SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Warner Bros. Discovery obawia się zamknięcia TVN24

Zajmujący się mediami i rozrywką amerykański portal Deadline opublikował artykuł na temat problemów Warner Bros. Discovery w Polsce. Anonimowi informatorzy z koncernu pożalili się amerykańskiemu dziennikarzowi, że są niepewni przyszłości swojego biznesu nad Wisłą. Obawiają się m.in. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i eskalacji ataków rządu na stacje przed wyborami.

Kanał informacyjny TVN24Article

Kilka dni temu informowaliśmy, że KRRiT chce, aby we wrześniu w Warszawie odbył się szczyt z udziałem dziewięciu regulatorów rynku audiowizualnego z Europy Środkowo-Wschodniej. Tematem spotkania ma być przeciwdziałanie fake newsom i rosyjskiej dezinformacji. Uczestnicy mieliby „wspólnie przeciwstawić się rosyjskiej propagandzie w Unii Europejskiej”.

TVN24 zamilknie po szczycie KRRiT?

Rozmówcy portalu Deadline obawiają się, że szczyt, którego inicjatorem ma być polski regulator może być tylko pretekstem do rozprawienia się z opozycyjnymi mediami. - Informatorzy z WBD interpretują ten ruch jako próbę zamknięcia polskiego oddziału firmy, w tym kanału informacyjnego TVN24 – czytamy na amerykańskim portalu.

Dalej dziennikarz z USA przypomina insynuacje ze strony władz pod adresem TVN. - W ubiegłym miesiącu dziennikarz TVN24 został nazwany przez szefa rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego „przedstawicielem Kremla”. Zostało to skrytykowane przez organizację Reporterzy bez Granic. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski napisał niedawno na Twitterze, że odmówił zaproszenia do wystąpienia w TVN. Stwierdził „Wierzę, że występy w TVN dają większą wiarygodność ich manipulacjom” – przytoczył Max Goldbart z Deadline.

Rok przed objęciem stanowiska w KRRiT Świrski chwalił się w mediach społecznościowych odpowiedzią na zaproszenie do programu „Tak jest” na antenie TVN24: „Dostaliśmy dzisiaj zaproszenie od TVN w imieniu Andrzeja Morozowskiego do uczestnictwa w programie „Tak jest” TVN24. Odpowiedziałem im, że nie pójdziemy wyrażając moją opinię o tym medium. Uważam, że występy w TVN uwiarygadniają ich manipulacje” – napisał obecny przewodniczący KRRiT.

WBD obawia się eskalacji ataków rządu

Źródło Deadline zdradza, że w firmie „rośnie zaniepokojenie eskalacją ataków rządu na niezależne media w Polsce". Sugeruje, że KRRiT wykorzystuje wojnę na Ukrainie jako zasłonę dymną dla chęci ukarania TVN.

Jak zauważa amerykański portal, szefowa WBD w Polsce Kasia Kieli zwróciła uwagę, że KRRiT wciąż nie przedłużyła koncesji dla głównego kanału TVN. Wygasa ona 14 kwietnia 2024 roku, a stosowny wniosek złożono pół roku temu. - Jest to niepokojące po tym, czego doświadczyliśmy w przeszłości z naszym kanałem informacyjnym TVN24 i niedawnymi atakami na naszych dziennikarzy - miała powiedzieć Kieli.

Amerykański portal przypomina problemy TVN z regulatorem w ostatnich latach. KRRiT poprzedniej kadencji długo zwlekała z przedłużeniem koncesji dla TVN24 i TVN7. Jej członkowie uważali, ze stacje łamią ustawę o radiofonii i telewizji. Pozwala ona wydawać koncesje stacjom, których właściciel ma siedzibę w Europejskiej Obszarze Gospodarczym. TVN spełnia ten warunek, bo formalny właściciel ma siedzibę w Amsterdamie, ale należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery. PiS próbował przeforsować ustawę, która zmusiłaby Amerykanów do sprzedaży większościowego pakietu w TVN, ale została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Niepokojące informacje o powiązaniach z Rosją”

Choć KRRiT przedłużyła koncesję dla kanału HGTV, to wciąż porusza temat struktury właścicielskiej TVN. Przewodniczący Maciej Świrski zabrał głos w tej sprawie podczas niedawnego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Stwierdził, że TVN nie ujawnił szczegółów na temat swojej struktury. - TVN odmówił udzielenia tych informacji. Tymczasem dochodzą do nas niepokojące doniesienia medialne o powiązaniach z Rosją spółek wchodzących w skład konsorcjum właścicielskiego TVN. Wzbudziło to nasze duże zaniepokojenie. Dlatego postępowanie trwa długo, bo TVN odmówił udzielenia informacji. Wysłałem do zarządu TVN żądanie ujawnienia, kto jest w strukturze. Oni przysłali dość bezczelną odpowiedź. Sprawdzamy teraz, kto jest kim i jakie są powiązania - stwierdził Świrski.

Mówiąc o „doniesieniach medialnych” o powiązaniach z Rosją, szef regulatora wspomniał o majowym tekście na ten temat na portalu I.pl (Polska Press, Grupa Orlen). Chodzi o to, że w Rosji kanały Discovery i Turner Broadcasting System (należącego do WarnerMedia) były dystrybuowane przez firmę Media Alliance. To joint venture, w którym wspólnikami były Discovery, operator telewizyjno-telekomunikacyjny Viasat oraz rosyjski holding Natsionalnaya Media Gruppa (National Media Group), który jest nadawcą m.in. prokremlowskiego Pierwyj Kanału.

Media Alliance istniał od 2015 r. i powstał w celu dystrybucji kanałów Discovery (m.in. Discovery Channel, TLC czy HGTV) w Rosji. Nie ma też nic wspólnego z TVN i powstał trzy lata zanim TVN stał się częścią Discovery, a po ataku Rosji na Ukrainę Discovery opuściło rynek rosyjski.

Dołącz do dyskusji: Warner Bros. Discovery obawia się zamknięcia TVN24

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jk
Czy można ten artykuł komentować?
odpowiedź
User
Jk
WBD chce zamknąć TCM.
odpowiedź
User
Seba
Obecnie jedyna słuszna jest propaganda ukraińska, wszystko inne jest Niet, pojadą po tobie że jesteś ruskim trolem, pisowcem albo Merkel.
odpowiedź