SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kredyt Bank: wyższe rezerw w detalu w kolejnych kwartałach

Kredyt Bank spodziewa się, że w kolejnych  kwartałach rezerwy kredytowe będą rosły w części detalicznej portfela, zaś po stronie korporacji mogą wystąpić nieprzewidziane zdarzenia, poinformował prezes Maciej Bardan.

Kredyt Bank: wyższe rezerw w detalu w kolejnych kwartałach

„W kolejnych kwartałach rezerwy na pewno będą rosły w detalu – to już sygnalizowaliśmy trzy miesiące temu. W korporacjach trudno powiedzieć jak będzie, może zdarzyć się coś nieprzewidzianego”- powiedział Bardan dziennikarzom w czwartek.

Rezerwy banku w II kw. wyniosły 141,4 mln zł wobec  97,6 mln zł w I kw. i 89 mln zł rok wcześniej.

W II kw. w segmencie detalicznym bank dokonał odpisów wysokości 47 mln zł oraz 44,8 mln zł na kredyty udzielane przez Żagla, zaś w segmencie przedsiębiorstw wyniosły one  44,2 mln zł.

Prezes poinformował, że na na wysokości rezerw w II kwartale zaważyła jedna firma z sektora przemysłu ciężkiego. Na tego klienta przypadku 2/3 rezerw segmentu przedsiębiorstw.

„Zaobserwowaliśmy dwa negatywne zjawiska spadek dochodów z odsetek i opłat z prowizji co jest efektem wygasającego portfela Żagla. Rezerwy w I kwartale były zaskakująco niskie, tym razem są wyższe i to miało podstawowy negatywny wpływ na zysk netto”- wyjaśnił Bardan.

Zysk netto wyniósł w II kw. 14 mln zł wobec 60 mln zł w I kw. W całym półroczy zysk wyniósł 73 mln zł w porównaniu z 4 mln zł rok wcześniej.

Dochody operacyjne spadły o 0,6% w skali roku i sięgnęły 788,2 mln zł w I półroczu, zaś koszty spadły w tym czasie o 12,8% do 451,9 mln zł.

Wskaźnik C/I wyniósł 58,5% w II kw. wobec 64,3% rok wcześniej. Prezes podkreślił, że z takim wskaźnikiem bank czuje się komfortowo i jest w stanie nadal inwestować.

Należności od klientów wyniosły 28,69 mld zł w II kw., co oznacza wzrost o 7,2% w skali kwartału i spadek o 1% rok do roku. Należności klientów detalicznych wzrosły o 8,8% r/r do 21,41 mld zł, a korporacji spadły o 21,7% do 7,28 mld zł. 

Zobowiązania klientów wzrosły kwartalnie o 4,7%, a w skali roku o 14,7% do 25,65 mld zł w II kw. Należności klientów detalicznych wzrosły o 14,3% r/r do 15,88 mld zł, a korporacji o 15,3% do 8,98 mld zł.

Wskaźnik kredyty/depozyty wyniósł 105,1% wobec 124,7% rok wcześniej.

„Będziemy oscylować wokół poziomu 95-110%. Popyt na depozyty i fundusze banku jest na tyle duży, że czujemy się w pełni zabezpieczeni. Mamy komfort finansowania zarówno ze strony grupy, jak i własnych środków”- podkreślił Bardan.

ROE wyniosło 3,9% w II kw. w porównaniu z 7,8% rok wcześniej.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 12,1% w II kw. wobec 64,4% rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kredyt Bank: wyższe rezerw w detalu w kolejnych kwartałach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl