SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kredyt dla emeryta bez ograniczeń (wiekowych)

Na rynku coraz mocniej zarysowują się różnice w polityce banków wobec mniej zamożnych klientów. Ich sytuacja od początku roku jednak się nie pogorszyła. Obecnie 9 z 22 banków nie udzieli pożyczki gotówkowej osobom starszym z tysiącem złotych dochodu netto.

Kredyt dla emeryta bez ograniczeń (wiekowych)

Nie ma wątpliwości, zainteresowany pożyczeniem pieniędzy emeryt z niskimi dochodami, nie może się zdać na przypadek. Jeśli raz za razem trafi pod złe adresy, może utwierdzić się w przekonaniu, że nie ma szans na kredyt.

Dziewięć banków na nie, trzynaście na tak

Na pytanie: Czy pożyczyłbyś pieniądze emerytowi lub renciście, bez obciążeń kredytowych, zamieszkującemu w województwie mazowieckim z wpływami na konto 1000 zł? dziewięć banków odpowiedziało, że nie, a 13, że tak. W poprzedniej ankiecie, przeprowadzonej na początku roku, na 19 odpowiedzi również dziewięć było na nie. Od tamtej pory zdanie zmienił MutiBank. Reszta pozostała przy swoich stanowiskach i widać, że między bankami coraz mocniej zarysowują się podziały na instytucje gotowe pożyczać osobom mniej zamożnym oraz chętne do współpracy wyłącznie z klientami z grubszym portfelem.

Przy niskich dochodach osobie starszej z tysiącem wpływów kredytu nie udzielą: BNP Paribas, BOŚ, Citi Handlowy, DB PBC, DnB NORD, Millennium Nordea Bank, Polbank EFG i Raiffeisen.

W pozostałych bankach klient ma szansę pożyczyć pieniądze. Pożyczka pożyczce nie będzie jednak równa. Gdy w Banku BGŻ w trzyletnim kredycie można uzyskać około 3 tys. zł, w Kredyt Banku dla osoby zamieszkującej poza Warszawą w grę wchodzi kredyt nawet na ponad 15 tys. zł, a w stolicy 13,5 tys. zł. Drugi pod względem wstrzemięźliwości jeśli chodzi o kredytowanie jest Pocztowy z sumą 5 tys. zł. Pekao pożyczy 5,5 tys. zł, mBank 6190 zł, a PKO BP 6,5 tys. zł. Ale już BZ WBK da ponad 11 tys. zł, a Getin Noble Bank powyżej 13 tys. zł. Dwa banki – Credit Agricole (dawniej Lukas Bank) i Euro Bank, choć deklarują, że pożyczą pieniądze, nie chcą jednak podać maksymalnych możliwych do uzyskania sum.

Ile maks. może pożyczyć na trzy lata emeryt/rencista,

jeśli nie ma innych zobowiązań i mieszka w woj. mazowieckim

 

BANK

Maksymalny wiek kredytobiorcy

Miesięczne wpływy

1 tys. zł netto

Miesięczne wpływy

1,36 tys. zł netto (średnia emerytura)

BGŻ

Brak ograniczeń

3040 zł

12 880 zł

BNP Paribas

75 lat

Nie

Tak

BPH

Nie udziela informacji

9480 zł

18 420 zł

BOŚ

Brak ograniczeń

Nie

1700 zł

BZ WBK

Brak ograniczeń

11 100 zł

18 900 zł

Citi Handlowy

bd

Nie

Nie

Credit Agricole

Brak ograniczeń

Tak

Tak

DB PBC

bd

Nie

Nie

DnB Nord

bd

Nie

Nie

Eurobank

79 lat

Tak

Tak

Getin Noble

Brak ograniczeń

13 092 zł

19 500 zł

ING BSK

Brak ograniczeń

klient stały 6850 zł, pozostali 5710 zł

klient stały 13 040 zł,  pozostali 7770 zł

Kredyt Bank

Brak ograniczeń

13 548 zł dla mieszkańca W-wy; 15 053 zł dla mieszkańca spoza miasta

20 473 zł

mBank

Brak ograniczeń

6190 zł

12 373 zł

Millennium

74 lata

 

do 20 000 zł

MultiBank

70 lat

6805 zł

13 602 zł

Nordea

bd

Nie

Nie

Pekao

75 lat

5500 zł

14 500 zł

PKO BP

Brak ograniczeń

6500 zł

16 300 zł

Pocztowy

Indywidualnie w zależności od scoringu

5000 zł

13 000 zł

Polbank

70 lat

Nie

11 800 zł

Raiffeisen

bd

Nie

Nie

Źródło: Open Finance.

Nie jest gorzej niż w styczniu

Opisywane przez nas osoby poszukujące kredytów mogą jednak odetchnąć z ulgą. W ciągu dziesięciu ostatnich miesięcy, czyli od poprzedniej ankiety, podejście banków do niezamożnych klientów nieznacznie, ale jednak się poprawiło. Do listy gotowych udzielić kredytu dołączył MultiBank, a banki mimo wzrostu stóp procentowych nie obniżyły kwot możliwego do uzyskania kredytu. W Kredyt Banku suma ta wzrosła pięciokrotnie, znacząco zwiększyła się też w Banku Pocztowym, lekko w górę poszła w Getin Noble Banku oraz PKO BP. Są oczywiście także banki jak Pekao i BGŻ, gdzie dziś można pożyczyć znacznie mniej niż jeszcze w styczniu, ale jakby nie było są to przykłady znajdujące się w mniejszości.
Przy 1360 zł wpływów, kredytu nie udzieli pięć banków

Podobnie jak na początku roku dużo lepiej wygląda sytuacja emeryta jeśli otrzymuje co miesiąc na konto 1360 zł, czyli kwotę zbliżoną do średniej emerytury netto. Przy takich wpływach odmówi mu pożyczki tylko pięć z 22 instytucji. Będą to Citi Handlowy i DnB NORD, gdzie do rozmowy o kredycie gotówkowym potrzebne jest co najmniej 1,5 tys. zł wpływów netto, Raiffeisen, oczekujący 3 tys. zł oraz DB PBC i Nordea. Ale już BNP Paribas, BOŚ, Millennium i Polbank EFG nieusatysfakcjonowane tysiącem złotych, tym razem otworzą bankowe okienka. Na kredyt od 1,2 tys. zł wpływów zgodzi się też Citi Handlowy, ale pod warunkiem, że jest to stały klient banku.

Wiek nie jest przeszkodą

Osoby starsze, przymierzające się do zaciągnięcia pożyczki gotówkowej, nie powinny się zamartwiać o swój wiek. To nie wiek lecz grubość portfela jest tu główną kartą przetargową. O ile w przypadku kredytów hipotecznych liczba lat ma duże znaczenie, tak w przypadku kredytów konsumpcyjnych większość banków nie ma górnego limitu wieku. Co ważne, przeszkód nie stawiają te instytucje, które faktycznie są gotowe pożyczyć pieniędze. W gronie banków z barierą wiekową najniżej jest ona usytuowana w Polbanku i MultiBanku (70 lat). W Millennium górna granica wynosi 74 lata, w Pekao 75 lat, a w Euro Banku 79 lat.

Co nie mniej ważne, dla całego przedsięwzięcia atrybut każdego emeryta, czyli odcinek emerytury, to droga do szybszej procedury kredytowej niż w przypadku osób przedstawiających zaświadczenia o dochodach.


Halina Kochalska, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kredyt dla emeryta bez ograniczeń (wiekowych)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl