SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kredyt mieszkaniowy w Polsce średnio wart prawie 270 tys. zł. Tylko 2 proc. w walutach obcych, 2,5 proc. zagrożone

W I kwartale 2019 roku udzielono ponad 50 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 13,5 mld zł. Wynik ten był nieco słabszy niż w poprzednim kwartale. W stosunku do roku ubiegłego, w ciągu pierwszych trzech miesięcy kredytobiorcy zaciągnęli o 4,5 tys. mniej zobowiązań, ale ich kwota była o blisko 700 mln zł wyższa - wynika z raportu Amron-Sarfin.

fot. Flickr.comfot. Flickr.com

Wartość akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym po I kwartale br. utrzymała się na stosunkowo wysokim poziomie. Banki łącznie udzieliły kredytów na kwotę 13,596 mld zł, co oznacza spadek o 0,22% (nominalnie o 30 mln zł) wobec końcówki roku 2018.

Od stycznia do marca bieżącego roku kredytobiorcy zawarli 50 600 nowych umów kredytowych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. To o 2,13% (1103 kredyty) mniej w odniesieniu do IV kwartału 2018 roku. Liczba nowych umów była mniejsza o 8,26% niż przed rokiem, ale wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 5,27%. W dalszym ciągu rośnie zatem średnia wartość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych, a I kwartał 2019 roku jest kolejnym z rzędu, w którym zaobserwowano taką tendencję.


Według analityków centrum Amron, przy systematycznym wzroście średniej wartości kredytu hipotecznego, pomimo spadku liczby umów, w roku 2019 wynik akcji kredytowej na poziomie 200 tys. nowo udzielonych kredytów o wartości łącznej wyższej niż w roku poprzednim, przekraczającej poziom 55 mld zł, jest możliwy do osiągnięcia.

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego po I kwartale wyniosła 268 135 zł - o 4 945 zł (1,88%) więcej niż przed trzema miesiącami. Zarówno w przypadku średniej wartości kredytów w złotych, jak i kredytów walutowych, zaobserwowano identyczną tendencję jak dotychczas – wzrost średniej wartości kredytów w rodzimej walucie przy jednoczesnym spadku wartości kredytów walutowych. W odniesieniu do roku ubiegłego, średnia wartość kredytu ogółem wzrosła o 14,51%, a nominalnie o 33 982 zł, przy czym wzrost średniej wartości kredytu złotowego w stosunku rocznym przekroczył 15%. Średnia wartość kredytu denominowanego spadła natomiast o 21,79%, czyli o 59 947 zł.

Udział kredytów walutowych w nowym portfelu hipotecznym jest stosunkowo stabilny i nie przekracza 2% wartości. Kredyty w złotych to natomiast 98,49% jego wartości i w tym przypadku również nie zaobserwowano istotnych zmian. I kwartał nie przyniósł zmian także w strukturze jakości portfela, która pozostała na identycznym poziomie jak przed trzema miesiącami.

Odsetek kredytów zagrożonych ogółem wyniósł 2,48%. Wskaźnik ten poprawił się względem ubiegłego roku o 0,41 pkt. proc. Udział zagrożonych kredytów w złotych spadł w ujęciu rocznym z poziomu 2,61% do 2,21%, a udział zagrożonych kredytów we frankach szwajcarskich - z 3,85% do 3,45%, przy czym należy pamiętać, że w przeciwieństwie do portfela kredytów w złotych, wartość kredytów frankowych nie zwiększa się na skutek dopływu nowych kredytów.


W I kwartale 2019 roku zarówno średnia marża, jak i oprocentowanie kredytów hipotecznych minimalnie spadło w porównaniu do poprzedniego kwartału. Przeciętna marża kredytu hipotecznego (w wysokości 300 tys. zł, przy poziomie LtV 75%, udzielonego na okres 25 lat) w marcu bieżącego roku wyniosła 1,98%, co oznacza spadek o 0,04 pkt. proc. w porównaniu do grudnia 2018 r. Średnie oprocentowanie modelowego kredytu hipotecznego na koniec I kwartału 2019 roku wyniosło 3,70% - o 0,04 pkt. proc. mniej w porównaniu do grudnia ubiegłego roku.

W porównaniu do marca 2018 roku widać spadek kosztu kredytu mieszkaniowego. Średnia marża modelowego kredytu mieszkaniowego spadła o 0,08 pkt. proc., a przeciętne oprocentowanie – o 0,09 pkt. proc.

Na rynku mieszkaniowym kontynuowany był wzrost cen, choć zauważalny jest spadek tempa wzrostu. W I kwartale 2019 roku średnia cena transakcyjna 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w aglomeracji katowickiej wręcz spadła, a w Gdańsku praktycznie nie uległa zmianie. Jednak w odniesieniu do analogicznego kwartału 2018 roku we wszystkich badanych lokalizacjach zanotowano wzrost średniej ceny zakupu 1 m2 powierzchni mieszkania na poziomie od 5% do 10%. Spadło również tempo wzrostu średniego czynszu najmu mieszkania.

"Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości 1/2019" został opracowany przez Centrum Amron we współpracy z Komitetem ds. Finansowania Nieruchomości ZBP i Mzuri Sp. z o.o. pod redakcją Agnieszki Pilcickiej. Dane oraz komentarze zostały przygotowane przez zespoły Amron i Sarfin: Agnieszkę Pilcicką, Jerzego Ptaszyńskiego, Bolesława Melucha oraz Martę Polkowską. W raporcie oprócz danych gromadzonych w systemach Amron i Sarfin wykorzystano również dane z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Narodowego Banku Polskiego.

Dołącz do dyskusji: Kredyt mieszkaniowy w Polsce średnio wart prawie 270 tys. zł. Tylko 2 proc. w walutach obcych, 2,5 proc. zagrożone

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl