SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko dwaj nadawcy publiczni z abonamentem. Członek KRRiT wzywa do przelania go pozostałym

Na piątkowym posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przekazaniu Radiu dla Ciebie i Radiu Poznań pieniędzy z abonamentu RTV. Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski przesłał Wirtualnemedia.pl oświadczenie, w którym zarzucił innym członkom Rady łamanie prawa i wezwał do szybkiej wypłaty środków dla wszystkich spółek mediów publicznych.

Prof. Tadeusz Kowalski, fot. screen z NewseriaProf. Tadeusz Kowalski, fot. screen z Newseria

Dzięki przyjętej w piątek uchwale Radio Dla Ciebie otrzyma 694 350 zł, natomiast Radio Poznań 720 420 zł z tytułu opłat abonamentowych przeznaczonych do wypłaty 15 kwietnia. Większość członków KRRiT uznaje zmiany w mediach publicznych za nielegalne, ale w przypadku obu rozgłośni wyczerpała się droga odwoławcza regulatora. KRRiT złożyła skargi na decyzje referendarza o wpisaniu likwidatorów do Krajowego Rejestru Sądowego. Sąd zdecydował, że likwidatorzy Radia Dla Ciebie i Radia Poznań są prawowitymi zarządzającymi tymi stacjami.

Prof. Kowalski chce szybkiej wypłaty dla wszystkich mediów publicznych

W styczniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła wypłaty abonamentowe dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Miesiąc później zdecydowała, że środki trafią do depozytu sądowego. Zdecydowała też, że spółki będą otrzymywać pieniądze, jeśli do piętnastego dnia miesiąca będą jej przekazywać informacje o tym, na co będą one przeznaczane.

Przed tymi działaniami KRRiT niektóre sądy odmówiły wpisania do KRS likwidatorów. Telewizja Polska i Polskie Radio odwołały się od tych decyzji i w ostatnich dniach sądy zdecydowały o wpisaniu likwidatorów do Krajowego Rejestru Sądowego. Likwidatorzy mediów publicznych wysłali do przewodniczącego KRRiT przedsądowe wezwania do zapłaty środków abonamentowych.

Za uchwałą w sprawie dwóch rozgłośni opowiedział się także prof. Kowalski. Tłumaczy to troską o „ochronę interesu publicznego w radiofonii i telewizji” i wiedzą o potrzebach finansowych 19 spółek mediów publicznych.  - Jednocześnie wzywam pozostałych członków KRRiT do niezwłocznego przekazania środków abonamentowych do wszystkich spółek mediów publicznych, według stanu zobowiązań na 15 kwietnia br. - czytamy w oświadczeniu prof. Kowalskiego.

Działania KRRiT nielegalne?

Zdaniem medioznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego, ostatnie uchwały i działania KRRIT związane z wypłatą środków abonamentowych są nielegalne. -  Oświadczam też, że w mojej opinii, uchwała nr 8/24 z 10 stycznia 2024 roku oraz uchwała nr 40/24 z 7 lutego 2024 roku, są niezgodne z prawem, a w szczególności: a) z ustawą o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 r., b) z ustawą o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 r. Podejmując w/w uchwały czterech członków KRRiT przekroczyło swoje ustawowe uprawnienia, w tym w szczególności wprowadzając warunkowy tryb wypłaty środków abonamentowych spółkom mediów publicznych oraz domagając się sprawozdań i oświadczeń niezgodnych z obowiązującym prawem - przekonuje członek KRRiT.

Prof. Kowalski zarzucił też wybranym przez Sejm poprzedniej kadencji i prezydenta członkom KRRiT działania sprzeczne z interesem publicznym. - Działania członków Rady, których głosami w/w uchwały zostały podjęte noszą znamiona naruszenia art. 231 Kodeksu Karnego i, w mojej opinii, są sprzeczne z interesem publicznym i zadaniami KRRiT określonymi w art. 213 Konstytucji RP - stwierdził.

Spółki mediów publicznych w likwidacji

Wszystkie spółki mediów publicznych, także Polska Agencja Prasowa, zostały postawione w stan likwidacji przez ministra kultury pod koniec grudnia. Kilka dni wcześniej prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową zakładającą, że do publicznych nadawców może trafić z państwowej kasy maksymalnie 3 mld zł.

Sądy rejestrowe w styczniu i lutym wpisały postawienie PAP i regionalnych rozgłośni publicznych w stan likwidacji. Natomiast w drugiej połowie stycznia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w osobnych decyzjach odmówił wpisania do KRS analogicznego statusu prawnego Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Referendarz rozpatrujący wniosek w sprawie TVP przywołał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku stanowiący, że wyłączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z procesu powoływania władz TVP, Polskiego Radia i regionalnych stacji publicznych jest niezgodne z konstytucją.

Obaj nadawcy publiczni się odwołali. W miniony poniedziałek Sąd Rejonowy w pełnych składach sędziowskich zmienił poprzednią decyzję, postanawijac o wpisaniu do KRS, że obie spółki są w stanie likwidacji.

Pieniądze dla nadawców publicznych z budżetu państwa

W marcu br. władze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych złożyły do kancelarii premiera wnioski o przyznanie im łącznie 1,5 mld zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Pieniądze miały zostać przekazane nadawcom do końca marca.

Natomiast pod koniec lutego nadawcy publiczni dostali już z rezerwy ogólnej budżetu państwa 250 mln zł, z czego 220 mln zł trafiło do Telewizji Polskiej. - To krok, który pozwoli nam rozwiązać kilka bieżących problemów oraz optymistyczniej spojrzeć w przyszłość - stwierdził Daniel Gorgosz w mailu, do pracowników TVP. - Jesteśmy w trakcie uzgadniania terminów wypłaty kolejnych transz, które pozwolą na stabilne funkcjonowanie spółki - zapowiedział.

Dołącz do dyskusji: Tylko dwaj nadawcy publiczni z abonamentem. Członek KRRiT wzywa do przelania go pozostałym

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TVPiS Bye Bye
Świrski skończy przed Trybunałem Stanu… za całokształt.
odpowiedź
User
hehe
Świrski skończy przed Trybunałem Stanu… za całokształt.

Predzej skonczy tam gangster Sienkiewicz za nielegalne przejecie mediow publiznych
odpowiedź
User
Adam
Aby dokonać zmian w działalności telewizji publicznej konieczne jest przeprowadzenie zmian zgodnych z prawem czyli zmian obowiązujących ustaw i rozporządzeń na co potrzebna jest zgoda prezydenta. Działania Sienkiewicza bez żadnego rozporządzenia z pominięciem obowiązujących ustaw na podstawie uchwały Sejmu (taki sam skutek prawny jak wypowiedzi uczestniczek konkursu Konkurs Miss Polonia w sprawie pokoju na świecie) jedynie na podstawie prawa ogólnego czyli Kodeksu Spółek Handlowych to jawna kpina z przestrzegania prawa. TK z jego ówczesnym prezesem prof. Andrzejem Zollem wydalo w 1995 roku orzeczenie, które jasno mowi, że minister kultury nie może samodzielnie decydować o kształcie rad nadzorczych spółek medialnych.
odpowiedź