SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konsorcjum budujące Stadion Narodowy chce 461,3 mln zł od Skarbu Państwa

Konsorcjum Hydrobudowy Polska realizujące umowę na budowy Stadionu Narodowego w Warszawie złożyło w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pozew przeciw Skarbowi Państwa, podała spółka w komunikacie. Łączna wartość przedmiotu sporu wynosi 461,3 mln zł.

Stadion Narodowy

Stadion Narodowy

„Na łączną wartość przedmiotu sporu w kwocie 461.311.807 zł składają się: roszczenie o zapłatę kar umownych z tytułu zwłoki oraz żądanie wypłaty środków z Gwarancji" - czytamy w komunikacie.

Przedmiotowa umowa realizowana była przez konsorcjum w składzie: Hydrobudowa Polska (obecnie w upadłości układowej) - lider konsorcjum od 14 czerwca 2011 r. (wcześniej partner konsorcjum), PBG (obecnie w upadłości układowej) - partner konsorcjum, - Alpine Bau Deutschland AG - partner konsorcjum od 14 czerwca 2011 r. (wcześniej lider konsorcjum), Alpine Bau GmbH - partner konsorcjum, Alpine Construction Polska sp. z o.o. - partner konsorcjum.

„W złożonym pozwie Wykonawca wnioskuje m.in. o: 1. ustalenie, na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego, że Zamawiającemu nie przysługuje roszczenie o zapłatę kar umownych z tytułu zwłoki w osiągnięciu Całkowitego Zakończenia Wykonania Umowy; oraz 2. zobowiązanie Zamawiającego do zaniechania bezprawnego skorzystania z Gwarancji Zabezpieczenia Należytego Wykonania Umowy (Gwarancja), ustanowionej na zlecenie Spółki, jako lidera konsorcjum, przez zakład ubezpieczeń Zurich Insurance plc, Niederlassung für Deutschland z siedzibą we Frankfurcie nad Menem w Niemczech" – czytamy dalej.

Wcześniej PBG oraz spółka zależna - Hydrobudowa otrzymały od Narodowego Centrum Sportu (NCS) wezwanie do zapłaty 308,83 mln zł z tytułu kar umownych za opóźnienie w oddaniu do użytkowania Stadionu Narodowego. Spółki oceniają, że roszczenie NCS jest bezzasadne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konsorcjum budujące Stadion Narodowy chce 461,3 mln zł od Skarbu Państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl