SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT bez decyzji ws. koncesji TVN24 przed posiedzieniem Sejmu. Holland, Lempart i Środa apelują do wiceprezydentki USA

Barbara Labuda, Agnieszka Holland, Marta Lempart, Danuta Kuroń, Monika Płatek i Magdalena Środa zaapelowały do wiceprezydentki USA Kamali Harris w obronie TVN. Jak piszą, realizacja Lex TVN sprawi, że „jedynym źródłem informacji pozostanie telewizja publiczna”. Tymczasem KRRiT dalej nie podjęła decyzji czy przedłuży wygasającą we wrześniu koncesje TVN24.

„My, kobiety, zaangażowane w obronę demokracji” - rozpoczęły apel autorki. „Obecny rząd naszego kraju zamierza, poprzez zmianę prawa, nie przedłużyć koncesji bezstronnemu, profesjonalnemu i bardzo cenionemu przez obywateli kanałowi informacyjnemu (TVN24), którego właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Projekt ustawy (Lex TVN) budzi nasze ogromne zaniepokojenie, bowiem jego realizacja spowoduje drastyczne ograniczenie wolności debaty publicznej i obiegu niezależnej informacji w Polsce. Jedynym źródłem informacji pozostanie telewizja publiczna, która w całości jest podporządkowana interesom rządzącej partii” - zaznaczyły.

„Zdajemy sobie sprawę, że rządzący obecnie w Polsce wygrali wybory, notabene wykorzystując do tego propagandową telewizję publiczną. Wygrana w wyborach nie jest jednak jedynym narzędziem demokracji, są nim przede wszystkim wolne media, bez których demokracja traci swój partycypacyjny charakter” - podkreśliły autorki apelu Barbara Labuda, Agnieszka Holland, Marta Lempart, Danuta Kuroń, Monika Płatek i Magdalena Środa.

Pod apelem podpisało się ponad 6,2 tys. osób (stan na czwartek 29 lipca).

Polska Rada Biznesu: Uchwalenie projektu PiS cofnie nas w kierunku mrocznej przeszłości jedynie słusznej linii partyjnej

W sprawie głos zabrała także Polska Rada Biznesu. W swoim oświadczeniu pyta „czy książek Orwella PiS też zakaże?” i zaznacza, że projekt ustawy wymierzony jest w jeden konkretny podmiot.

„Twórcy »Anty-TVN« zmierzają do odebrania Polakom jednego z najważniejszych osiągnięć walki opozycji demokratycznej z aparatem PRL – wolnych i niezależnych mediów. Cel ich operacji jest jasny: chodzi o ograniczenie niekontrolowanych przez władzę obiegów informacji” - czytamy. Zdaniem PRB, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która od kilkunastu miesięcy nie przedłuża koncesji TVN24, „działa bardziej jak dawny Główny Urząd Kontroli Prasy niż praworządna instytucja”.

Rada dodaje, że „uchwalenie projektu PiS cofnie nas w kierunku mrocznej przeszłości jedynie słusznej linii partyjnej i poważnie nadszarpnie nasze relacje z kluczowymi sojusznikami - nie tylko za oceanem, lecz także w Europie”. I apeluje do decydentów, aby „natychmiast podjęli działania zmierzające do zablokowania realizacji tego skandalicznego projektu”.

W środę pojawił się także apel dziennikarzy przeciwko Lex TVN.

Sejm zajmie się Lex TVN w sierpniu

We wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt ustawy nazywanej „Lex TVN”, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Sejm zajmie się nim na posiedzeniu, które rozpocznie się 11 sierpnia.

Do tego czasu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie ponownie głosować nad przedłużeniem koncesji TVN24. Najwcześniej Krajowa Rada może ponownie zebrać się 12 sierpnia.

Dotychczasowe głosowania KRRiT nad koncesją TVN24 nie przyniosły rozstrzygnięcia. Tydzień temu na posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dwa razy głosowano w sprawie dalszej koncesji dla TVN24. Za przedłużeniem koncesji był tylko szef KRRiT Witold Kołodziejski - troje członków było za nieprzyznaniem (Teresa Bochwic, Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski), Elżbieta Więcławska-Sauk wstrzymała się od głosu.

Rada podejmuje uchwałę większością 4/5 głosów.

Zmiany w ustawie o rtv

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Koncesja TVN24 wygasa 26 września. Nadawca wystąpił o przedłużenie koncesji już w lutym 2020 roku, ale członkowie regulatora pierwszy raz zajmowali się sprawą dopiero w październiku 2020 roku.

Czytaj też: Zarząd TVN: usiłuje nam się zamknąć usta, nie ugniemy się pod żadnymi naciskami

Dołącz do dyskusji: KRRiT bez decyzji ws. koncesji TVN24 przed posiedzieniem Sejmu. Holland, Lempart i Środa apelują do wiceprezydentki USA

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Wy kobiety zaangażowane w obrone demokracji policzylyscie już ile jest płci na świecie?
odpowiedź
User
X
Stop dyktaturze kobiet!!!
odpowiedź
User
Rafał
Czy Wy się dobrze czujecie „wiceprezydentki” może „kierownicy”
odpowiedź