SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Hakerzy atakują aplikacje mobilne banków - mBank ostrzega klientów przed kradzieżą pieniędzy

mBank zwraca uwagę na nowy schemat działań cyberprzestępców atakujących użytkowników bankowości elektronicznej: podszywają się pod klientów, przekierowując do siebie połączenia od operatorów, a potem przechwytują kod autoryzacyjny, żeby móc przelać pieniądze z konta.

fot. Shutterstock.com Article

W komunikacie mBank szczegółowo opisał nowy typ ataku stosowany przez hakerów. Najpierw pozyskują dane osobowe użytkownika aplikacji mobilnej banku - podszywają się pod niego, kontaktując się z operatorem sieci, żeby przekierować połączenia przychodzące z numeru ofiary na swój numer telefonu.

- Kolejnym krokiem jest sparowanie aplikacji mobilnej z kontem klienta na urządzeniu należącym do przestępców poprzez podanie pozyskanych wcześniej danych osobowych oraz przechwycenie kodu autoryzacyjnego w wyniku włączonej u operatora sieci usługi przekierowania połączeń, na końcu - kradzież środków z konta z wykorzystaniem aplikacji mobilnej w ramach ustawionych limitów - opisuje mBank.

mBank radzi użytkownikom bankowości mobilnej, żeby uważnie czytali wszystkie SMS-y od firm, z których usług korzystają - w tym przypadku zwłaszcza wiadomości od operatora telekomunikacyjnego o dokonaniu przekierowania lub włączeniu innych istotnych opcji.

Bank podkreślił, że wysyła swoim klientom powiadomienia SMS-owe o sprawowaniu aplikacji mobilnej z kontem. - Jeżeli nie inicjowałeś osobiście takiej operacji, masz informację, że prawdopodobnie ktoś robi to w Twoim imieniu. Podobnie możesz otrzymywać informacje o zrealizowanych operacjach finansowych - zaznacza.

Jeśli klient otrzymał takie powiadomienie od swojego operatora lub banku, a sam nie zlecił wcześniej tego, powinien natychmiast skontaktować się z tymi firmami.

mBank promuje bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej

Od kilku lat mBank prowadzi cykliczne kampanie edukujące, jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych w internecie i na urządzeniach mobilnych oraz chronić się przed cyber zagrożeniami w innych sytuacjach. Pod koniec ub.r. ruszyła akcja pod hasłem „Bądź czujny, uważaj w sieci”.

- W jednym ze spotów lekarz odpowiada na pytanie o szczególnie groźne wirusy. Spodziewamy się typowo medycznej odpowiedzi, tymczasem doktor przyznaje, że niedawno otworzył nieznany załącznik z maila, który zainfekował komputer. Pokazujemy zwykłych ludzi w ich codziennej pracy w kontekście zagrożeń płynących z internetu: fałszywych maili, linków kierujących na zawirusowane strony czy logowania się do banku z otwartych sieci WiFi. Kierujemy je nie tylko do osób indywidualnych, ale także do przedsiębiorców - komentowała Iwona Ryniewicz, dyrektor departamentu komunikacji i strategii marketingowej mBanku.

W ramach akcji uruchomiono sekcję mBank.pl/uwazniwsieci, na której znajduje się dziesięć najważniejszych zasad odpowiedzialnego korzystania z sieci.

Koncepcję kampanii społecznej przygotowała agencja Bimers, działania w internecie zajęła się agencja VML Poland, a zakupem mediów - dom mediowy Mindshare Polska. Spoty w reżyserii Tomasza Koneckiego wyprodukowała Flota Filmowa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hakerzy atakują aplikacje mobilne banków - mBank ostrzega klientów przed kradzieżą pieniędzy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
...
Dlatego nie używam mobilnych aplikacji tego banku
12 9
odpowiedź
User
Max
„Atakują NA aplikacje” - co za debile w WM pracują?
9 9
odpowiedź