz odnosiło się wrażenie, że intencją jest likwidacja mediów publicznych". "Ten trend został odwrócony przez tych ostatnie sześć lat, te media się rozwinęły" - wskazał.

"To jest niebywałe bogactwo"

"Zachęcam każdego, żeby codziennie spojrzał na portal Polskiego Radia i zobaczył, jakie oferty są danego dnia dla słuchaczy programów Polskiego Radia. To jest niebywałe bogactwo, głównie w sferze kulturalnej, ale również w sferze informacji, historii, tradycji, obyczajów, sportu – wszystkiego tego, co ludzi bardzo interesuje" – podkreślił Czabański. "W mediach komercyjnych, jeżeli cokolwiek można uświadczyć z tych tematów, to w bardzo minimalnym wymiarze" - dodał. Jego zdaniem, "to jest największy sukces z tych ostatnich lat". "Myślę, że to jest również jakaś zasługa i jakiś sukces w tym Rady Mediów Narodowych" – zaznaczył.

Zapytany o plany na przyszłość, Czabański odpowiedział, że "to jest pytanie do Rady Mediów Narodowych, która zostanie dopiero ukształtowana". "W piątek będą wybory przez Sejm trojga członków Rady Mediów Narodowych. Zobaczymy, czy ten wybór nastąpi, różnie bywa z wyborami w Sejmie, więc dopóki się nie dokona, nie mówmy jeszcze o tym" - zastrzegł. "Pan prezydent mianuje dwóch członków Rady lub w zależności od interpretacji prawnej jednego, a jeden - być może - będzie kontynuował swoją kadencję. To też należy do decyzji pana prezydenta" - zauważył. "Dopiero, jak to wszystko się stanie i będzie ukształtowany nowy skład Rady Mediów Narodowych, to myślę, że wtedy można tę nową radę pytać o jej plany. My nie będziemy im planować zadań" - wyjaśnił.

Posłanka PiS oraz członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka powiedziała PAP, że "warto dodać, że Polska Agencja Prasowa też jest medium narodowym i przez tych sześć lat bardzo wiele dobrego się zdarzyło w PAP". "Myślę tutaj o specjalistycznych serwisach, które PAP uruchomił, ofercie dla małych lokalnych mediów, które bardzo ożywiły prasę lokalną. To jest ogromna zasługa Polskiej Agencji Prasowej" - podkreśliła.

"Myślę też o uruchomionych serwisach zarówno w języku ukraińskim, jak i rosyjskim. To ma ogromne znaczenie, bo cały rosyjskojęzyczny świat może otrzymywać wreszcie niezależną i rzetelną informację" - powiedziała. "Jak wiemy, już to wywołało irytację Putina i irytację Kremla i na terenie Rosji te serwisy Polskiej Agencji Prasowej są blokowane, tak jak wszystkie niezależne i rzetelnie informujące serwisy o wojnie na Ukrainie" - przypomniała. Jak oceniła, "to pokazuje ten wymiar realizacji misji publicznej, która jest wspólna z tym wymiarem polskiej racji stanu". "Trzeba powiedzieć, że zarządy mediów publicznych po tych sześciu latach pokazują, że doskonale rozumieją, czym jest misja publiczna mediów publicznych, mediów narodowych i czym jest polska racja stanu" - podkreśliła.

Kadencja obecnej RMN mija 22 lipca 2022 roku.

Lichocka i Czabański są członkami obecnej RMN. W skład kończącej kadencję rady wchodzą też Juliusz Braun, Elżbieta Kruk i Robert Kwiatkowski.

Rada została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Kadencja rady trwa 6 lat. W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Kandydatury na członków RMN wybieranych przez Sejm mogą być zgłaszane przez marszałka izby albo grupę co najmniej 35 posłów.

Dołącz do dyskusji: Marszałek Sejmu podziękowała członkom Rady Mediów Narodowych za pracę na rzecz mediów publicznych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmmm
Podziękowała za wspieranie patologii, wulgaryzmów i chamskich popisów Łukasza Ciechanskiego przez Lichocką i Czabanskiego ? Jakaś nowość PiS wspiera patologie?
odpowiedź
User
Wkurz
Powinno być:
Marszałek Sejmu podziękowała członkom Rady Mediów Narodowych za pracę na rzecz Partii PiS.
odpowiedź
User
animowany
Czabański oderwany od rzeczywistości. Mówi, że do 2015 media publiczne były niszczone i odnosiło się wrażenie jakby chciano je zlikwidować. Do tego mówi, że obecnie są w świetnej kondycji finansowej😂. I niech mi ktoś powie, że nie są to słowa na wzór ruskiej propagandy. Tak wiem, opozycja też jest zapraszana do tzw mediów publicznych. Później Maciej Sawicki i Kondziu Wąż mają pełne ręce roboty żeby przygotować kolejny materiał na Tuska. Kiedy ta tragikomedia się skończy?
odpowiedź