SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vectra usunęła kanał „w związku ze złamaniem warunków umowy”

1 marca sieć kablowa Vectra usunęła z oferty kanał Zebrra.TV, który w ostatnim czasie prowadził reemisję stacji TVMN. Operator w stanowisku przesłanym Wirtualnemedia.pl tłumaczy, że współpraca została zakończona, bo radomski nadawca złamał warunki umowy. 

Do końca lutego na 828 kanale dekoderów Vectry była dostępna stacja Zebrra.TV. Od drugiej połowy miesiąca zaczęła ona przez większość doby prowadzić reemisję kanału TVMN. Telewizja Media Narodowe otrzymała rok temu koncesję od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Na dodanie jej do oferty nie zdecydował się jednak żaden z dużych operatorów. Postanowiła więc „wynająć” pasma Zebrra.TV.

Vectra o przyczynach usunięcia kanału

Vectra, która jest jedną z największych sieci kablowych w Polsce, była zaskoczona emisją prawicowej stacji na antenie kanału, który dotychczas pokazywał głównie programy dotyczące Radomia i Mazowsza. Operator protestował też przeciwko wykorzystywaniu jego logotypu w materiałach promocyjnych TVMN.

Do końca lutego Vectra analizowała sytuację. - Szanowni Państwo, informujemy, iż od dnia 1.03.2024 r. program Zebrra.TV nie będzie dostępny w naszej ofercie programowej - poinformował operator na planszy, która wyświetla się zamiast usuniętej stacji.  Zebrra.TV nie była gwarantowanym kanałem. Klienci nie mogą więc bez konsekwencji rozwiązać umowy z Vectrą.

Dlaczego stacja Zebrra.TV została usunięta z oferty? Czy chodzi o współpracę z TVMN? - Nie oceniamy legalności wprowadzenia programu TVMN do ramówki Zebrra.tv. W związku ze złamaniem przez Zebrra.tv zapisów naszej umowy, zdecydowaliśmy o jej wypowiedzeniu. Decyzja oznacza, że kanał Zebrra.tv przestał być dostępny dla naszych abonentów od 1 marca br. - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry. Firma nie zdradza jakie warunki umowy złamała Zebrra.TV.

Oburzenia decyzją Vectry nie krył Piotr Barełkowski, prezes Telewizji Media Narodowe. - To bezprawie i skandal! Mogę, jako polski obywatel, szanujący prawo skomentować tę sytuację w jeden sposób. Wierzę, że zwyciężą sprawiedliwość i dobre obyczaje biznesowe w Polsce. Wierzę, że Telewizja Media Narodowe, legalny nadawca, posiadający koncesję KRRiT, nie mający żadnych skarg, ani procesów na swoim koncie, trafi do oferty polskich operatorów. Jeśli wierzymy w wolność słowa i publiczną uczciwość w naszym kraju, to szeroka dystrybucja TVMN nie może mieć przeszkód - mówił Wirtualnemedia.pl Barełkowski.

Nadawca zarabiał na wynajmowaniu pasma

Przemysław Balmowski, prezes spółki CBJB, która jest właścicielem koncesji Zebrra.TV nie chce komentować decyzji Vectry. - To typowa biznesowa transakcja. My z tego żyjemy, czyli udostępniania naszego pasma podmiotom, które tego potrzebują. Z tego możemy się utrzymywać jako telewizja - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl jeszcze w lutym. W przeszłości firma miała wynajmować na podobnych zasadach pasmo podmiotom z Olsztyna i Ostrowca Świętokrzyskiego. Podczas współpracy z TVMN kanał Zebrra.TV nadawał 40 minut premierowego programu dziennie, który łącznie z powtórkami był emitowany przez 4-5 godzin dziennie. Zgodnie z koncesją, Zebrra.TV musi nadawać przynajmniej przez 1,5 godziny dziennie.

Firma narzekała na problemy na rynku lokalnym. - Telewizje lokalne i regionalne trochę tracą rację bytu. Domy mediowe nas nie widzą. Czasu reklamowego praktycznie już się nie udaje sprzedawać. Nawet nie próbujemy, bo danych o oglądalności nie ma. W internecie i mediach społecznościowych są dostępne konkretne dane. Zmieniliśmy zakres działalności. Staliśmy się głównie producentem telewizyjnym. Współpracujemy z korporacjami, firmami. Tworzymy dla różnych podmiotów produkcje telewizyjne, dlatego nie mamy aż tyle czasu dla własnego kanału, jak dawniej. Z reklam telewizyjnych nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Abonamentu też nam nikt nie płaci – mówił Balmowski.

Kontrowersje wokół twórcy TVMN

TVMN rozpoczęła nadawanie wiosną 2023 roku. Pomysłodawcą i pierwszym prezesem kanału był Robert Bąkiewicz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W ostatnich latach skonfliktował on się ze środowiskiem Konfederacji. Bezskutecznie startował do Sejmu z radomskich list Prawa i Sprawiedliwości, po tym jak zapisał się do Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry. Organizacje związane z Bąkiewiczem otrzymywały fundusze od rządu PiS.

Jak informował w styczniu TVN24, tylko TVMN od resortu Ziobry pozyskała 200 tys. zł na promocję Funduszu Sprawiedliwości, powołanego do pomocy ofiarom przestępstw. W listopadzie ub.r. Bąkiewicz został prawomocnie skazany na rok prac społecznych i 10 tys. nawiązki dla poszkodowanej kobiety, aktywistki poturbowanej podczas protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.

Niedawno doszło do zmiany na stanowisku prezesa spółki Telewizja Media Narodowe. Bąkiewicza zastąpił Piotr Barełkowski, wcześniej członek zarządu TVMN, który w przeszłości zbudował duże zasięgi techniczne stacji TV Biznes, TV Republika czy wPolsce.pl. Bąkiewicz sprzedał swoje udziały w spółce.

TVMN poza wybranymi mniejszymi operatorami jest dostępna na stronie internetowej tvmn.pl. Działa również aplikacja stacji na telewizory Smart TV. Stacja wywodzi się od kanału Media Narodowe na YouTube, który został skasowany przez ten serwis. Miał blisko 250 tys. subskrybentów.

Dołącz do dyskusji: Vectra usunęła kanał „w związku ze złamaniem warunków umowy”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ok
I prawidłowo. Nie dla prawicowej mowy nienawiści!
odpowiedź
User
ae
Balmowscy na karę zasługiwali!
odpowiedź
User
Pindol
Przykra sprawa, ale czy kanał w stylu TV Republika miałby szansę się utrzymać na rynku? Szczerze wątpię...
odpowiedź