SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kontrahenci Leroy Merlin i Auchan bez kar za zerwanie umów?

Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 i działaczka samorządowa uważa, że kontrahenci firm, które wciąż prowadzą działalność w Rosji, takich jak m.in. Leroy Merlin czy Auchan powinni mieć prawo do natychmiastowego zrywania umów z nimi bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji, czy to prawnych czy finansowych.

fot. auchanArticle

Hanna Gill-Piątek uważa, że rząd powinien umożliwić polskim kontrahentom takich firm jak Auchan czy Leroy Merlin rozwiązanie umów w sposób natychmiastowy i bez konsekwencji. Chodzi jej m.in. o właścicieli lokali oraz dostawców. Zwróciła się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

W skierowanej do niego interpelacji napisała: "18 marca br. zapowiedział Pan działania na rzecz derusyfikacji polskiej gospodarki. W obliczu bestialskiej agresji Władimira Putina na Ukrainę i zagrożenia dla wolnego świata zmniejszanie wpływów Rosji w polskiej gospodarce jest jedyną możliwą drogą. Aby wywrzeć jak największy nacisk na Rosję, by skończyła tę barbarzyńską wojnę, pożądane byłoby jednak nie tylko działanie wobec kapitału rosyjskiego, ale również nacisk na międzynarodowe koncerny, by nie kontynuowały działalności w kraju agresora. Polacy okazują ogromną solidarność z narodem ukraińskim również w kwestii swoich wyborów konsumenckich. Rosyjskie produkty już w pierwszych dniach zaczęły znikać z polskich półek. Od kilku dni obserwujemy w mediach również relacje osób, które rozpoczęły bojkot takich sieci handlowych, jak Auchan czy Leroy Merlin, które zdecydowały się pozostać na rosyjskim rynku i dalej prowadzić działalność gospodarczą w kraju agresora. O ile jednak konsumenci mają pełną swobodę wyboru, nie jest tak już z kontrahentami, np. właścicielami lokali, w których mieszczą się sklepy sieci handlowych, czy w przypadku dostawców. Oni związani są umowami zawartymi na gruncie prawa cywilnego, które albo nie mogą być wcześniej rozwiązane, albo w przypadku wcześniejszego rozwiązania przewidują kary umowne. Wielu polskich przedsiębiorców chciałoby jednak taką współpracę zakończyć, by pośrednio nie wspomagać rosyjskiej napaści na Ukrainę."

Posłanka z Polski 2050 zapytała premiera o to, czy rząd rozważa umożliwi polskim kontrahentom zarówno firm rosyjskich, jak i międzynarodowych koncernów i grup kapitałowych, które nie chcą wycofać się z Rosji, rozwiązanie dotychczasowych umów w sposób natychmiastowy i bez konsekwencji przewidzianych w samej umowie dla strony zrywającej umowę?

Jej zdaniem "wobec bezczelności rosyjskiej inwazji" byłoby to słuszne i moralnie uzasadnione.

Leroy Merlin i Auchan zostały w Rosji

Przypomnijmy, że Leroy Merlin i Auchan to francuskie firmy należące do Grupy Adeo, które jako jedne z nielicznych zdecydowały, że nie wycofają się z Rosji - mimo licznych wezwań i apeli, również ze strony ukraińskich polityków. Marki niemal bez przerwy są - w związku z tymi decyzjami - krytykowane, a konsumenci nawołują do ich bojkotu. Bojkot ten wyszedł już poza internet i przybrał realną formę w postaci akcji organizowanych pod sklepami tych sieci.

Dotychczasową umowę z Leroy Merlin zerwały w ostatnich dniach władze Gdyni, które - w związku z tym, że firma nie chce wycofać się z Rosji - zdecydowały, że nie chcą z nią dalej współpracować. Umowa dotyczyła gospodarowania wodami opadowymi,

Dołącz do dyskusji: Kontrahenci Leroy Merlin i Auchan bez kar za zerwanie umów?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mamijas
Czy Hanna Gill-Piątek to ta posłanka, która startowała z listy SLD, a po wyborze do sejmu olała swoich wyborców i uciekła do innej partii?

Bo jeśli tak, to nie dziwi, że chce powrotu dzikiego zachodu w biznesie, gdzie każdy zawiera umowy a potem je zrywa bo tak.
odpowiedź
User
as
Jasne, zlikwidujmy w ogole prawo i zamienmy sie w Rosje/Koree Polnocna.
odpowiedź