SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT ostrzega przed atakami hakerów

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomniała o możliwości zgłaszania wszelkich przejawów zakłóceń informacyjnych, mogących wpłynąć na przebieg wyborów do Parlamentu Europejskiego. Powodem był niedawny atak hakerów na PAP. 

Tydzień temu w serwisie Polskiej Agencji Prasowej kilkukrotnie pojawiła się depesza dotycząca rozpoczęcia częściowej mobilizacji. Miał ją zapowiedź premier Donald Tusk. Władze PAP podały, że firma padła ofiarą cyberataku i to fake news.

- Już po dwóch minutach od informacji zostały podjęte działania, delegowana została Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, delegowany został NASK, które mają odpowiednie służby przeciwdziałania dezinformacji, zostały podjęte działania koordynacyjne między koordynatorem służb, panem ministrem (Tomaszem) Siemoniakiem a Ministerstwem Cyfryzacji i moją osobą - powiedział PAP wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Jak zgłosić dezinformację?

Przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, KRRiT postanowiła uczulić obywateli na ewentualne inne ataki hakerów. - W związku z przeprowadzonymi ostatnio atakami na infrastrukturę informatyczną Polskiej Agencji Prasowej, KRRiT zachęca obywateli do zgłaszania wszelkich incydentów o charakterze dezinformacyjnym, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów – poinformował regulator.

KRRiT przypomniała, że cyberataki i dezinformacja są klasycznymi działaniami zmierzającymi do osłabienia państwa i osiągnięcia zamierzonych celów. Rada nadmieniła, że rzetelne informowanie, szczególnie w okresie wyborczym, jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa państwa.

Zobacz także: Atak hakerski na PAP. Minister zwrócił się do nadawców tv i radiowych

Dalej KRRiT poinformowała jak zgłaszać ewentualne incydenty. - Zgłaszanie do NASK lub CERT Polska w kontekście incydentów informacyjnych mogących zakłócić przebieg wyborów za pośrednictwem platformy Bezpieczne Wybory  https://bezpiecznewybory.pl/: NASK – zgłaszanie fałszywych informacji lub zmanipulowanych treści; CERT Polska – zgłaszanie złośliwych domen, SMS, wiadomości email lub oprogramowania; CERT Artemis – zgłaszanie strony kandydata, komitetu wyborczego lub partii politycznej w celu sprawdzenia zabezpieczeń i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości; Do NASK w przypadku dezinformacji niezwiązanej z ingerencją w proces wyborczy za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: informacja@nask.pl - wyliczył regulator.

Zobacz także: Minister zapowiada miliardy zł na cybertarczę. Zatrzymano kolejne ataki

KRRiT podała też kontakty do instytucji rządowych, które mogą być przydatne w przypadku cyberataków. - Do ABW za pośrednictwem formularza na stronie lub telefonicznie https://form.abw.gov.pl/fm/form/dodaj2,dok.html; Do CSIRT GOV – szczególnie w przypadku ataków na infrastrukturę krytyczną. W kontekście dezinformacji może być to chociażby przejęcie strony internetowej lub podszywanie się pod instytucję zarządzającą infrastrukturą krytyczną https://csirt.gov.pl/cer/zgloszenie-incydentu/16,Zgloszenie-incydentu-do-CSIRT-GOV.html; Do MSZ za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: stopdezinformacji@msz.gov.pl – w przypadku dezinformacji rozsiewanej za granicą, uderzającej w reputację i wizerunek RP - napisała KRRiT w komunikacie.

Dołącz do dyskusji: KRRiT ostrzega przed atakami hakerów

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bestia z Wadowic
Ale geriatryk ta "rada"
odpowiedź
User
Oczko
A to nie czasem Świrski jest źródłem dezinformacji?
odpowiedź
User
Trójka
Źródłem dezinformacji o przyczynach katastrofy w Smoleńsku jest Donald Tusk i jego ekipa.
odpowiedź