SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do przedłużenia koncesji dla TVN7 brakuje tylko jednego głosu

Za nieco ponad miesiąc kończy się koncesja dla TVN7. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory nie podjęła decyzji w sprawie przyszłości naziemnej stacji. Z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że dwóch członków KRRiT sprzeciwia się przedłużeniu koncesji.

Article

Ponad rok temu TVN Grupa Discovery wystąpiła do rady o przedłużenie koncesji dla TVN7. Znacznie szybciej zapadły decyzje w sprawie m.in. Canal+ Premium, Canal+ Film, Canal+ Sport i kilku stacji radiowych Agory. Koncesja dla TVN7 przestanie obowiązywać po 25 lutego br. Część mediów spekulowała, że rada czeka na polityczny ruch ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmusiłaby amerykański koncern Discovery do odsprzedania większościowego pakietu udziałów w TVN.

PiS ustąpi?

Wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski pod koniec grudnia ub.r. w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zapowiedział, że rządząca partia będzie szukać innego rozwiązania regulującego kwestię zagranicznego kapitału w mediach. Parlamentarzysta nadmienił, że za wcześnie na szczegóły. Próbowaliśmy dopytać posła Suskiego o kierunek zmian drogą SMS-ową. Odpisał, że bierze udział w sesji rady gminy w Rzeczniowie i ludzi to kompletnie nie interesuje. W tym roku w ogóle nie odpowiedział na pytania dotyczące przyszłości TVN i TVN7.

Dwóch członków KRRiT blokuje przedłużenie koncesji

KRRiT nie podjęła decyzji w sprawie TVN7, ponieważ część jej członków uważa, że naziemna stacja łamie 35 artykuł ustawy o radiofonii i telewizji. Pozwala on koncesjonować jedynie stacje, których właściciel znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale ta firma jest kontrolowana przez amerykański koncern Discovery.

Do przedłużenia koncesji potrzeba głosów czterech spośród pięciu członków KRRiT. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że przewodniczący Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk są gotowi zagłosować za przedłużeniem koncesji dla TVN7. Przeciwko są prof. Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski, obydwaj powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę, który zawetował ustawę nazywaną „Lex TVN”. Do głosowania może dojść, kiedy przewodniczącemu Kołodziejskiemu uda się pozyskać większość do przedłużenia koncesji, tak jak stało się we wrześniu ub.r. z koncesją dla TVN24. Wówczas rada przedłużyła ją kilka dni przed wygaśnięciem.

Najprawdopodobniej KRRiT podejmie ostateczną decyzję w sprawie TVN7 dopiero w lutym. W otoczeniu rady słychać, że czekanie na ewentualną inicjatywę ustawodawczą PiS-u nie ma sensu. Nawet, gdyby w ekspresowym tempie została przyjęta przez Sejm, to utknęłaby na miesiąc w Senacie.  Dopiero potem mogłaby wrócić do izby niższej parlamentu, a następnie - w przypadku przegłosowania - na biurko głowy państwa. W międzyczasie przestałaby obowiązywać koncesja dla TVN7.

Członkowie KRRiT zagrożą relacjom polsko-amerykańskim?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprzeciw części członków KRRiT jest źle odbierany w Pałacu Prezydenckim i polskiej dyplomacji. Zwłaszcza, że w ostatnie dni przynoszą nadzieje na odmrożenie relacji polsko-amerykańskich na najwyższym szczeblu. Chociażby w poniedziałek doszło do rozmowy sekretarz stanu USA Antony'ego Blinkena z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził uznanie dla prezydenta za zawetowanie ustawy medialnej. Poruszono kwestię sytuacji na wschodniej flance NATO, w tym hybrydowy atak Białorusi i możliwość rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Ewentualne odebranie koncesji dla TVN7 mogłoby ponownie pogorszyć relacje polsko-amerykańskie.

Pod koniec grudnia ub.r. prof. Kawecki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zasugerował co jego zdaniem powinien uczynić przewodniczący Kołodziejski z koncesją dla TVN7.

- Musi - przy rozpatrywaniu wniosku o koncesję na kolejny okres - zastosować to, czego wymaga ustawa o radiofonii i telewizji i to bez jakiegokolwiek „koła ratunkowego” dla nadawców naruszających dotychczas wymagania ustawowe. Przy stosowaniu powinien uwzględnić zasadę zapisaną w uchwale 230/2021 KRRiT, którą już w części  realizuje - zasugerował Kawecki.

Jesienią, zgodnie ze wspomnianą uchwałą, przewodniczący KRRiT wystąpił do nadawców o przedstawienie struktury własnościowej. TVN Grupa Discovery zrealizowała ten postulat. Teraz rada analizuje m.in. jej odpowiedź. „Kołem ratunkowym” prof. Kawecki nazywa czas jaki Discovery miałby na odsprzedanie udziałów. Artykuł 38 ustawy o radiofonii i telewizji pozwala na odebranie koncesji, jeśli nadawca narusza jej przepisy. Gdyby TVN7 stracił koncesję, KRRiT rozpisałaby konkurs na miejsce na multipleksie zajmowane przez kanał. TVN może też podjąć próbę zabezpieczenia koncesji dla TVN7 w sądzie.

TVN7 miał w 2021 roku 3,60 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Do przedłużenia koncesji dla TVN7 brakuje tylko jednego głosu

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gary
Po co ustawy, których nikt nie przestrzega?
odpowiedź
User
YKK
Pan profesor to ma chyba jakieś beneficjum na oku, bo nawilża partii lepiej niż czynownicy z pierwszej linii.
odpowiedź
User
Dzidek
Mówiłem że to stary dziad. Emerytura i kocyk. Już czas....
odpowiedź