SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zastanawia się nad przedłużeniem koncesji TVN24. Pyta o fuzję światowych koncernów

Od roku trwa procedura związana z przedłużeniem koncesji dla TVN24. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl KRRiT spytała TVN Grupę Discovery o zapowiadaną fuzję Warner Media z Discovery. Rada obawia się, że naruszone zostanie polskie prawo.

Rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska potwierdza portalowi Wirtualnemedia.pl, że nadawca otrzymał pytanie o fuzję światowych koncernów. TVN Grupa Discovery miała na pismo z KRRiT odpowiedzieć. Czy odpowiedź zadowala radę? - Przykro mi, ale w trakcie trwania postępowania KRRiT nie komentuje sprawy. Mogę jedynie zwrócić uwagę, że sama fuzja nie jest jeszcze aktem dokonanym - zwraca uwagę Brykczyńska.

Transakcja ma zostać bowiem sfinalizowana dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Koncesja dla TVN24 kończy się pod koniec września br.

Rada obawia się, że może dojść do naruszenia polskich przepisów

KRRiT zadała pytanie w związku z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Wynika z niego, że koncesja może być udzielona osobie fizycznej, posiadającej obywatelstwo polskie i stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobie prawnej lub osobowej spółce handlowej, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Koncesja dla spółki z udziałem osób zagranicznych może być udzielona, jeżeli: udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie przekracza 49 proc.; umowa lub statut spółki przewidują, że osobami uprawnionymi do reprezentowania lub prowadzenia spraw spółki albo członkami zarządu spółki będą w większości osoby posiadające obywatelstwo polskie i stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Tego rodzaju ograniczeń dla podmiotów zagranicznych nie ma w przypadku podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Warner Media i Discovery to koncerny amerykańskie, więc spoza obszaru EOG.

Szef KRRiT o fuzji Warnera i Discovery: Wszyscy mogą czuć się zaniepokojeni

Jednym z tematów przewodnich konferencji PIKE pod koniec maja był rozwój usług streamingowych i związana z nim konsolidacja, w tym przejęcie studia filmowego MGM przez Amazona oraz fuzja WarnerMedia i Discovery. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski opowiedział się wówczas za przyjęciem regulacji, które uchronią rynek przed bardzo niebezpiecznym monopolem.  - Większych fuzji na rynku medialnym już nie będzie i wszyscy tutaj pewnie za wyjątkiem obecnej pani prezes Doroty Żurkowskiej-Bytner (przyp. red. członek zarządu TVN Grupy Discovery) mogą się czuć zaniepokojeni. W związku z tym moim zdaniem pewne rozwiązania dla polskiego rynku trzeba wprowadzać w tej chwili - zasugerował Kołodziejski. Nie sprecyzował jednak jakie rozwiązania ma na myśli.

To temat dla UOKiK, a nie KRRiT?

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media w latach 2011-2016 był dyrektorem w Discovery Networks odpowiedzialnym za sprawy dotyczące prawa i regulacji na terenie Europy Środkowej. Jak podkreślał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, nowa spółka Warner Bros. Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN. - Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - mówił Sebastian Urban.

Kanał TVN24 gotowy na różne warianty

Redaktor naczelny stacji Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnił, że TVN24 "ma przygotowane różne warianty". - Spokojnie czekamy na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wierzymy, że nie ma żadnego powodu, argumentu, przyczyny, dla której moglibyśmy koncesji nie dostać. Oczekujemy więc, że  proces koncesyjny będzie miał niebawem szczęśliwy finał - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i "Faktów", szef pionu informacji TVN.  Koncesja TVN24 wygaśnie pod koniec września. Czy nadawca ma jakiś plan "B" na wypadek, gdyby KRRiT nie chciała przedłużyć koncesji? Możliwe jest wystąpienie o nią w Czechach? Niektórzy nadawcy nadają na podstawie koncesji wydanych przez czeską RRTV. - Koncesja w moim głębokim przekonaniu zostanie przyznana - po prostu nie może nie zostać przedłużona. Nie ma żadnego realnego powodu merytorycznego, faktycznego, formalnego, żeby tej koncesji nie otrzymać. Tak jak została przyznana w 2001 roku, przedłużona w 2011 roku, tak samo i teraz powinna niebawem zostać przedłużona - zapewnił Samul.

KRRiT chce ukrócić pozyskiwanie koncesji w innych państwach

Nieoficjalnie w KRRiT słychać, że instytucja chce ograniczyć sięganie po koncesję w innych państwach Unii Europejskiej. Przed dekadą wielu nadawców zyskiwało prawo do nadawania dzięki brytyjskiemu regulatorowi rynku Ofcom. W ostatnich latach, po brexicie w Czechach i Holandii. Tak postępuje na przykład koncern ViacomCBS, znany m.in. z MTV i Comedy Central. Z kolei Cartoon Network, Boomerang, dziecięce kanały Warner Media działają w oparciu o koncesję czeskiego regulatora RRTV.  Zdaniem polskiej rady takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w przypadku kanałów dostępnych w sieciach kablowych. W KRRiT dominuje przekonanie, że w ten sposób niektórzy gracze mogą próbować uniknąć odpowiedzialności, ponieważ regulatorzy w niektórych państwach są bardziej liberalni i pozwalają emitować na przykład więcej treści o charakterze erotycznym o wcześniejszych porach niż w Polsce.

W maju br. TVN24, które wyprzedziło TVP Info było liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych. Średni dobowy udział TVN24 w maju 2021 roku wyniósł 4,72proc., po spadku względem analogicznego okresu rok wcześniej o 8,98 proc.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zastanawia się nad przedłużeniem koncesji TVN24. Pyta o fuzję światowych koncernów

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Typowo polityczna PiSowska nagonka, nic wiecej...to Panstwo bezprawia....
odpowiedź
User
Gosc
KRRiTV nie jest w stanie zablokować w żaden sposób skrajnej opcji tj. nadawania sygnału z terytorium innego państwa. Może tylko spowodować jakieś koszty po stronie nadawcy, który będzie zmuszony wynająć gdzieś uplink i dosłać do niego sygnał.
Po prostu oni nie rozumieją, że nie są w stanie wyłączyć ZDFu, BBC, TV5 i onnych stacji których sygnał dociera do narodowej republiki.
odpowiedź
User
Dudała
pisowcy tacy praworządni, myślałby kto xd
odpowiedź