SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kredyty oszczędnościowy - kredyt 2 w 1

Decydując się na kredyt mieszkaniowy nie musimy rezygnować z planów oszczędnościowych. Zaciągnięcie kredytu oszczędnościowego umożliwi nam dogodną spłatę rat za mieszkanie i oszczędzanie pieniędzy na przyszłość

Kilka lat temu kredyty mieszkaniowe postrzegane były jako produkty zarezerwowane dla najlepiej zarabiających. W końcu nie każdego stać na płacenie dużych odsetek od kilkuset tysięcznego kredytu.

Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy banki na skutek rosnącej konkurencji i dużego popytu znacznie uatrakcyjniły swoje oferty, obniżając oprocentowanie kredytów, znosząc prowizje czy proponując dogodne możliwości spłaty. Pojawiły się też nowe produkty.

Kredyt oszczędnościowy jest nowym produktem na rynku produktów finansowych. To połączenie długoterminowego kredytu hipotecznego z regularnym planem oszczędnościowym. Oferta jest tak przygotowana, aby opłacanie rat kredytowych nie ograniczało możliwości inwestycyjnych kredytobiorcy. Bank proponuje obniżone oprocentowanie kredytu w zamian za to, że klient decyduje się na co miesięczne oszczędzanie kilkuset złotych.

- Pamiętajmy, że od wysokości oprocentowania zależy koszt kredytu. Zmniejszenie go nawet o niecały punkt procentowy może oznaczać oszczędność kilkunastu tysięcy złotych w przeciągu całego okresu kredytowania - mówi Tomasz Rus, doradca finansowy Open Finance, firmy doradzającej w zakresie kredytów i inwestowania.

Kwota kredytu

% CHF

Okres spłaty

Łączne odsetki od kredytu

120 000 zł
(raty równe, 20% wkładu własnego)

3,01

25 lat

50 903,38 zł

2,01

32 762,89 zł

 

Oszczędność 18 140,49 zł


Porównanie wartości odsetek od kredytu mieszkaniowego

3,01% – standardowy kredyt mieszkaniowy

2,01% – kredyt oszczędnościowy

Pieniądze, których nie oddamy bankowi w formie oprocentowania, inwestujemy  w regularny program oszczędnościowy. Gdybyśmy mieli problemy finansowe, zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli wykorzystać na spłatę kolejnych rat. Plan systematycznego oszczędzania zabezpiecza więc nasz kredyt.

- Ponieważ gromadzone pieniądze inwestowane są w fundusze inwestycyjne, możliwe jest, przy obraniu odpowiedniej strategii inwestycyjnej, osiągnięcie zysku nawet na poziomie 10-proc. rocznie - zauważa Tomasz Rus z Open Finance.
- Po kilku latach oszczędzania mamy więc odłożone kilkadziesiąt tysięcy złotych, mimo że spłacaliśmy jeszcze raty za mieszkanie - dodaje.

Miesięcznie odkładamy

Stopa zwrotu

Okres oszczędzania

Wartość oszczędności

200 zł

10%

10 lat

41 310,40 zł

400 zł

82 620,81 zł

 

Symulacja zysków z planów systematycznego oszczędzania

Symulacja zysków z planów systematycznego oszczędzania

Kredyt oszczędnościowy można przeznaczyć zarówno na zakup nieruchomości, refinansowanie kredytu, spłatę dotychczasowych zobowiązań, jak i inny, dowolny cel.

Uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania w przypadku kredytu oszczędnościowego zależy zatem od tego czy kredytobiorca zdecyduje się na skorzystanie z planu systematycznego oszczędzania.

Pozostałe warunki kredytowe, a co za tym idzie także wymagania banku względem kredytobiorców są niezmienne. W załatwieniu wszystkich formalności bankowych pomoże nam doradca finansowy.

Zaciągając kredyt hipoteczny, zwracajmy uwagę przede wszystkim na koszty z nim związane. Przed podpisaniem umowy warto poprosić o symulację spłaty rat  i obliczyć ile wyniosą nas wszystkie odsetki. Porównanie kilku ofert może uratować naszą kieszeń przed niepotrzebnymi kosztami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kredyty oszczędnościowy - kredyt 2 w 1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl