SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kraków i Gdańsk to najatrakcyjniejsze miasta w Polsce

Najbardziej atrakcyjne turystycznie miasta w naszym kraju to Kraków i Gdańsk a województwo to pomorskie.

37 proc. ankietowanych przez firmę badawczą Synovate uznało województwo pomorskie za najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym. Wśród miast prym wiedzie Kraków – miasto to wskazało 60 proc. respondentów.

Drugie miejsce, w rankingu atrakcyjności turystycznej miast zajął Gdańsk (29 proc. wskazań, wszystkie wymienione miasta, atrakcyjność wspomagana), a trzecie Zakopane (26 proc.).

 

Zaskoczeniem jest fakt, że zaraz za województwem pomorskim uplasowało się województwo podkarpackie (31 proc. wskazań, atrakcyjność wspomagana). Najrzadziej postrzegane jako atrakcyjne turystycznie były województwa: łódzkie, lubuskie oraz lubelskie.

 

Dr Piotr Birski, badacz z firmy Synovate, komentując wyniki badania zwraca uwagę na to, że respondenci, mając na uwadze atrakcyjność turystyczną poszczególnych miast i regionów, niekoniecznie „myślą” regionami w ujęciu administracyjnym. Stąd też być może stosunkowo niski odsetek tych, którzy uznali na przykład województwo śląskie czy dolnośląskie za regiony atrakcyjne turystycznie. Polacy, jak zauważa dr Birski, mogą przypisywać poszczególnym województwom pewne stereotypowe etykiety, np. Śląsk kojarzyć z Katowicami i kopalniami, podczas gdy ten region słynie z pięknych beskidzkich gór. Można również postawić związaną z tym hipotezę, że nowy podział terytorialny Polski nie jest najlepiej uświadomiony. Przykładem może być wysoki odsetek wskazań województwa podkarpackiego. Warto byłoby zbadać, z czym respondentom kojarzy się województwo podkarpackie, ponieważ istnieje obawa, że myśląc o tym województwie, tak naprawdę mają oni na myśli inny region. Zagadnienie to podkreśla konieczność systematycznych i profesjonalnie realizowanych badań wizerunku miast i regionów - dodaje Piotr Birski.

Hubert Gonera, konsultant Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki zauważa, że badanie ukazało relatywną siłę wizerunku miast i regionów tradycyjnie kojarzonych z turystyką. Podkreśla jednak, że wizerunek nie jest dany raz na zawsze, może być i często jest zmienny w czasie, a jego zmiany zależą w dużej mierze od polityki miasta. Ilustracją tej tezy może być przykład Wrocławia (15 proc. wskazań), którego atrakcyjność turystyczna jest odbierana lepiej niż atrakcyjność turystyczna Poznania (6 proc.wskazań) dysponującego przecież podobnym potencjałem turystycznym. Ponadto zwraca on uwagę na miasta aglomeracji trójmiejskiej - Gdańsk, Gdynię i Sopot, które bardzo dobrze wypadły w badaniu i mają możliwość stworzenia konkurencyjnego wizerunkowo produktu turystycznego. W badaniu (wszystkie wymienione odpowiedzi, atrakcyjność wspomagana) 29 proc. respondentów wymieniło Gdańsk, jako jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miast, 9 proc. wskazało Gdynię, a 8 proc. Sopot.

Informacje o badaniu:
Badanie zostało zrealizowane w lutym 2007 roku przez Synovate na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki (PART). Respondentów zapytano, które miasto oraz województwo w Polsce jest najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym. Sondaż zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych (CATI - wywiady telefoniczne wspomagane komputerowe), na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15-64 lata.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kraków i Gdańsk to najatrakcyjniejsze miasta w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl