SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT ma zastrzeżenia do dwóch stacji Polsatu. Powodem m.in. program o ślubach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zdecydowała w środę o przedłużeniu koncesji dla stacji Disco Polo Music i Polsat Cafe. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, powodem były zastrzeżenia do niektórych treści emitowanych na kanałach Telewizji Polsat. 

Program o ślubach na antenie Disco Polo Music Article

Podczas środowego posiedzenia KRRiT przedłużyła o 10 lat koncesję satelitarną kanału Polsat Music (dotychczasowa wygasała 24 kwietnia 2024 roku). Analogiczne decyzje nie zapadły w stosunku do stacji Disco Polo Music (koncesja również do 24 kwietnia 2024 roku) i Polsat Cafe (do 28 lipca 2024 roku). Prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że decyzje w sprawie tych stacji zostały odłożone i będą podjęte trochę później.

„Wesela z piekła rodem” problemem?

Nadawcy zainteresowani kontynuacją nadawania muszą wystąpić o przedłużenie koncesji rok przed jej wygaśnięciem. Decyzja zapada zwykle szybko, jeśli na dane stacje nie wpłynęło wiele skarg, a monitoring programowy nie wykazał żadnych nieprawidłowości. Koncesję głównego Polsatu, która wygasała w marcu 2024 roku, przedłużono już w lutym br. Jeśli dane programy i inne działania nadawcy budzą zastrzeżenia, regulator prosi go o przesłanie wyjaśnień, wzywa do zakończenia naruszeń przepisów prawa albo wymierza grzywnę za jego złamanie.

Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że KRRiT chce zweryfikować m.in. program „Wesela z piekła rodem”. Produkcję obecnie pokazują Polo TV i Disco Polo Music, którego dotyczy postępowanie o przedłużenie koncesji. Paradokument opowiada o firmie prowadzącej dom weselny. Dochodzi w nim do awantur, nadużywania alkoholu czy spożywania narkotyków.

KRRiT zweryfikuje czy program nie jest emitowany albo powtarzany w tak zwanym czasie chronionym, aby chronić nieletnich przed treściami, które mogą źle rzutować na ich rozwój. W najbliższych dniach produkcja będzie pokazywana o 23 lub później. Wulgaryzmy są zagłuszone.

Kara przed przedłużeniem koncesji dla Power TV

Kilka miesięcy temu w trakcie postępowania rekoncesyjnego KRRiT przeprowadziła monitoring Power TV. Wówczas pojawiły się zastrzeżenia dotyczące teledysku „Wypijemy Popłyniemy” zespołu „Weekend” z 2015 roku. W klipie emitowanym przed godziną 20 pojawili się m.in. mężczyźni spożywający alkohol i atrakcyjne kobiety. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, reklamy alkoholu nie mogą kojarzyć się z atrakcyjnością fizyczną. Między 20 a 6 zakazana jest też promocja piwa. Choć teledysk emitowały też inne stacje, to przewodniczący KRRiT zdecydował o nałożeniu 30 tys. zł kary na nadawcę Power TV.

Miesiąc później regulator przedłużył koncesję dla stacji. - Nie odwołaliśmy się od kary nałożonej za emisję teledysku „Weekend - Wypijemy popłyniemy” w Power TV. Radosław Liszewski jest wykonawcą tej piosenki, ale nie jest jej jedynym twórcą. To utwór skomponowany przez ś.p. Romualda Lipko (klawiszowca zespołu Budka Suflera). Autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz - autor wielu piosenek na wysokim poziomie. Nie wiem czy w trakcie kontrolowania tej piosenki KRRIT zapytała o interpretację tekstu jej autora - stwierdził Michał Winnicki, właściciel stacji.

Z danych Nielsena wynika, że w 2022 roku kanał Disco Polo Music miał 0,11 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: KRRiT ma zastrzeżenia do dwóch stacji Polsatu. Powodem m.in. program o ślubach

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Mortadela dla mózgu była za grubo pomielona to niedopouszczalne!!!
27 2
odpowiedź
User
Diuna
Pokazali Polsatowi, że jakby co mają ich w garści.
27 1
odpowiedź
User
Janusz
Żal.pl

Alkohol i inne używki były wielokrotnie pokazywanie w Świecie Według Kiepskich, którego powtórki lecą od rana do wieczora w czasie chronionym i nie ma problemu.
40 1
odpowiedź