SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec „Telegazety”? „Ewentualne zmiany będą się odbywały z poszanowaniem widzów”

Kolejne stacje telewizyjne decydują się na rezygnację z przestarzałego teletekstu. Portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że na razie polscy nadawcy tej usługi nie wyłączą. TVP nie wyklucza jednak, „Telegazeta” zniknie wraz z upowszechnieniem się telewizji hybrydowej HbbTV.

Article

Niedawno informowaliśmy, że od stycznia po 25 latach zniknie teletekst słowackiej telewizji Markiza. Przestarzała usługa będzie wykorzystywana jedynie do emisji napisów dla niesłyszących. Funkcjonalności znane z teletekstu, takie jak serwis informacyjny, już można znaleźć w usłudze HbbTV, dostępnej po podłączeniu telewizora lub dekodera do internetu. Brytyjska BBC usunęła analogowy teletekst już w 2012 roku. Kanały komercyjne ITV, Channel 4 i Channel 5 uczyniły to już w 2009 roku.

W niektórych krajach eksperymentowano z digitextem, cyfrowym następcą teletekstu. Nie wszędzie jednak się przyjął. W 2017 roku w Belgii, po 9 latach z serwisu w tej technologii zrezygnował nadawca publiczny VRT. W epoce smartfonów, znacznie wygodniej jest przeglądać strony internetowe za pośrednictwem tych urządzeń aniżeli korzystać ze znacznie uboższego i wolniejszego w obsłudze teletekstu.

HbbTV następcą Telegazety?

Najbogatszą ofertę pod względem teletekstu nadal posiada Telewizja Polska. W „Telegazecie” można znaleźć nie tylko informacje o ramówkach kanałów TVP, ale także informacje z kraju i ze świata, prognozę pogody, ogłoszenia czy wyniki lotto.

Czy TVP planuje wyłączenie „Telegazety”? - „Telegazeta” jest serwisem, nieodłącznie towarzyszącym programom telewizyjnym. Widzowie chętnie korzystali i korzystają z tej formy informacji, pełniła też rolę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, jak np. ścieżka dialogowa wyświetlana w sygnale telegazety. Dziś technologia telewizyjna pozwala na połączenie dwóch światów – telewizji i internetu – gdzie odbiornik podłączony do internetu może zaprezentować nieograniczony zasób informacji w trybie online . W najbliższych miesiącach wyzwaniem dla wszystkich nadawców naziemnej telewizji cyfrowej będzie zmiana standardu telewizyjnego na nowy DVB-T2/HEVC, który wprowadzany będzie w całej Polsce w okresie od końca marca do końca czerwca 2022 roku. Nowy standard to właśnie krok w kierunku większej interaktywności z widzem, możliwość dostarczania usług telewizji hybrydowej HbbTV, zawierającej obok nowej gamy usług, wszystko to co dziś jest udostępniane w „Telegazecie”, ale w nowoczesnej formie, w intuicyjny, prosty w użyciu dla widza sposób. Telewizja Polska przygląda się zmianom przyzwyczajeń swoich widzów i ich gotowości na zastąpienie „Telegazety” nowymi usługami. Ewentualne zmiany będą odbywały się z poszanowaniem potrzeb naszych widzów - informuje portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Niedawno informowaliśmy, że TVP stawia na HbbTV. Wdraża odświeżony serwis TVP Stream, który pozwoli na cofanie programów emitowanych na antenach nadawcy publicznego nawet do tygodnia. Wielu starszych widzów trudno będzie jednak przekonać do podłączenia telewizora lub dekodera do internetu. Dostępu do sieci zapewne nawet nie posiadają. Są zatem niewielkie szanse na likwidację „Telegazety” w 2022 roku.

Nadawcy komercyjni nie planują zmian

Choć TVN Grupa Discovery po lutowych protestach pod hasłem „Media bez wyboru” ograniczyła zawartość „Telestron TVN” do ramówek stacji, to na razie większych zmian nie będzie. - Obecnie nie planujemy wyłączenia telegazety, wielu widzów nadal korzysta z tego rozwiązania. W ostatnim czasie zmodernizowaliśmy proces tworzenia usługi, aby nadal była dostępna dla szerokiego grona odbiorców - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Joanna Górska, dyrektor działu PR TVN.

Zobacz także: TVN Grupa Discovery uruchomi naziemną wersję platformy Player

Także z „Gazety TV Polsat” na razie będzie można korzystać. - Nie, nie mamy obecnie podobnych planów - zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Polsatu, pytany o decyzję słowackiego nadawcy. W serwisie Polsatu nadal można znaleźć informacje z kraju i ze świata, ogłoszenia, program telewizyjny, wiadomości sportowe i reklamy platformy cyfrowej Polsat Box.

Dołącz do dyskusji: Koniec „Telegazety”? „Ewentualne zmiany będą się odbywały z poszanowaniem widzów”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
I tak jestem w szoku, że Telegazeta "przeżyła" tyle lat, i że jeszcze ktoś z tego korzysta.
odpowiedź
User
Xyz
Korzystają starsi widzowie 50+, aby sprawdzić wyniki Totka. Młodzi pewnie nawet nie wiedzą do czego służy telegazeta i jak się nią posługiwać. Telegazeta miała swój złoty okres w latach 90. XX wieku w czasach analogu. Po wejściu cyfry łatwiej program tv sprawdzić w EPG niż w txt.
odpowiedź
User
Wiktor
Coś czuję że w miejsce Telegazeta wprowadzą w nocy na antenach TVP1 i TVP2 Infokanał.
odpowiedź