SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT chce zbadać model rodziny w serialach. Teraz wyjaśnia dlaczego

Zapowiedź badania modeli rodziny w wybranych filmach i serialach TVP, TVN i Polsatu, które szykuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, było szeroko komentowane. Teraz regulator w komunikacie tłumaczy dlaczego zdecydował się na realizację tego projektu - Planowany monitoring będzie miał jedynie charakter poznawczy i analityczny, a nie oceniający – zapewnia KRRiT.

Niedawno informowaliśmy, że KRRiT wystosowała zapytanie o szacunkową wartość monitoringu modeli rodziny. Zapytanie nie jest jeszcze zaproszeniem do udziału w przetargu. Obecnie trwa procedura szacowania wartości zamówienia na wykonanie badania.

Co chce badać KRRiT? - Celem jest zanalizowanie obecności różnych typów rodzin, a także sposób ich przedstawiania w popularnych (pod względem oglądalności) produkcjach filmowych i telewizyjnych rozpowszechnianych w programach wiodących nadawców telewizyjnych – podaje w komunikacie KRRiT.

Spośród produkcji Telewizji Polskiej badaniem objęte byłoby 10 odcinków seriali „Stulecie Winnych”, „Leśniczówka” oraz „Na dobre i na złe”. W TVN regulator chce zbadać film „Tylko mnie kochaj” oraz po 10 odcinków seriali „Na Wspólnej” i „Skazana”. W Polsacie kontroli podlegałby film fabularny „Miłość nie słucha” i seriale „Kowalscy kontra Kowalscy”, „Komisarz Mama” (po 10 odcinków).

Jak informowaliśmy, raport z badania powinien zawierać częstotliwość występowania wątków tematycznych w podziale na: pracę zawodową, wypoczynek i aktywność sportową, kultywowanie tradycji rodzinnych (np. urodziny, święta), uczestnictwo w kulturze, uczestnictwo w życiu religijnym, zajmowanie się dziećmi i domem, czas spędzony w kontakcie z technologią (telefonem lub komputerem), konflikty, działalność społeczna i zakupy.

KRRiT w wymiarze ilościowym interesują też nałogi w filmowych i serialowych rodzinach, sytuacje trudne (wypadek, choroba, rozwód) i uczucia. - Sceny bezpośrednio dotyczące kultywowania relacji uczuciowych, np. sceny zbliżeń intymnych, przytulania się, całowania, rozmów na tematy intymne - czytamy w zapytaniu. Badaniu miałaby podlegać częstotliwość występowania postaci kobiecych, męskich i dzieci oraz ekspozycja czynna i bierna tych postaci (ile proc. czasu milczą, ile proc. czasu wypowiadają się).

Regulator chce też sprawdzić jakie są rodzaje prezentowanych rodzin w poszczególnych produkcjach (pełne, niepełne, patchworkowe, bezdzietne, wielodzietne, jedno czy wielopokoleniowe). KRRiT interesuje się czy role poszczególnych płci i dzieci są pokazywane w sposób stereotypowy. Rada nadmienia, że podane kryteria mają charakter przykładowy i mogą ulec zmianie w porozumieniu ze zleceniodawcą.

KRRiT: badanie kontynuacją analizy wizerunku kobiet w serialach

Rada przesłała nam komunikat w którym twierdzi, że planowany monitoring jest kontynuacją przeprowadzonej w 2020 r. i opublikowanej na stronie KRRiT analizy wizerunku kobiet w polskich serialach. - Wówczas badanie to zostało zrealizowane w związku z pracami - w ramach Europejskiej Grupy Regulatorów (ERGA) - nad wskaźnikami dla państw członkowskich UE mierzącymi obecność kobiet w różnych rodzajach audycji – czytamy w komunikacie.

- Projekt zbadania przedstawianych modeli rodziny ma być realizowany według tej samej metodologii i tych samych wskaźników. A zatem, będzie nie tylko kontynuacją, ale również poszerzeniem obszaru badań o nowe konteksty i relacje – podaje Krajowa Rada. Regulator twierdzi, że „pozwoli na określenie w jakim stopniu prezentacja różnych modeli rodziny w serialowych i filmowych produkcjach potwierdza stereotypy dotyczące obrazu rodziny (płci, ról społecznych kobiet, mężczyzn i dzieci), a na ile od stereotypów związanych z wizerunkiem rodziny odbiega”.

Planowany monitoring będzie miał jedynie charakter poznawczy i analityczny, a nie oceniający – podaje Rada. Jej zdaniem monitoring, „pozwoli również znaleźć odpowiedź na pytanie jaki obraz rodziny jest prezentowany w wybranych produkcjach rozrywkowych i ewentualnie z czego ten obraz może wynikać”

- Należy podkreślić, że tego rodzaju działania badawcze są określone w zadaniach KRRiT (art. 6 urt). Są również prowadzone przez inne organy regulacyjne w Europie – tłumaczy KRRiT.

W 2021 roku na realizację wszystkich zadań Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała 63,1 mln zł. Ze sprawozdania działalności regulatora za ub.r. wynika też, że ponad połowę tych wydatków, bo 35,4 mln zł pochłonął projekt Telemetria Polska, którego celem jest stworzenie alternatywnego badania popularności mediów w naszym kraju.

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce zbadać model rodziny w serialach. Teraz wyjaśnia dlaczego

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wartylla
Dlatego że prezesikowi się to nie podoba. Jedyna odpowiedź. No i dlatego że firme badawcza ma ktoś z rodziny pisowskiej i szybko musi zarobić.
odpowiedź
User
Terier
Zaczną od seriali, a później przeniosą na obywateli.
odpowiedź
User
rzułta morda z żymu
Będą sprawdzać czy rodziny w TV spełniają pisowskokatolickie normy: kobieta i mężczyzna, 3 dzieci, dzień rozpoczynający się modlitwa, w niedzielę wyjście do kościoła i wychwalanie 500+
odpowiedź