SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT wkrótce zajmie się koncesją dla kolejnego kanału TVN

23 czerwca do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynął wniosek TVN Warner Bros. Discovery o przedłużenie koncesji dla kanału satelitarnego HGTV Polska, którego nadawcą jest spółka TVN. Rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska informuje Wirtualnemedia.pl, że „sprawa będzie rozpatrywana na jednym z najbliższych posiedzeń”.

Kanał HGTV emituje m.in. programy o remontach mieszkań i domówKanał HGTV emituje m.in. programy o remontach mieszkań i domów

Koncesja satelitarno-kablowa stacji HGTV kończy się 26 czerwca 2023 roku. Nadawcy zainteresowani dalszym nadawaniem muszą wnioskować o przedłużenie koncesji na rok przed jej wygaśnięciem. Tak też stało się w przypadku kanału tematycznego, który skupia się na programach poświęconych urządzaniu domów i ogrodów, remontom, zakupom oraz wynajmom nieruchomości. Stacja nadaje w Polsce od 7 stycznia 2017 roku, kiedy zastąpiła TVN Meteo Active (wcześniej TVN Meteo).

Szybka decyzja KRRiT?

Na jakim etapie jest sprawa rekoncesji HGTV? - Postępowanie w sprawie koncesji na kolejne 10 lat dla programu HGTV jest w toku. Sprawa będzie rozpatrywana na jednym z najbliższych posiedzeń - poinformowała Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT. Nie zdradza czy Rada wystąpiła do nadawcy o dodatkowe dokumenty czy wyjaśnienia.

10 października br. przewodniczącym KRRiT został Maciej Świrski, który w przeszłości mocno krytykował m.in. TVN. Czas oczekiwania na przedłużenie koncesji w poprzedniej kadencji regulatora był zróżnicowany. TV Trwam oczekiwała sześć miesięcy, natomiast TVN24 aż 19 miesięcy.

Problemy koncesyjne stacji TVN

W przypadku koncesji dla satelitarno-kablowego kanału TVN24 i naziemnego TVN7, Rada nie mogła dojść do porozumienia. Z ustawy o radiofonii i telewizji wynika bowiem, że koncesjonowane mogą być wyłącznie stacje, których właściciele mają siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Właściciel TVN to kryterium spełniał, będąc zarejestrowanym w Amsterdamie. Polish Television Holding należał jednak do amerykańskiego koncernu Discovery. Od sierpnia br. formalnym właścicielem TVN jest Discovery Communications Benelux.

TVN24 i TVN7 podczas sporu wokół przedłużenia koncesji wystąpiły o holenderskie koncesje i je uzyskały. Nie było jednak potrzeby, żeby z nich skorzystać, ponieważ w ostatniej chwili Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesje obu stacjom. Latem Wojewódzki Sąd Administracji orzekał, że w przypadku procesu przedłużenia koncesji dla kanału informacyjnego doszło do bezczynności organu. Rada od tego wyroku się odwołuje.

Koncesja TVN kończy się 14 kwietnia 2024 roku, natomiast kanału  Metro 28 grudnia 2025 roku. To kanały naziemne, więc nie mogą nadawać na multipleksach na podstawie holenderskich licencji. W lepszej sytuacji są stacje satelitarno-kablowe: TVN International (2 luty 2024), TVN Style (28 lipca 2024), TVN Turbo (2 luty 2024), TVN International Extra (22 stycznia 2025), TVN Fabuła (15 marca 2025) i TVN International West (5 maja 2028). Jeśli Rada nie przyznałaby im polskiej koncesji, to mogą być nadawane w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych na podstawie holenderskiej.

Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku HGTV w 2021 roku wyniósł 0,388 proc. To spadek o prawie 20 proc. w porównaniu z 2020 rokiem.

Dołącz do dyskusji: KRRiT wkrótce zajmie się koncesją dla kolejnego kanału TVN

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D
Nie "KRRiT wkrótce zajmie się koncesją dla kolejnego kanału TVN", a "KRRiT wkrótce zajmie się koncesją kolejnego kanału TVN". "Dla" jest zbędne.odpowiedź
User
Ja_2022
Kablówkowy kanał więc ponco im polska koncesja?
odpowiedź
User
Blek
Będą czarne ekrany zamiast stron i czarne okładki w gazetach?
odpowiedź