SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konkurs im. Władysława Grabskiego rozstrzygnięty. Sukces dziennikarzy „Dziennika Gazety Prawnej”

Narodowy Bank Polski po raz piętnasty przyznał wczoraj nagrody najlepszym dziennikarzom ekonomicznym. Konkurs im. Władysława Grabskiego promuje redakcje i autorów, którzy w prosty i zrozumiały dla odbiorcy sposób pokazują zagadnienia związane z gospodarką i ekonomią.
 

Article

W konkursie im. Władysława Grabskiego zostali nagrodzeni autorzy i redakcje, które w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki i przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków. Laureaci to autorzy artykułów prasowych, publikacji internetowych oraz materiałów radiowych i telewizyjnych.

W gronie najlepszych dziennikarzy ekonomicznych znaleźli się:

Sebastian Stodolak z „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii „Polityka pieniężna i stabilność finansowa”,
Jakub Styczyński i Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii „Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna”,
Mira Suchodolska i Piotr Dzik z „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii „Felieton lub analiza”,
Rafał Woś z „Polityki” w kategorii „Wywiad”,
Wioletta Kakowska-Mehring z portalu Trojmiasto.pl w kategorii „Problematyka regionalna”.

Laureatów wybrała niezależna Kapituła konkursu w składzie: Adam Budnikowski (przewodniczący), Marek Chrzanowski, Andrzej Diakonow, Michał Karnowski, Cezary Kaźmierczak, Marta Kightley, Eryk Łon, Alojzy Nowak oraz Renata Wojciechowska.

 

Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki konkursu wraz z uzasadnieniem kapituły.

Wyróżnienia:

Polityka pieniężna i stabilność finansowa
Sebastian Stodolak, „Dziennik Gazeta Prawna” - za artykuł „Unia Europejska to kartel oligarchów”, w którym autor wraz z rozmówcą ukazuje tło sytuacji gospodarczej w Grecji pokazując kulisy programu ratowania finansów tego państwa oraz niektóre słabości polityki monetarnej strefy euro. Za obiektywizm, profesjonalizm i wysokiej jakości warsztat dziennikarski.

Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna
Jakub Styczyński i Patryk Słowik, „Dziennik Gazeta Prawna” - za zmierzenie się z aktualnym i ważnym tematem oraz szczególne walory edukacyjne artykułu „Poszukiwacze piramid”, a zwłaszcza ukazanie mechanizmu działania piramid finansowych oraz podjęcie problematyki „walut” wirtualnych.

Felieton lub analiza
Mira Suchodolska i Piotr Dzik, „Dziennik Gazeta Prawna” - za artykuł „Czego nam nie mówią o emeryturach” będący realistycznym spojrzeniem na polski rynek pracy z perspektywy przyszłych emerytów, połączenie ważnych tematów ekonomicznych i społecznych oraz znakomity warsztat dziennikarski.

Wywiad
Rafał Woś, „Polityka” - za artykuł „Rozruszać kocura” w którym przełamuje się stereotypowy sposób postrzegania roli państwa w pobudzaniu inwestycji i kreowaniu innowacji, za podjęcie tematu ważnego dla przyszłości polskiej gospodarki.

Problematyka regionalna
Wioletta Kakowska-Mehring, portal Trójmiasto.pl - za cykl artykułów pt. „Jak to jest na swoim” ukazujący dynamiczny rozwój mikroprzedsiębiorstw i ich codzienne funkcjonowanie. Za ciekawy dobór rozmówców oraz warsztat dziennikarski.

Nagrody specjalne:

Felieton lub analiza
Jakub Kajmowicz, portal Defence24.pl - za wnikliwą analizę rynku prasy zagranicznej w artykule „Wojna informacyjna o gazociąg OPAL – analiza niemieckiej i rosyjskiej prasy”, za innowacyjne potraktowanie tematu oraz za ciekawe spostrzeżenia dotyczące roli informacji prasowych w ocenie funkcjonowania rynku energii.

Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna
Łukasz Kaźmierczak, Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Poznań” S.A., - za audycję radiową z cyklu „Ekonomizer”, ukazującą istotny wpływ firm rodzinnych na polską gospodarkę. Za wnikliwą analizę wyzwań stojących przed tymi przedsiębiorstwami oraz za wyjątkowe przygotowanie merytoryczne oraz profesjonalizm prowadzącego.

Partnerzy konkursu: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz serwisy: Obserwator Finansowy i WirtualneMedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Konkurs im. Władysława Grabskiego rozstrzygnięty. Sukces dziennikarzy „Dziennika Gazety Prawnej”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik DGP
Sukces dziennikarzy DGP to przede wszystkim, że tworzą gazetę, którą da się czytać. Obecnie to najlepsza merytorycznie gazeta na rynku, a do tego chyba najmniej upolityczniona.
Co do autorów to zawsze nie zgadzam się ze Stodolakiem, ale trzeba mu przyznać, że potrafi argumentować, więc nagroda zasłużona.
Suchodolska celuje chyba w inny target niż mój, ale też ma duże umiejętności. Sprawdziłem właśnie, że to jej kolejna nagroda. Zdobywała i za poprzedniej władzy i za tej, a to pokazuje, że jest prawdziwą dziennikarką.
Słowik to chyba człowiek, który w najkrótszym czasie zgromadził wszystkie najważniejsze nagrody w branży dziennikarskiej. Bardzo ciekawe ma tematy. Dziwne, że DGP go nie promuje.
Innych nie znam, ale skoro dostali nagrody to pewnie zasłużyli. Ogólnie gdyby ludzie kojarzyli dziennikarzy z takimi osobami jak Stodolak, Suchodolska czy Słowik a nie z gwiazdkami telewizyjnymi to może by zrozumieli dlaczego tak ważne są media. Pytanie jak to zrobić.
odpowiedź
User
Szczypta
Powiedzmy sobie z brutalną szczerością. Jakie dziennikarstwo ekonomiczne, takie od lat nagrody niestety, niczego nagrodzonym nie odbierając. Inflacja nagród w ostatnich latach jest porażająca, choć i dawniej bardzo wielu o nie w ogóle nie zabiegało. Najlepsi w tym fachu, z ogromną wiedzą, najczęściej dawno już nie są w zawodzie, a o nagrodach nie myśleli, bo pchali taczki. Na bezrybiu i rak ryba, cieszmy się z tego co jest. Kryzys dziennikarstwa ekonomicznego jest jednak tematem sam w sobie.
odpowiedź
User
Lika
W DGP jest trochę świetnych dziennikarzy, którzy wiedzą o co chodzi, i jest trochę świetnych, bardzo merytorycznych redaktorów, którzy nie idą na tabloidową łatwiznę i płyciznę z krzykliwym tytułem. W tym ich siła i przewaga nad innymi. Nie wiem, czy to się im sprzedaje, ale to ma sens.
odpowiedź