SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piosenki dziesiątek artystów znikną z TikToka. Konflikt z Universal Music Group

TikTok i Universal Music Group do końca stycznia nie osiągnęły porozumienia w sprawie wykorzystania muzyki w aplikacji. Oznacza to, że piosenki tego muzycznego giganta znikną z popularnej platformy. Nie usłyszymy na TikToku utworów Taylor Swift, Drake’a czy BTS. Osią sporu są pieniądze, ale i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

We wtorek Universal Music Group, jedna z największych firm muzycznych na świecie, oświadczyła, że nie udało jej się osiągnąć nowych warunków umowy z TikTokiem w obszarach wynagrodzenia dla artystów i wykorzystywania sztucznej inteligencji. Universal Music poinformował wobec tego, że nie będzie już licencjonował treści na TikToka i TikTok Music.

Umowa wygasła z końcem stycznia. "Firmy nie uzgodniły warunków nowej umowy, a po wygaśnięciu obecnej umowy Universal Music Group, w tym Universal Music Publishing Group, zaprzestanie licencjonowania treści dla usług TikTok i TikTok Music" - podała firma w oświadczeniu.

Główna oś konfliktu to kwestie płatności tantiem za wykorzystywanie utworów, do których prawa ma Universal Music Group. Muzyczny gigant twierdzi, że TikTok niedostatecznie wynagradza wytwórnię za odtwarzania jej piosenek. Inne serwisy społecznościowe płacą dużo więcej niż chiński konkurent – podnosi UMG.

“Podczas negocjacji TikTok usiłował zmusić nas do podpisania umowy mniej korzystnej niż obecna, znacznie poniżej wartości rynkowej i nieodzwierciedlającej gwałtownego rozwoju platformy. Jak próbowano nas zastraszyć? Poprzez usunięcie muzyki niektórych naszych rozwijających się artystów, przy jednoczesnym zachowaniu treści największych światowych gwiazd, którzy napędzali ruch na platformie” - oświadcza Universal Music Group.

Zobacz: Universal Music Group nie chce ingerencji sztucznej inteligencji w muzykę

Bez popularnej muzyki na TikToku

Kolejna oś sporu to wykorzystywanie muzyki UMG przez narzędzia sztucznej inteligencji. Zdaniem muzycznego giganta, TikTok “pozwala na zalanie platformy nagraniami generowanymi przez sztuczną inteligencję” oraz „opracowuje narzędzia umożliwiające, promujące i zachęcające do tworzenia muzyki przez sztuczną inteligencję na samej platformie”, żądając ”udzielenia praw w umowie, które umożliwiłyby tym treściom znacznie ograniczyć wysokość tantiem wypłacanych prawdziwym artystom, czyli chce de facto doprowadzić do wyparcia artystów przez AI".

“Mimo olbrzymiej i wciąż rosnącej liczby użytkowników, przychodów z reklam i coraz większego udziału muzyki w publikowanych treściach, TikTok odpowiada za zaledwie około 1% naszych dochodów. Innymi słowy, TikTok chce tworzyć biznes oparty na muzyce, ale nie chce za nią uczciwie płacić”.

Ostre oświadczenie w sprawie wydał TikTok.

To smutne i rozczarowujące, że Universal Music Group postawiła własną chciwość ponad interesami swoich artystów i autorów piosenek. TikTok był w stanie zawrzeć umowy typu "artist-centric" z każdą inną wytwórnią i wydawcą. Najwyraźniej samolubne działania Universal nie leżą w najlepszym interesie artystów, autorów piosenek i fanów” – czytamy w komunikacie.

Zobacz: TikTok obiecuje miliardy Europie i zwiększa nacisk na bezpieczeństwo danych

Universal Music Group ma prawa autorskie do około jednej trzeciej światowej muzyki, w tym takich artystów jak m.in. Taylor Swift, The Beatles, Elton John, Coldplay, BTS, Sting, The Weeknd, Alicia Keys, SZA, Steve Lacy, Drake, Billie Eilish, Kendrick Lamar, Rosalía, Harry Styles, Ariana Grande, Justin Bieber, Adele, U2, Elton John, J Balvin, Brandi Carlile, Coldplay, Pearl Jam.

 

Dołącz do dyskusji: Piosenki dziesiątek artystów znikną z TikToka. Konflikt z Universal Music Group

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Chiński szajs
Odebrać im prawa do muzyki to zdechną, brawo byle tak dalej
odpowiedź