SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT po skargach na obrażanie prof. Bartoszewskiego apeluje do Polskiego Radia o większą dbałość o poziom debaty publicznej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po skargach na audycję "Trójka na poważnie", gdzie prowadzący nie zareagował na określenie prof. Władysława Bartoszewskiego "bydlakiem", wezwała nadawcę do "większej dbałości o poziom kultury w debacie publicznej".

fot. polskie radioArticle

W listopadzie ubiegłego roku w audycji "Trójka na poważnie" muzyk Paweł Piekarczyk określił nieżyjącego profesora Władysława Bartoszewskiego "bydlakiem". Piekarczyk stwierdził: „Jakiś bydlak powiedział o tym, że Polska to jest taka brzydka panna, która jakby nie może sobie znaleźć męża”, a zaraz potem dodał: „Ja mówiłem o Bartoszewskim akurat”.

Prowadzący program Wojciech Reszczyński nie zareagował na to określenie, za co został mocno skrytykowany przez dziennikarzy m.in. przez zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego skupiającego dziennikarzy Trójki i Dwójki.

W tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły trzy skargi od osób prywatnych oraz od wicemarszałek Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zareagował także Rzecznik Praw Obywatelskich, zgłaszając pytania do prezesa Polskiego Radia.

Audycję "Trójka na poważnie" na kilka miesięcy zdjęto z anteny na blisko dwa miesiące. Program powrócił do ramówki Trójki w styczniu tego roku.

KRRiT upomina Polskie Radio

Jak poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, postępowanie w sprawie skarg na audycję "Trójka na poważnie" zostało zakończone.

- Do Polskiego Radia SA 29 marca 2019 r. skierowane zostało wezwanie do większej dbałości o poziom kultury w debacie publicznej oraz czuwania nad standardami dziennikarskimi publicznego nadawcy, zgodnie z wymogami określonymi w art. 21 ust. 1 oraz art. 21. ust. 2 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Autorzy skarg zostali poinformowani o wyniku postępowania, w tym Wicemarszałek Sejmu RP p. Małgorzata Kidawa-Błońska - odpowiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska.

„Trójka na poważnie” od ośmiu lat

Audycja „Trójka na poważnie” jest obecna w ramówce Trójki od ośmiu lat. Nadawano ją co drugą środę po serwisie o godz. 22, każde wydanie trwało prawie godzinę. Od początku gospodarzem audycji jest Wojciech Reszczyński. Ze swoimi gośćmi rozmawia zazwyczaj o tematyce historycznej, politycznej i kulturalnej.

Udział Trójki Polskie Radio pod względem słuchania w I kwartale 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 5,2 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT po skargach na obrażanie prof. Bartoszewskiego apeluje do Polskiego Radia o większą dbałość o poziom debaty publicznej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
No cóż PR należy sprzedać i spieniężyć, skończą się wtedy takie problemy, a vo najważniejsze skończy się dopłacanie z budżetu.
odpowiedź
User
Czyż nie?
Szybciej mówił, niż myślał a od obelg pod adresem oponentów też nie stronił...
odpowiedź
User
Jaro
No cóż PR należy sprzedać i spieniężyć, skończą się wtedy takie problemy, a vo najważniejsze skończy się dopłacanie z budżetu.
zgadza się, szkoda częstotliwości na taką żenadę, jaka prezentuje PR. Wydaje mnie się, ze np Radio Pin istniałoby do dzisiaj, gdyby miało takie częstotliwości.
odpowiedź