SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniunktura w polskim przemyśle nieco lepsza, ale...

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w styczniu na poziomie plus 1  i wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

- W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest nieco lepszy niż w grudniu, ale  pokazuje, że dochodzenie przez przemysł do „normalności” zajmie więcej czasu niż jeszcze niedawno się wydawało.

Firmy negatywnie oceniają bieżący portfel zamówień z rynku krajowego. Sygnalizują też nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych, co świadczy o tym, że przeszacowały siłę rynku i w przyszłości mogą być ostrożniejsze w odbudowie zapasów i inwestycjach.

Niestety, dalsze ograniczanie zatrudnienia planują małe i średnie przedsiębiorstwa. Dobrze, że chcą przyjmować nowych pracowników firmy duże, ale i one zakładają tylko niewielki wzrost etatów.

Najlepiej klimat koniunktury oceniają przedsiębiorstwa z branż eksportowych, takich jak produkcja pojazdów samochodowych, chemia czy maszyny i urządzenia. Dzisiejsze dobre dane PMI ze strefy euro, a przede wszystkim z rynku niemieckiego pozwalają prognozować, że branże eksportowe będą miały się lepiej i także w tym roku będą „ciągnęły” gospodarkę.

Niepokoi, że firmy narzekają na niedostateczny popyt, a także na konkurencyjny import. Trudno wobec tego oczekiwać szybkiego powrotu produkcji sprzedanej przemysłu do poziomów charakterystycznych dla dobrej koniunktury.

Ciągle źle się dzieje w budownictwie. Firmy prognozują mniejszy portfel zamówień i pogorszenia sytuacji finansowej. Miejmy nadzieję, że to tylko efekt zdecydowanego pogorszenia pogody, a nie negatywna tendencja, która miałaby charakteryzować działalność tego sektora także w 2014 r.

Także w handlu detalicznym, mimo lekkiej poprawy, klimat koniunktury jest słaby. A ponieważ firmy handlowe ograniczają zamówienia towarów od dostawców, nie ma co oczekiwać na przyspieszenie w tej części przemysłu, która wytwarza dobra konsumpcyjne - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniunktura w polskim przemyśle nieco lepsza, ale...

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl