SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kontrola 6 mln zł dotacji dla Tomasza Sakiewicza na serwis o Puszczy Białowieskiej. „Jestem spokojny o wynik”

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć rozpoczął dochodzenie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w sprawie niejasności, dotyczących 6 mln zł dotacji dla fundacji „Gazety Polskiej”. Chodzi o dofinansowanie serwisu o Puszczy Białowieskiej. - Niech kontrolują, jestem spokojny o wynik - mówi dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji RepublikaArticle

Jak informowaliśmy w październiku ub.r., Fundacja Media Niezależne została założona w 2008 roku przez Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, oraz Sławomira Sawickiego, prawnika współpracującego z wydawcami obu tych pism. Prezesem fundacji jest Joanna Jenerowicz (sekretarka Tomasza Sakiewicza), wiceprezesem Marek Kordas (związany przed laty z PiS), a w radzie oprócz Sakiewicza są Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa publicystka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

W 2016 roku fundacja zakwalifikowała się do finału konkursu, zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Zgłosiła koncepcję uruchomienia i prowadzenia serwisu Puszcza.tv, którego celem miało być „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej”. Całkowity koszt projektu to 7,16 mln zł, z czego dofinansowanie unijne na wynieść 6 mln zł.

NFOŚ rozstrzygnięto konkurs pomyślnie dla fundacji Tomasza Sakiewicza kilka miesięcy temu. Na początku marca br. Ministerstwo Środowiska zatwierdziło przyznanie pieniędzy na projekt Puszcza.tv. Zaś miesiąc temu – jak donosi serwis Oko.press - w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska rozpoczęło się dochodzenie Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Współpracuje on z Ministerstwem Rozwoju, które zarządza wydawaniem unijnych środków w Polsce. Chodzić ma o niejasności, dotyczące dotacji dla Fundacji Media Niezależne. Wypłata pieniędzy została wstrzymana.

- Niech nas kontrolują, jestem zupełnie spokojny o wynik. Projekt konkursowy przygotowywali fachowcy najwyższej klasy, nie ma tam żadnych niedociągnięć ani niedoróbek. Fundacja na pewno dostanie te pieniądze - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Sakiewicz.

Kontrola dotyczy „sposobu organizacji konkursu „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”, procedury wyboru projektów w ramach tego konkursu oraz oceny projektu pod nazwą Propagowanie wiedzy nt. bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej poprzez zbudowanie i prowadzenie portalu multimedialnego Puszcza.tv”.

1,4 mln zł na promocję Puszcza.tv, 765 tys. zł na edukację

Z uzyskanej dotacji 3,14 mln zł ma zostać przeznaczone na przygotowanie i obsługę serwisu Puszcza.tv, a 398 tys. zł - na system kamer rozmieszczonych w Puszczy Białkowskiej, z których obraz będzie można oglądać na stronie. 181 tys. zł ma kosztować rekrutacja i przeszkolenie zespołu redakcyjnego, 1,39 mln zł - promocja projektu (razem z informacją o dofinansowaniu) w mediach, a 765 tys. zł - działania i materiały edukacyjne (m.in. wkładki do gazet i płyty DVD ze zdjęciami i nagraniami z Puszczy Białowieskiej). 119 tys. zł zaplanowano na działania integracyjne w ramach Klubu Miłośników Puszczy, który mają tworzyć najaktywniejsi użytkownicy serwisu.

We wniosku zapowiedziano, że Puszcza.tv ma skupiać osoby o poglądach konserwatywnych i niepodległościowych, a Klub Miłośników Puszczy ma współpracować m.in. z Klubami Gazety Polskiej i Kołami Radia Maryja. Ma to być przeciwwaga wobec tego, że - jak napisano - „zdecydowana większość organizacji zajmujących się ochroną przyrody, działających w polskiej przestrzeni publicznej, ma profil lewicowy, niektóre współpracują z partiami politycznymi, stowarzyszeniami reprezentującymi lewicową bądź liberalną perspektywę społeczno- państwową”.

W związku z tym zespół redakcyjny Puszcza.tv ma być szkolony przez specjalistów szanujących wartości konserwatywne. Ponadto na stronę będzie można wejść z banneru umieszczonego na stałe na portalu Niezalezna.pl (we wniosku zaznaczono, że udało się wynegocjować tę reklamę z dużym rabatem).

Koordynatorem projektu ma być Katarzyna Gójska-Hejke, jej asystentem ds. społecznych i promocyjno-informacyjnych - Rafał Dzięciołowski (związany m.in. z Fundacją Wolność i Demokracja), a asystentem ds. organizacji projektu - Tomasz Zygmont. Doradzać przy realizacji projektu mają natomiast Katarzyna Szyszko-Podgórska (adiunkt w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie, prywatnie córka ministra środowiska Jana Szyszki), ks. Tomasz Duszkiewicz (generalny duszpasterz leśników) i dr Mateusz Liziniewicz (specjalizujący się w naukach leśnych).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kontrola 6 mln zł dotacji dla Tomasza Sakiewicza na serwis o Puszczy Białowieskiej. „Jestem spokojny o wynik”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CZARNA PAJĘCZYNA PISU
Przekręt oczywisty NFOŚiu i Ministetstwa Środowiska. Wypłaty Szyszki Rydzykowi i Sakowiczowi to sprawa dla prokuratury. Z drugiej strony wzorcowa katolicka moralność.
odpowiedź
User
spokojny gość
jestem spokojny o wynik kontroli, bo przejmujemy sądy :)
odpowiedź
User
ksiegowa
Zlodzieje. Nikogo nie szkola. Proponuja dziennikarzom korzysci majatkowe za pisanie przychylnie o projektach Szyszki. Innymi slowy grubymi nicmi szyte.
odpowiedź