SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Konkurs Chopinowski, pasma filmowe i cykl o zabytkach jesienią w TVP Kultura

Jesienią na antenie TVP Kultura można oglądać transmisje Konkursu Chopinowskiego. Stacja pokaże koncert Natalii Przybysz, a także zrelacjonuje jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Dla widzów przygotowano m.in. nowe pasmo musicalowe oraz filmowe.

Article

W niedzielę 13 września na antenie TVP Kultura - w ramach pasma „Niedziela z…” - wyemitowany zostanie koncert Natalii Przybysz, który będzie inauguracją jesiennej ramówki. Program można oglądać od godz. 17.15.

Dzień później kanał rozpocznie transmitowanie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Widzowie TVP Kultura obejrzą galę otwarcia, galę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i galę zamknięcia imprezy. W dniu otwarcia laureatom plebiscytu wręczone zostaną Diamentowe Lwy. Wydarzenie będzie relacjonowane w dniach 14-20 września. Ze względu na Festiwal od września do listopada (w soboty o godz. 16.00) emitowane będą polskie filmy milicyjne.

W dniach 1-21 października TVP Kultura będzie transmitować 17. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Widzowie obejrzą występy pianistów, komentarze ekspertów i wywiady z uczestnikami. Poszczególne etapy przesłuchań skomentują m.in. prof. Alicja Paleta-Bugaj, Karol Radziwonowicz i Marek Bracha. W specjalnym programie „Noc z Chopinem” podsumowane zostaną finałowe zmagania muzyków, a ostatniego dnia konkursu stacja wyemituje Koncert Laureatów. W trakcie trwania konkursu kanał pokaże ponad 130 godzin transmisji, w godz. 10.00-14.00 i 17.00-21.00.

Nowością w ramówce TVP Kultura jest program „Pomniki historii. Szlakiem miejsc niezwykłych”, w którym dziennikarze Krzysztof Grzybowski i Katarzyna Sanocka poszukują najciekawszych miejsc i zabytków w Polsce. Cykl jest emitowany w soboty o godz. 11.55.

W piątkowe wieczory stacja pokaże produkcje światowej kinematografii, które przeszły do historii kina, m.in. filmy Ingmara Bergmana („Hańba”, „Jajo węża” i „Godzina wilka”), Federica Felliniego („Rzym” i „Satyricon”), Stanleya Kubricka („Pocałunek mordercy”, „Zabójstwo” i „Ścieżki chwały”) czy Anga Lee („Jedz i pij, mężczyzno i kobieto”, „Tajemnica Brokeback Mountain” i „Burza lodowa”). Przed emisją o 20.20 film zapowie Michał Chaciński.

W soboty o godz. 13.30 TVP Kultura wyemituje filmy musicalowe w nowym paśmie. Widzowie obejrzą m.in. „Hair”, „Skrzypka na dachu”, „Słodką Charity” czy „Dziewięć”. Tego samego dnia o 23.00 widzowie obejrzą filmy „Tylko dla dorosłych” m.in. trylogię Ulricha Seidla „Raj: Miłość”, „Raj: Nadzieja” i „Raj: Wiara”, a także „Wstyd” oraz „Porno”.

Kolejnym nowym cyklem filmowym będą „Zakochani w filmie”. W ramach tego pasma TVP Kultura zaprezentuje widzom m.in. „Miłość” Michaela Hanekego oraz „Zakochanych w Rzymie” Woody’ego Allena. Emisja w każdą niedzielę o godz. 20.00.

Jesienią kontynuowany będzie Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski, a w jego programie znajdą się spektakle: „Tato” Artura Pałygi, „Obwód głowy” Zbigniewa Brzozy, „Zabijanie Gomułki” według Jerzego Pilcha oraz „Msza za miasto Arras” - monodram Janusza Gajosa z warszawskiego Teatru Narodowego. Spektakle prezentowane będą we wtorki o godz. 20.30, a widzowie wybiorą najlepsze przedstawienie festiwalu. W tym samym paśmie we wrześniu stacja przypomni role Krzysztofa Globisza w spektaklach „Tajny agent”, „Całkowite zaćmienie” i „Alek”. Zaś w grudniu obejrzeć będzie można przedstawienia z Danutą Stenką - „Norę”, „Panią Hapgood” czy „Operę mydlaną”.

Z okazji przypadającego w listopadzie jubileuszu Teatru Narodowego stacja przypomni zarejestrowane przez TVP spektakle z tej sceny, m.in. „Operetkę” i „Tango”. W ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce rozstrzygnięty zostanie konkurs Klasyka Żywa, a werdykt jury będzie transmitowany do wszystkich teatrów uczestniczących w konkursie.

W każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 20.30 na antenie TVP Kultura można oglądać premierowe spektakle Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Będą to m.in. „Bal Maskowy” Giuseppe Verdiego w reż. Davida Aldena, dyptyk „Jolanta/Zamek Sinobrodego” Piotra Czajkowskiego i Béli Bartóka w reż. Mariusza Trelińskiego czy „Werther” Julesa Masseneta w reż. Richarda Eyre’a. Natomiast w sobotnie wieczory o godz. 22.30 zaprezentowane zostaną koncerty legend muzyki, takich jak Elton John, Johnny Cash, Patti Smith czy Paul McCartney.

W ramówce nie zabraknie kontynuacji znanych widzom programów m.in. „Hala Odlotów”, „Tygodnik Kulturalny”, „Informacje Kulturalne”, „Niedziela z…” czy „Cappuccino z książką”. Jesienią kontynuowane będzie pasmo pełnometrażowych dokumentów (środa, godz. 20.20) docenionych na światowych festiwalach.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w sierpniu br. udział w rynku TVP Kultura wyniósł 0,53 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konkurs Chopinowski, pasma filmowe i cykl o zabytkach jesienią w TVP Kultura

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl