SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT chce szczytu regulatorów 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej

We wrześniu w Warszawie może odbyć się spotkanie dziewięciu regulatorów rynku audiowizualnego z Europy Środkowo-Wschodniej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz jej odpowiednicy chcą wspólnie przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie na terytorium Unii Europejskiej.

Konferencja z udziałem KRRiT i jej ukraińskiej odpowiedniczki (fot. KRRiT)Article

W lipcu 2022 roku doszło do podpisania memorandum o współpracy między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a ukraińską Krajową Radą Telewizji i Radiofonii. We wrześniu i październiku br. przedstawiciele Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Krajowego Instytutu Mediów przeprowadzili serię pięciu warsztatów online dla pracowników i współpracowników ukraińskiego regulatora. Zgromadziły około 100 uczestników.

Współpraca jest kontynuowana. W tym tygodniu do spotkania między regulatorami doszło m.in. podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Sztuki Wojennej przez dr Agnieszkę Glapiak, wiceprzewodniczącą KRRiT, z udziałem Olhi Herasymiuk, szefowej ukraińskiego regulatora oraz ekspertów ukraińskiego rynku mediów. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że wojna informacyjna, będąca elementem wojny kinetycznej, wymaga podjęcia sprawdzonych działań zmierzających do upowszechniania umiejętności korzystania z mediów i budowania odporności na fałszywy przekaz.

Regulatorzy z Europy Środkowo-Wschodniej mają współpracować

Przewodnicząca Krajowej Rady Ukrainy Olha Herasymiuk podała przykłady blokowania przez organ dużych kanałów informacyjnych, rozpowszechniających rosyjską propagandę. Poinformowała o wprowadzeniu nowych regulacji i podkreśliła, że nie są one wyrazem ograniczania wolności słowa lub wprowadzania cenzury, lecz skutecznym sposobem walki z rosyjską dezinformacją. Dodatkowo, przedstawiciele różnych ukraińskich redakcji, wspólnie opracowali dla dziennikarzy kodeks etyczny, w którym zdefiniowano m.in. mowę nienawiści.

Z uczestnikami konferencji połączył się zdalnie współzałożyciel Centrum Medialnego Ukraina, obecnie wiceminister obrony Ukrainy Andrij Szewczenko. Zaznaczył, że Rosja prowadzi obecnie działania wojenne przeciwko Ukrainie, ale są one również wymierzone w Polskę i w inne kraje Europy środkowowschodniej. Apelował, aby wojnę na Ukrainie traktować jako „wspólną sprawę” i przekonywał, że próby skłócenia Polaków i Ukraińców to część rosyjskiej kampanii informacyjnej. Według Broadband TV News, kolejne spotkanie ma odbyć się we wrześniu w Warszawie. Wezmą w nim udział nie tylko regulatorzy z Polski i Ukrainy, ale przedstawiciele 9 krajów regionu. Razem mają przeciwdziałać „terroryzmowi informacyjnemu” Kremla w Unii Europejskiej, który nie jest do końca rozumiany na zachodzie kontynentu.

- Jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji, oczywiście pomijając tragedię wojny. Agresja rosyjska przeciwko sferze informacyjnej Polski jest w pewnych wymiarach podobna, zwłaszcza jeżeli chodzi o alienację kraju w oczach opinii zachodniej, a to, co się dzieje w polskiej sferze rosyjskiej dezinformacji, to przygotowania do agresji przeciwko Polsce, wzorem tego, co się wydarzyło na Ukrainie - stwierdził przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

KRRiT już w lutym 2022 roku  zdecydowała o usunięciu z oferty polskich operatorów płatnej telewizji rosyjskich kanałów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Rossija 24. Tydzień później do zakazanych stacji dołączyły Pierwyj Kanał (Channel One Russia) i Białoruś 24 (TV Białoruś). W czerwcu rosyjskie kanały propagandowe zniknęły z pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. Ich przekazu zakazała także Unia Europejska.

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce szczytu regulatorów 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maxi
Rada nie reaguje na to, co wyrabia się w TVP, a bierze się za rosyjską propagandę w UE. Brak kulturalnych słów, by określić takie postępowanie.
odpowiedź
User
Xyz
I co będą zagłuszać sygnał na 30 i 47 kanale rosyjskie mux-y z Królewca.Bo bez problemu można je odbierać w Trójmieście
odpowiedź
User
KRRiT przed Trybunał Stanu
Tia.... Niestety mentalnie naszemu regulatorowi bliżej do swoich odpowiedników z Węgier czy Białorusi.
odpowiedź