SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

To nie koniec dziennika "Sport"? Naczelny: Wszystko jest na dobrej drodze

Gremi Media zdecydowała o zamknięciu z końcem listopada br. regionalnego dziennika „Sport”. Redaktor naczelny „Sportu” Andrzej Wasik przyznaje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że pojawił się jednak inwestor, z którym Gremi Media prowadzi rozmowy. - Wszystko jest na dobrej drodze. Brzmię na pewno bardziej pozytywnie niż 8 listopada - mówi Wasik.

fot. materialy prasoweArticle

8 listopada Gremi Media przekazała, że zdecydowała o zamknięciu katowickiego „Sportu”. Spółka poinformowała, że „decyzja ta jest wynikiem dokładnych analiz rentowności i oceny kierunku rozwoju”. „Sport” wydawany jest od 1945 roku. Jak dowiedzieliśmy się, cały zespół redakcyjny otrzymał wypowiedzenia. 

- Dostaliśmy wypowiedzenia, w moim przypadku nie jest to tragedia zawodowa, ponieważ jestem emerytem - mówił wtedy w rozmowie z nami Andrzej Wasik, redaktor naczelny „Sportu”. Teraz okazuje się, że sytuacja może się zmienić.

Gremi Media rozmawia z inwestorem

Wasik przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl: „Trwają rozmowy potencjalnego inwestora z wydawcą. Gremi Media wyraziło wolę przekazania tytułu w inne ręce. To inwestor bardziej lokalny. Jest twórcą aplikacji do tworzenia treści. Mam obietnicę, że jeżeli tytuł zostanie przekazany to potencjalny inwestor utrzyma zespół i będzie ciągłość wydawania, ale na 99 procent w formie cyfrowej, bez papieru. Aplikację, którą stworzył, chce przystosować do codziennego wydawania „Sportu”.

Rozmawiając z Andrzejem Wasikiem trudno nie odnieść wrażenia, że patrzy dziś na przyszłość „Sportu” bardziej optymistycznie niż jeszcze kilkanaście dni temu.

- Wszystko jest na dobrej drodze. Brzmię na pewno bardziej pozytywnie niż 8 listopada. Wtedy dopiero rozglądaliśmy się, kto ewentualnie byłby zainteresowany. Pojawiły się dwa podmioty, a z tego jeden od razu skontaktował się z Gremi Media. Z tego co wiem jest zgoda na kontynuowanie tych rozmów i jak najszybciej dopiąć umowę. Wszystko zależy jednak od dopięcia wszystkich szczegółów, czy inwestor będzie na siłach udźwignąć ciężar tego przedsięwzięcia - dodaje.

"Sport" znalazł się w przeszłości w podobnej sytuacji co dziś, aczkolwiek nieco innej. - Gdy w 2005 roku ówczesny wydawca wręczył nam wypowiedzenia, zespół mający spółdzielnię dziennikarką był właścicielem tytułu. Mieliśmy jako spółdzielnia pewne zaplecze finansowe i mogliśmy sobie wtedy poradzić. Dziś wygląda to inaczej, jesteśmy pracownikami, a właścicielem w całości jest Gremi Media - tłumaczy Wasik.

Gremi Media jest wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”.

Gremi kupiło dziennik trzy lata temu

Dziennik „Sport” ukazywał się w Katowicach od 1945 roku. W latach 2008-2017 wydawcą był Ringier Axel Springer Polska, a do grudnia 2020 roku - firma Whizz z Grupy Murapol. Gremi Media wydawała tytuł od stycznia 2021 roku. Od stycznia br. dziennik zwiększył nadziały w województwie małopolskim, także kolporterzy zadeklarowali rozszerzenie sieci sprzedaży.

Jak wynika z audytu PBC, w drugim kwartale br. średnia sprzedaż wydania „Sportu” wyniosła 3 463 egz.

Od sierpnia br. kontrolowany przez Grzegorza Hajdarowicza holding KCI nie jest już największym inwestorem w Gremi Media - za 33,7 mln zł sprzedał holenderskiej spółce Pluralis, należącej do koncernu George’a Sorosa, walory stanowiące 13,43 proc. kapitału i 20,38 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wydawcy. Z kolei Pluralis niedługo potem zbył te akcje węgierskiego koncernowi Central Group, którego twórca Zoltán Varga został powołany do rady nadzorczej Gremi Media.

Dołącz do dyskusji: To nie koniec dziennika "Sport"? Naczelny: Wszystko jest na dobrej drodze

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RF go
Przerwa w wydawaniu to taki odroczony wyrok śmierci. Inwestorowi odradzam, 100 procent identycznych inicjatyw padło
odpowiedź
User
olo
A kiedy zlikwidują rzepę, na rynku tabloidów coraz bardziej gęsto się robi.
odpowiedź
User
Tok tok
Wiadomo nie ma teraz nawet kiosków. Rynek dystrybucji się mocno skurczył ale brak kompletnie papierowej wersji to jednak jak na nasz rynek bardzo licho by w całym kraju nie było sportowego dziennika. Może rozwiązaniem byłoby dwudniiwy magazyn wtedy gdzie jest najwięcej informacji sportowych. Poniedziałek, środa, piątek.
odpowiedź