SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd chce wydać miliard zł na państwowe centra danych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładający utworzenie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, odpowiadającego za dostępność cyfrowych usług publicznych także podczas przerw w dostawach prądu czy prób cyberataków. Na początek mają powstać trzy centra danych.

Janusz Cieszyński, fot. gov.plJanusz Cieszyński, fot. gov.pl

- W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. To inwestycja warta prawie 1 mld zł - zapowiedział Janusz Cieszyński, minister w kancelarii premiera odpowiadający za cyfryzację i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

W pierwszej fazie zostaną zbudowane trzy centra przetwarzania danych. Będą stanowiły część infrastruktury krytycznej, mają zapewnić podniesienie potencjału administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych.

W rządowym komunikacie zapowiedziano, że ośrodki mają być połączone sieciami światłowodowymi i zasilane w dużej części energią odnawialną, w oparciu o technologię wodorową.

- Chcemy mieć pewność, że nawet w sytuacji awaryjnej nasze np. dane medyczne, będą odpowiednio chronione. Aby tak było, musimy inwestować w wydajne i skuteczne usługi cyfrowe - podkreślił Janusz Cieszyński

Zaznaczył, że potrzebna do tego jest nowa ustawa, ponieważ wprowadzono w niej m.in. specjalną procedurę udzielania zamówień publicznych, która ma umożliwić szybką realizację inwestycji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

PFR przygotuje Centralną Informację Emerytalną

We wtorek rząd przyjął też projekt przepisów o Centralnej Informacji Emerytalnej. Będzie to aplikacja z danymi i wyliczeniami o różnych formach oszczędzania na emeryturę. Za przygotowanie platformy będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że za pośrednictwem Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) użytkownicy będą mieli dostęp m.in. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS, prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.

Jak zaznaczono, "Polacy nie mają komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości"; "nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca, gdzie taką informację można całościowo uzyskać bez konieczności zwracania się do wielu instytucji". W efekcie, jak oceniono w uzasadnieniu, "powoduje to także niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet potencjalnie ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności".

W myśl projektu za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE odpowiedzialny będzie Polski Fundusz Rozwoju. Na PFR będą spoczywały obowiązki zapewnienia ochrony przed nieuprawnionym dostępem do danych zgromadzonych w CIE, integralności tych danych oraz zapewnienia podmiotom obowiązanym dostępu do systemu. PFR umożliwi także integrację CIE i systemów teleinformatycznych ZUS i KRUS oraz podmiotów obowiązanych.

Zgodnie z projektem PFR i podmioty grupy PFR mają opracować architekturę, uruchomienie i wdrożenie infrastruktury informatycznej systemu CIE, ZUS i KRUS mają udostępniać informację o kontach i subkontach ubezpieczonych, a także prowadzić działania informacyjne i promocyjne systemu CIE.

Dział informatyzacji KPRM będzie miał za zadanie integrację systemu CIE z serwisem internetowym gov.pl i publiczną aplikacją mobilną, integrację z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej w zakresie uwierzytelnienia użytkownika CIE, za dostęp i wymianę informacji pozyskanych z rejestrów publicznych.

Maksymalny limit wydatków budżetu państwa w latach 2022–2031 tytułem budowy i działania CIE określono w projekcie na 215 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Rząd chce wydać miliard zł na państwowe centra danych

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
A to NASK tego nie mógłby ogarnąć?
odpowiedź
User
Trobek
Nigdy więcej nie PiS
odpowiedź
User
a
Nigdy więcej nie PiS


lepiej wszystkie dane państwie dać google i microsoftowi? I jeszcze nie dość, że mają pełne dane Polaków i dane państwowe to jeszcze płacić im ciężką kasę? Nie trzeba szpiegów ścigać, bo już obcy wszystko wiedzą w dogłębnych szczegółach.
odpowiedź