SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej wniosków w konkursach na DAB+, niż miejsc na multipleksach

Pod koniec maja br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konkursy na cyfrowe multipleksy lokalne w 7 miastach. W sumie złożono 54 wnioski w konkursach na cyfrowe multipleksy lokalne - mniej, niż jest przewidzianych miejsc na MUX-ach.

fot. Shutterstock.comArticle

W I turze konkursu ogłoszonego przez KRRiT na lokalne multipleksy cyfrowe nadawcy lub podmioty zainteresowane nadawaniem mogli zgłaszać wnioski na MUX-y w Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Warszawie.

Pisaliśmy już o tym, że I turze zgłoszono w sumie 54 wnioski na lokalne multipleksy radia cyfrowego, a na wszystkie lokalizacje wnioski złożyła Wirtualna Polska Media (dotyczyło to jej platformy Open.FM).

Teraz KRRiT udostępniła pełną listę zainteresowanych nadawaniem w DAB+, czyli w systemie Digital Audio Broadcasting+, który jest obecnie najnowocześniejszą technologią dostępną na rynku - zamiast nadawania analogowego zapewnia możliwość emisji sygnału cyfrowo.

Wszystkimi lokalizacjami było zainteresowane również Radio Profeto o charakterze społeczno-religijnym (z Małopolski), a sześcioma - Muzo.FM, należące do Telewizji Polsat i Fundacja Emanio Arcus (na Radio Bezpieczna Podróż).

W Warszawie nadawaniem DAB+ było zainteresowanych dziesięć spółek: Fundacja Emanio Arcus (wniosek na uruchomienie stacji Bezpieczna Podróż), Muzo.FM, MFM (na Radio Kolor 103 FM), Diecezja Warszawsko-Praska (na Radio Warszawa); Fundacja Profeto.pl (na Radio Profeto); Hello Radio (na Mega Radio); Disco Radio; Joł Radio (na Radio Nuta); White House (na Elektro Radio) i Open.FM (Grupa Wirtualna Polska).

W Poznaniu złożono dziewięć wniosków: Fundacja Emanio Arcus; Muzo.FM; Open.FM; PI KWADRAT Piekarski & Pietrzak (na Wasze Radio FM); Fundacja Profeto; Hello Radio; Disco Radio; Joł Radio oraz Archidiecezja Poznańska (na Emaus - Katolickie Radio Poznań).

W Tarnowie w DAB+ chciałyby nadawać cztery spółki: Fundacja Emanio Arcus; Open.FM; Fundacja Profeto.pl oraz Trendy Media Mikoś i Jedziniak (wniosek na Trendy Radio).

W Częstochowie złożono najwięcej wniosków - 12: Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra (na Radio Jasna Góra); Open.FM; Joł Radio; Agencja Reklamowa Radio Park (na Twoja Polska Stacja); Archidiecezja Częstochowska (na Katolickie Radio Fiat); DKM Media (na Radio FON); Disco Radio; Hello Radio; Fundacja Profeto.pl; Radio Express 92,3 FM (na Express FM); Muzo.FM oraz Fundacja Emanio Arcus (na Bezpieczna Podróż).

W Katowicach nadawaniem są zainteresowani: Czesław Chlewicki (złożył wniosek na Radio Imperium); Muzo.FM; Fundacja Emanio Arcus; Radio Express 92,3 FM; Fundacja Profeto.pl; Hello Radio; Disco Radio; Joł Radio oraz Open.Fm.

W Rzeszowie było to pięć spółek: Radio Leliwa (na rozgłośnię o tej samej nazwie); Open.FM; Fundacja Profeto.pl; Muzo.Fm i Fundacja Emanio Arcus.

W Toruniu również pięć firm: Polskie Lokalne Media (na Radio Toruń); Muzo.Fm; Open.Fm; Fundacja Emanio Arcus i Fundacja Profeto.pl.

Każdy z multipleksów może maksymalnie pomieścić do 12 rozgłośni. W sumie zostaną rozpisane konkursy na 34 różne lokalizacje.

Potencjał DAB+

Duże komercyjne rozgłośnie, takie jak: Eurozet, Grupa Radiowa Agory czy Grupa RMF FM nie złożyły wniosków, czego można się było spodziewać - ich prezesi wielokrotnie podkreślali - również w wypowiedziach dla Wirtualnemedia.pl, że są przeciwni procesowi cyfryzacji radia.

Joanna Skwarna, wiceprezes Wirtualna Polska Media ds. produktów płatnych pytana przez o ocenę technologii DAB+ komentuje, że „w DAB widzi potencjał dotarcia zarówno do nowego, jak i dotychczasowego, wiernego już słuchacza Open.fm”.

- Chcemy dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się rynku i oferować dostęp do naszego unikatowego produktu, budowanego przez dedykowaną redakcję, na różnych urządzeniach. DAB+ umożliwia dostarczanie usług niezależnie od dostępu do internetu czy lokalizacji, a także gwarantuje lepszą jakość dźwięku niż transmisja analogowa. Jest nową technologią, która dopiero rozwija się w Polsce, ale w niektórych krajach Europy Zachodniej odbiór sygnału radiowego przy jej wykorzystaniu już dziś sięga 50 proc. i będzie rósł. Co więcej, są już kraje, które rozpoczęły wyłączanie nadawania w „formule FM” - odpowiada.

Według niej warto zauważyć, że rozwiązanie dostępne jest także w wielu nowych samochodach. - Jak wiemy ogromna grupa ludzi słucha radia właśnie podczas podróży. To kolejny przykład, że potencjał dotarcia z tym produktem do słuchaczy jest coraz wyższy. Złożyliśmy wnioski o koncesję, bo chcemy dać naszym słuchaczom dostęp do produktu Open.fm nie tylko przy wykorzystaniu internetu, ale także w momentach, gdy dostęp ten może być utrudniony lub niegwarantujący wysokiej jakości dźwięku – stwierdza Joanna Skwarna.

Obecnie w naszym kraju w technologii DAB+ nadaje tylko multipleks R3, na którym znalazły się stacje Polskie Radia. Publiczna rozgłośnia rozpoczęła nadawanie w cyfrowej jakości 1 października 2013 roku.

Pod koniec listopada 2017 roku wystartował kanał cyfrowy - Polskie Radio Chopin. Z kolei w połowie czerwca 2018 roku działalność rozpoczęło PR Literatura. W sumie na ogólnopolskiej części multipleksu Polskiego Radia znajdują się: Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24 oraz Radio Poland. W jakości cyfrowej można też słuchać rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Z naszych informacji wynika, że Polskie Radio chce uruchomić dodatkową ofertę m.in. dedykowaną specjalnie dla kierowców, dlatego planuje i liczy koszty realizacji ogólnopolskiego pokrycia w DAB+.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w rozmowie z nami komentował kwestie związane z nadawaniem w systemie Digital Audio Boradcasting + stwierdzając, że "nikt z dotychczasowych potentatów radiowych nie chce wzrostu konkurencji, a ta wraz z radiem cyfrowym mogłaby się zwielokrotnić".

- Nikt nikogo nie zmusza do cyfrowego radia. Obecnie nadawcy czekają i obserwują rozwój wydarzeń, ale ten pociąg jedzie i mam nadzieję, że nabiera tempa. W pewnym momencie będą musieli szybko decydować czy wskoczyć do niego czy nie - za chwilę może odjechać. Mamy jeszcze pozostałe multipleksy lokalne. Następnie będziemy decydować, co zrobić z multipleksami regionalnymi i ogólnopolskimi - kiedy je ogłaszać i w jakiej formule - podkreślał.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mniej wniosków w konkursach na DAB+, niż miejsc na multipleksach

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pin
Technologia piękna tylko ludzie jej nie chcą...
odpowiedź
User
Paweł
Statystyczny Polak nie usłyszy DAB+ ani w swoim 20 letnim passacie z wbudowanym radiem, ani na kuchennym radiu z biedronki za 30 zł.
odpowiedź
User
ciekawy
Michał, szalejesz. Kto Ci pisał te wnioski?
odpowiedź
User
Ano
Tak trochę KRRiTV wprowadza ten system po amatorsku - bez kampanii informującej, jakby od niechcenia.
odpowiedź
User
paff
DVB-T dał możliwość oglądania większej ilości kanałów (pomijam ich wartość merytoryczną), dał jakość HD, dał i stabilniejszy większy zasięg, dał Dolby Digital, dał napisy, a DAB co daje? Tylko większą ilość kanałów na które i tak nie ma chętnych.
odpowiedź
User
Gosc
A jakież to kraje wyłączają FM? Po drugie jakież to auta mają DAB i to w wersji plus? Ktoś tu lansuje technologię , która powinna być uzupełnieniem FMu- czyli miejscem dla tych dla ktorych zabrakło miejsca na FM.
odpowiedź
User
rycho
A czy FM i DAB+ nie mogą istnieć obok siebie? Ci którzy są blisko nadajników niech się delektują FM a ci którzy mają zaświerszczony i zaszumiony odbiór FM spróbują posłuchać stacji w lepszej jakości.
odpowiedź
User
logiczny
I znowu te banialuki o "lepszej" jakosci w DAB niz FM.
ta, 96kbps w dab zagwarantuje cudowną jakość. Kto będzie słuchał tej kwantyzacji?
odpowiedź
User
qq2
I znowu te banialuki o "lepszej" jakosci w DAB niz FM.
ta, 96kbps w dab zagwarantuje cudowną jakość. Kto będzie słuchał tej kwantyzacji?
przecież stację przekazują swoim przekażnikom w formie cyfrowej kwantowej jak ty mówisz a potem zamieniane na FM wiec i tak już słuchasz okrojonym bicie
odpowiedź
User
qq2
A jakież to kraje wyłączają FM? Po drugie jakież to auta mają DAB i to w wersji plus? Ktoś tu lansuje technologię , która powinna być uzupełnieniem FMu- czyli miejscem dla tych dla ktorych zabrakło miejsca na FM.
Norwegia UK itd
odpowiedź
User
analityk
nie ma się czym podniecać. Jest radio internetowe które daje o wiele większe możliwości. Każdy już może je mieć w domu czy w telefonie. Do tego dochodzi 5G, które jak wejdzie zapewni jeszcze lepszy i szerszy dostęp do internetu. Po co więc inwestować w specjalne radia do odbioru dab+ skoro już można słuchać na komputerach, telefonach, tabletach a w krótce zapewnie też w samochodach (internet wbudowany w samochód), no i nowoczesny sprzęt grający też już ma wbudowany internet.
odpowiedź
User
marketer
Cóż, w takim przypadku powinno się ogłosić termin wyłączenia analogowego nadawania jak w przypadku DVB-T i po kłopocie. Nie chcą niech nie nadają.
odpowiedź
User
piotrek
Arek Novvak w przypadku DVB-T większość telewizorów miała eurozłącze. A mało, które radio ma AUX.
odpowiedź
User
walter
cóż, tak jak większość ma już nowe telewizory w chwili obecnej to ludzie zaopatrzą się w nowe radia które są nieporównywalnie tańsze niż telewizory. Mogliśmy się przecież zatrzymać na etapie telefonów komórkowych z klawiaturą bo większość takie miała, ale jednak przyszło nowe. Dużo droższe znowu od radia.
odpowiedź
User
ddb
Ja też jestem za wyłączeniem analogu. Radio przez internet albo przez DAB+.
odpowiedź
User
grzegorz retka
Niestety (stety?) DAB+ przegrał z radiem internetowym i jest już technologią bez przyszłości. Teraz za kilka zł można słuchać każdej stacji na świecie np. w swoim smartfonie lub w średniej jakości wieży i w takiej samej jakości dźwięku co DAB+.
odpowiedź
User
Platfusik
Nawołujemy zwolenników PO, by walczyli o Tok FM w tarnowskim DAB+.
odpowiedź
User
Emil
No tok fm mógł by być w dab+
odpowiedź
User
Robert
Ja jestem za dab, w końcu będzie duży wybór stacji bo konkurencja jest dobra tak jak tv, czemu nie można odbierać 30 stacji w całej Polsce. Każdy będzie miał wybór a ni słuchanie 10 stacji w kolko.
odpowiedź
User
Robert
Ja jestem za dab, w końcu będzie duży wybór stacji bo konkurencja jest dobra tak jak tv, czemu nie można odbierać 30 stacji w całej Polsce. Każdy będzie miał wybór a ni słuchanie 10 stacji w kolko.
odpowiedź
User
resampler
Ha, ale nie aż tak okrojonym. 256 kbps AAC w dosyle to przepaść jakościowa wobec tych 96 w DAB, ile by mu znaków plus nie dodać. Poza tym, coraz więcej stacji stosuje bezstratny dosył światłowodowy do nadajników FM.
Słaby ten argument o wyższości DAB+.
odpowiedź
User
europolitan
Widać, że giganci radiowi nic nie myślą.
Też mogą przecież dodać stacje radiowe, których nie ma na analogu.
odpowiedź
User
Juk
Kasa wyrzucona w błoto. Kto slucha radia przez Internet
odpowiedź
User
Gość 5
Tak naprawdę to pewnie rząd potrzebuje kasy i woła o nie do spółek Skarbu Państwa. A wiadomo że za koncesję się płaci i kasa leci do Budżetu.. Aby starczyło PiS na socjal.
odpowiedź
User
L120
.... Tylko potem jak sie Zet czy RMF obudzi to dostaną po 72kbps/s zamiast np po 120 kbps :)
odpowiedź
User
6544
I znowu te banialuki o "lepszej" jakosci w DAB niz FM.
ta, 96kbps w dab zagwarantuje cudowną jakość. Kto będzie słuchał tej kwantyzacji?
przecież stację przekazują swoim przekażnikom w formie cyfrowej kwantowej jak ty mówisz a potem zamieniane na FM wiec i tak już słuchasz okrojonym bicie


Dosyły do nadajników są z wielokrotnie większą przepływnością. Niektóre sieci dosyłają też bez kompresji w pcm. DAB+ miałby sens jakościowy gdyby przepływności były na poziomie 192 kbps, tyle, że wtedy zmieściłoby się 2x mniej stacji - czyli koszty dla tych co wezmą wzrosłyby 2x. A nawet przy obecnej sytuacji gdzie liczbę słuchaczy w całej Polsce ocenia się na 300 tys ludzi - ta technologia nie ma żadnych szans biznesowych. Co dopiero przy 2x większych kosztach...
odpowiedź
User
Markowski 31
Jakość beznadziejna , gorsza niż MP3 , to o czym wy tu piszecie, żenada , w krajach Beneluksu to wyłączyli i tyle w temacie.
odpowiedź
User
było minęło
Wyłączenie analogowego nadawania radia nie spowoduje przejścia słuchaczy na DAB+, tylko na odbiór przez internet. Radia coraz rzadziej słucha się w domu, zazwyczaj w tzw. drodze. DAB+ mógł mieć sens biznesowy w poprzedniej dekadzie.
odpowiedź
User
K.
faktem jest, że musi być oferta programowa nie ważne czy analogowo czy cyfrowo.
DAB+ "mamy" od 5-6 lat. Czy w tym czasie Polskie Radio na swoich antenach wprowadziło coś aby przybliżyć słuchaczom w cyklicznym programie zalety, wady, pogadanki, nt DAB+? Raczej odwrotnie, widać niechęć, zło konieczne - płaci bo musi za nadawanie ale żeby chociaż raz w tygodniu przybliżyć system- nie.
Radio Dzieciom namawia wręcz do zainstalowania APEK do słuchania mobilnie. Ile T-Mobile, Play, Plus etc płaci PR za reklamę słuchania przez internet? DAB+ na razie jest "za darmo". internet jest płatny
odpowiedź
User
było minęło
Radio Dzieciom namawia wręcz do zainstalowania APEK do słuchania mobilnie. Ile T-Mobile, Play, Plus etc płaci PR za reklamę słuchania przez internet? DAB+ na razie jest "za darmo". internet jest płatny

Problem polega na tym, że DAB+ nie jest za darmo. Trzeba sporo wydać na dodatkowy odbiornik, a tunerów DAB+ nie ma ani w smartfonach, ani w radiach samochodowych.
odpowiedź
User
K.

Problem polega na tym, że DAB+ nie jest za darmo. Trzeba sporo wydać na dodatkowy odbiornik, a tunerów DAB+ nie ma ani w smartfonach, ani w radiach samochodowych.

zgoda, ale ile jeszcze musi lat upłynąć, aby system (DAB+) pojawił się w samochodach?- dlaczego mam słono płacić za dodatkową opcję z DAB+ i przepłacać, - średnio Skoda życzy sobie 2tys za DAB+
odpowiedź
User
inżynier Mamoń
.... Tylko potem jak sie Zet czy RMF obudzi to dostaną po 72kbps/s zamiast np po 120 kbps

Jak nie masz bladego pojęcia w temacie to się nie wypowiadaj.
odpowiedź
User
voip
.... Tylko potem jak sie Zet czy RMF obudzi to dostaną po 72kbps/s zamiast np po 120 kbps

Jak nie masz bladego pojęcia w temacie to się nie wypowiadaj.

Czy RMF i ZET w ogóle coś dostaną w DAB+ ? Jak tylko bojkotują to nic nie dostaną...
odpowiedź