SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koszty magazynowania w logistyce – wszystko, co musisz wiedzieć

Koszty logistyczne mają kluczowe znaczenie dla rentowności biznesu w wielu różnych branżach. Jeśli Twoja firma prowadzi magazyn, warto zadać sobie pytanie, jakie wydatki się z tym wiążą i czy można je zredukować. W tym poradniku zastanowimy się, jakie elementy składają się na koszty magazynowania, jak je obliczyć i – ewentualnie – zoptymalizować.

Article

Koszty magazynowania – co się do nich zalicza?

Kwota, którą trzeba zapłacić za składowanie jednego produktu, zależy od wielu różnych czynników. Dotyczą one nie tylko samego towaru, ale i całego magazynu. Mowa o następujących elementach:

Powierzchnia magazynowa

Wielkość powierzchni niezbędnej do składowania i obsługi towaru zależy od rodzaju Twoich produktów. Ich gabaryty zdecydują nie tylko o potrzebnym miejscu paletowym, ale także o rozmiarach strefy przyjmowania zamówień czy ich pakowania w celu wysyłki. To wszystko przełoży się na wielkość magazynu, a więc i jego ostateczną cenę. Im większy, tym droższa jego budowa czy najem.

Wyposażenie i utrzymanie magazynu

Sam budynek magazynu nie wystarczy, aby skutecznie zarządzać towarem. Niezbędne okaże się także wyposażenie obiektu, wykorzystywane w kluczowych operacjach – takich jak przyjmowanie czy wydawanie zamówień. Mowa między innymi o specjalnych bramach, ale też o komputerach, drukarkach czy skanerach. Pamiętaj, że wszystkie te elementy muszą podlegać przeglądom i konserwacji. Czasami konieczna staje się również ich naprawa. Na koszty magazynowania składa się więc nie tylko jednorazowy zakup sprzętu, ale także jego utrzymywanie.

Wynagrodzenia pracowników i usługi magazynowe

Wszystkie operacje przeprowadzane w magazynie mają swoje ceny. Wpływają na to między innymi wynagrodzenia personelu, odpowiedzialnego między innymi za załadunek i rozładunek, kontrolę jakości towaru, komplementację czy konfekcjonowanie. Poza pensjami pracowników, w budżecie należy uwzględnić także ich szkolenia, ubezpieczenia czy uzyskanie dla nich specjalnych pozwoleń.

System informatyczny

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie magazynu bez zaawansowanego systemu zarządzania (WMS). Obliczając koszty logistyczne, pod uwagę musisz wziąć nie tylko cenę jego zakupu, ale także opłaty związane z konfiguracją sprzętu (lub wynagrodzeniem wewnętrznego informatyka), licencjami oprogramowania czy dostosowaniem systemu do indywidualnych potrzeb Twojej firmy.

Ubezpieczenia

Jak wiadomo, wypadki chodzą po ludziach, a przezorny zawsze ubezpieczony. W budżecie uwzględnij więc polisy na posiadany sprzęt, wyposażenie magazynu, a nawet na składowane towary. Dzięki temu w razie nieprzewidzianej sytuacji nie narazisz się na duże straty. W taki sposób możesz też przygotować się na ewentualne konsekwencje błędnego wykonania zlecenia czy uszkodzenia asortymentu w trakcie operacji. Nie zapominaj naturalnie o odpowiednich ubezpieczeniach pracowników.

Koszty transportu

Nakłady finansowe związane z transportem towaru uwzględniają zarówno jego dostawę do magazynu oraz do odbiorcy końcowego, jak i przewożenie go na terenie samego składu. Mowa o zmianach lokalizacji produktów podczas ich przyjmowania, wydawania czy przenoszenia do spakowania. Koszty tych wszystkich operacji muszą objąć paliwo oraz najem bądź amortyzację odpowiednich pojazdów. W przypadku spedycji dokładne ceny będą natomiast zależeć od Twoich kontraktów z przewoźnikami.

Błędy w magazynowaniu

Obliczając koszty magazynowania, zawsze należy brać poprawkę na ewentualne błędy w pracy. W przypadku uszkodzenia towaru lub problemów podczas inwentaryzacji czy pakowania Twoja firma poniesie bowiem wymierne straty. Mało tego – niektóre sytuacje skutkują nawet pogorszeniem reputacji wśród klientów, a ta może przełożyć się na zmniejszenie przychodów.

Od czego zależy wysokość kosztów magazynowania?

Opłata za magazynowanie towaru zależy przede wszystkim od gabarytów produktów i liczby realizowanych operacji. Pod uwagę należy jednak wziąć również sezonowość sprzedaży, wykorzystywany sprzęt czy świadczone usługi. To właśnie na ich podstawie można określić swoje zapotrzebowanie na wszystkie elementy opisane w pierwszej części naszego poradnika, a więc na pracowników, zaplecze, system WMS etc.

Zauważ też, że niektóre firmy mają do czynienia z towarami wymagającymi specjalnych warunków przechowywania lub nietypowych operacji. W takich przypadkach na koszty magazynowania mogą wpływać między innymi opłaty wynikające z konieczności uzyskania określonych certyfikatów czy dostosowania warunków do specyfiki towaru – na przykład pod kątem temperatury lub wilgotności powietrza.

Obliczanie kosztów magazynowania

Skoro wiesz już, od czego zależą koszty magazynowania, pora zastanowić się nad sposobem ich obliczania. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zupełnie inaczej oszacowują je kompleksowe centra logistyczne, a inaczej firmy wynajmujące jedynie przestrzeń magazynową. Do kluczowych czynników, branych pod uwagę w wycenie, należą:

  • liczba zajmowanych miejsc paletowych,
  • zajmowana powierzchnia magazynowa,
  • liczba zajmowanych regałów, półek, miejsc itp.,
  • liczba zajmowanych pomieszczeń.

Wśród dodatkowych opłat można wymienić na przykład koszty wydawania bądź przyjmowania towaru, a także wszelkie usługi dodatkowe, świadczone przez profesjonalnych operatorów logistycznych. Zauważ jednak, że w przypadku tych ostatnich możesz liczyć na atrakcyjne pakiety abonamentowe, które będą obejmowały wszystkie składowe, a więc między innymi personel, ubezpieczenie, transport, zaplecze itd.

Jak optymalizować koszty magazynowania?

Jak widzisz, w niektórych przypadkach koszty magazynowania mogą pochłonąć sporą część przychodów Twojej firmy. Warto więc poszukać sposobów na zoptymalizowanie tych wydatków. Do najpopularniejszych rozwiązań należy skorzystanie z usług profesjonalnych centrów logistycznych, które oferują nie tylko możliwość składowania towarów, ale też ich kompleksową obsługę. W ten sposób zastępujesz wszystkie dotychczasowe koszty jednym abonamentem i płacisz wyłącznie za te zasoby, z których aktualnie korzystasz. Unikasz więc niepotrzebnych strat i redukujesz ryzyko inwestycyjne.

Podsumowując, jeżeli zauważasz, że koszty magazynowania w Twojej firmie pochłaniają zbyt dużą część budżetu, koniecznie zastanów się nad ich optymalizacją. Z pomocą może Ci przyjść doświadczony operator logistyczny, zapewniający wysoką jakość usług i pozwalający na eliminację zbędnych wydatków.

Dołącz do dyskusji: Koszty magazynowania w logistyce – wszystko, co musisz wiedzieć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl