SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: czas na cyfryzację radia

- Czas rozpocząć rozmowy na temat cyfryzacji radia. To nie będzie bliska przyszłość, znajdujemy się na początku drogi - powiedział wczoraj Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

KRRiT: czas na cyfryzację radia

Rozpoczęciem emisji cyfrowej zainteresowane jest Polskie Radio, z którym KRRiT zamierza prowadzić rozmowy w tej sprawie. Nadawca publiczny ma już rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie DAB, więc nie będzie musiał brać udziału w żadnym konkursie. Zdaniem Dworaka, można już zacząć emisje testowe. Takie inicjatywy zresztą już się pojawiają, np. Radio Kielce testuje program z muzyką ludową.

Cyfryzacją naziemnej emisji radiowej nie są zainteresowane rozgłośnie komercyjne, które nie chcą wydawać pieniędzy na dodatkowe inwestycje. - Bez nadawców komercyjnych cyfryzację da się przeprowadzić, racjonalne jest, że powinna się ona rozpocząć od radia publicznego - podkreśla Witold Graboś, członek KRRiT. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: czas na cyfryzację radia

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Livio
Telewizory to pikuś, bo i tak co kilka lat się je wymienia, a jeśli nie, łatwo dołączyć urządzenie pośredniczące w odbiorze sygnału.

A radio? Po wyłączeniu nadajników analogowych, gromada urządzeń stanie się bezużyteczne lub na wpół użyteczna. Niewiele odbiorników w Polsce oferuje obsługę DAB. Wśród telefonów komórkowych, chyba nawet ani jeden.

Koszta będą znacznie bardziej odczuwalne. Oby za tym szła znaczna poprawa jakości. Inaczej będzie to wyrzucenie kasy w błoto.
13 8
odpowiedź
User
Darek
Cyfryzacja radia jest dośc kontrowersyjna, ale przy najmniej dzieki niej bedzie szansa na zakończenie faktycznego duopolu Eurozet+Bauer. Polska zasługuje na co najmniej 5 komercyjnych sieci ogólnopolskich pokrywających min 80% terytorium. Tak jest we Francji, Włoszech, etc. Ale czy eurozet i bauer nie zrobia wszystkiegio, żeby zatrzymac cyfryzację i utrzymać swoja pozycję?
9 9
odpowiedź
User
swordfish
Czy będzie miejsce na MUXach dla stacji lokalnych? Obecna cyfryzacja DVB-T pokazuje, że całkowicie uśmiercono lokalne stacje telewizyjne nie dając im żadnego miejsca, po za publicznym TVP Info. Ico? Na tych MUXach ma być tylko Polskie Radio, RMF, Zetka i żadnej stacji lokalnej?
11 8
odpowiedź
User
Dariush
"Darek" napisał(a): Cyfryzacja radia jest dośc kontrowersyjna, ale przy najmniej dzieki niej bedzie szansa na zakończenie faktycznego duopolu Eurozet+Bauer. Polska zasługuje na co najmniej 5 komercyjnych sieci ogólnopolskich pokrywających min 80% terytorium. Tak jest we Francji, Włoszech, etc. Ale czy eurozet i bauer nie zrobia wszystkiegio, żeby zatrzymac cyfryzację i utrzymać swoja pozycję?[/quote


Pewnie mowa o DAB+ czyli jego ulepszonej wersji.Twoja opinia oddaje sedno sprawy zarówno Eurozet z Radiem BzDet ,jak i Bauer -przyślijcie swoje imie na nr.... jak diabeł świeconej wody boją sie utraty uprzywilijowanej pozycji jaką obecnie posiadają ,a która bedzie nie do utrzymania jak już cyfrowe radio naziemne sie pojawi i iejmy nadzieje rozwinie.Podam jeden przykład -znakomite wrocławskie Radio RAM obecne tylko we Wrocł. i okolicach będzie miało techniczną możliwość objąc cały teren Dln.Śl tylko po wprowadzeniu cyfowego przekazu radiowego.Otworzy to droge emisji także dla innych ciekawych pomysłow i podmiotów blokowanych obecnie przez trójke monopolistów ;Eurozet ,Bauer i Agora z tym swoimi pożal sie oże 'Radiem Złotych Przebojów' w kółko jednych i tych samych.
8 8
odpowiedź
User
esemeS
"Livio" napisał(a): Telewizory to pikuś, bo i tak co kilka lat się je wymienia, a jeśli nie, łatwo dołączyć urządzenie pośredniczące w odbiorze sygnału.

A radio? Po wyłączeniu nadajników analogowych, gromada urządzeń stanie się bezużyteczne lub na wpół użyteczna. Niewiele odbiorników w Polsce oferuje obsługę DAB. Wśród telefonów komórkowych, chyba nawet ani jeden.

Koszta będą znacznie bardziej odczuwalne. Oby za tym szła znaczna poprawa jakości. Inaczej będzie to wyrzucenie kasy w błoto.


Cyfrowego radia prawie nikt nie będzie słuchał i tyle a co do jakości to zapomnij bo podzielą multipleks na taką ilość slotów że może to nie być nawet jakość obecnego FM. No i już sobie wyobrażam takie małe radio z np. kotliny kłodzkiej jak wywala sporo plnów na nadawanie cyfrowe - przecież w końcu ktoś musi za to zapłacić. Największych będzie stać ale małych, którzy już dziś ledwo zipią to dobije.
8 8
odpowiedź