SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przyznano nagrody w konkursie Podcast Roku. Grand Prix dla „Historii Arkadiusa”

Jury tegorocznego konkursu Podcast Roku przyznało 13 nagród i wyróżnień w sześciu kategoriach. Grand Prix przypadło zespołowi autorów za podcast „Supernowa. Historia Arkadiusa”. W trakcie imprezy ogłoszono też, że Podcast Roku zaczął zbiórkę na platformie Patronite na przyszłoroczną edycję konkursu.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 330 podcastów, które oceniło 31-osobowe jury. Tegoroczna pula nagród wyniosła 90 tys. złotych. Podczas rzeszowskiej gali finałowej nagrody wręczono w pięciu kategoriach, nie licząc Gran Prix. W kategorii „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo” nagrodę otrzymał Michał Janczura za podcast „Folwark”. Doceniono go za „neo-oligarchijną opowieść o Polsce powiatowej, snutą nie tylko na najwyższym reporterskim poziomie, z zachowaniem najważniejszych faktów, ale przede wszystkim barwnie, z bogactwem dźwięków i wielogłosem bohaterów”. W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia” nagrodę otrzymała z kolei Karolina Głowacka za podcast” LAMU - Letnia Akademia Młodych Umysłów”.

Łukasz Wojtusik został nagrodzony w kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby” za podcast „Alfabet Wojtusika”. Jego pracę doceniono za „intymność, wrażliwość i umiejętność przeniesienia słuchaczy w świat książek”. W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast” statuetka przypadła firmie EY za podcast „Mam Pytanie”, przygotowywany przez Macieja Głogowskiego.  

Czek oraz statuetka w kategorii „Podcast za paywallem” przypadło trójce autorów: Wojciechowi Oleksiakowi, Julii Strużyckiej i Karolinie Sulej za podcast „Supernowa. Historia Arkadiusa”. W uzasadnieniu podkreślono „ponadprzeciętne pomysł: wykonanie, realizację techniczną”. Ci autorzy otrzymali także Grand Prix konkursu. Spośród 18 nominowanych podcastów słuchacze zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności Joannie Gutral za podcast „Gutral Gada”.
 

 

Dla kogo wyróżnienia

Audioteka przyznała swoje wyróżnienie w kategorii „Dobrze Opowiedziana Historia” dla Michała Oleszczyka za podcast „Spoiler Master”, zaś Orange Polska - dla Karoliny Głowackiej za podcast „LAMU - Letnia Akademia Młodych Umysłów”. Natomiast wyróżnienie Patronite trafiło do Pawła Drozda za podcast „Brzmienie Świata z lotu Drozda”. To ''kąpiel dla uszu pedantów dźwiękowych, reprezentuje najwyższą jakość montażu dźwiękowego' – podano w uzasadnieniu.

Empik Go przyznał nagrodę Bartkowi Przybyszewskiemu i Mateuszowi Witkowskiemu za „Podcastex”, zaś za „podcast kryminalny” nagrodzono Arkadiusza Lorenca (podcast „Morderca z pikiety”). Wyróżnieniom towarzyszyła statuetka i czek na 5 tys. zł.

W trakcie gali odbyły się również dwie debaty z udziałem ekspertów: na temat potrzeby utworzenia Kodeksu Dobrych Praktyk Podcasterów oraz o przyszłości podcastów za paywallem. Dodatkowo ogłoszono, że Podcast Roku od niedzieli obecny jest na platformie Patronite.pl, zachęcając internatów do współtworzenia konkursu. Całe wsparcie, przekazane przez Patronów zasili budżet nagród dla Twórców trzeciej edycji Konkursu, która jesienią 2023 roku odbędzie się ponownie w Rzeszowie.

To już druga edycja konkursu. W ubiegłym roku zgłoszono do niego 280 podcastów, a jury przyznało 11 nagród i wyróżnień o wartości 85 tys. złotych. W drugiej edycji, 31 osobowe jury przesłuchało 330 podcastów w sześciu kategoriach i w czwartek wyłoniło nominowanych w pięciu kategoriach.

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.

Dołącz do dyskusji: Przyznano nagrody w konkursie Podcast Roku. Grand Prix dla „Historii Arkadiusa”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Greg
Gratulacje dla Pawła Drozda!!!
odpowiedź
User
Kamila
Jakie są warunki zgłoszenia ? Czy trafiają tylko podcasty czy tez produkcję dostępne w formie "różnorakiej", ale dostępne jako podcasty na takowych platformach ?
odpowiedź
User
Będzie dobrze
Szkoła Polskiego Radia u Pawła Drozda procentuje. Michał Janczura i reszta niech słucha dobrych produkcji w radiu publicznym, u Drozda i niech się uczy montażu, nagrywania i zasad dramatutgii.
odpowiedź