SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarga do KRRiT na Radio Szczecin i TVP Info. „Ponowne krzywdzenie ofiar pedofila”

Były członek KRRiT Krzysztof Luft skierował do obecnego przewodniczącego Macieja Świrskiego skargę na Radio Szczecin i TVP Info. W dokumencie, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl zarzuca, że media publiczne nie kierowały się odpowiedzialnością za słowa. Informując o skandalu pedofilskim, podały bowiem informacje, które pozwalają łatwo zidentyfikować ofiary.

Temat skandalu pedofilskiego poruszano m.in. na antenie TVP InfoTemat skandalu pedofilskiego poruszano m.in. na antenie TVP Info

Pod koniec 2022 roku Polskie Radio Szczecin i portal TVP Info poinformowały o tym, że Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał byłego urzędnika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego za czyny pedofilskie. Wspomniano, że Krzysztof F. wspierał w kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego i był mężem zaufania tego kandydata. Opublikowano zdjęcie świadczące o powiązaniu F. z politykami Koalicji Obywatelskiej i jego wsparciu dla środowisk LGBT. Podano też, że poszkodowanymi są dzieci znanej parlamentarzystki w wieku 13 i 16 lat. Internauci po publikacjach i późniejszych materiałach na antenie TVP Info bez trudu odkryli o którą parlamentarzystkę chodzi. O medialnych publikacjach miały dowiedzieć się też ofiary pedofila.

Zobacz także: Szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii krytykuje dziennikarza Radia Szczecin, Sakiewicz zawiadomi prokuraturę

„Cała Polska dowiedziała się, które dzieci były ofiarami”

Zachowanie dziennikarzy i wydawców mediów publicznych oburzyło Krzysztofa Lufta, który zasiadał w KRRiT w latach 2010-2016.

- Ze względu na dobro pokrzywdzonych dzieci, proces pedofila odbywał się z wyłączeniem jawności, o czym zresztą poinformowano w materiałach Radia. Jednocześnie jednak zostały przez Polskie Radio Szczecin ujawnione informacje umożliwiające natychmiastową identyfikację dwójki dzieci – ofiar pedofila. W materiałach Polskiego Radia Szczecin poinformowano bowiem, że poszkodowanymi były dzieci znanej parlamentarzystki – 13-letni chłopiec i 16-letnia dziewczynka. W tym samym czasie, te same informacje dotyczące ofiar pedofila zaczęły się ukazywać na portalu i w audycjach TVP Info. Mało tego – na portalu TVP Info powołano się co prawda na Radio Szczecin, ale materiał na ten temat został opublikowany 29.12.2022 o godz. 6.28 - o dwie minuty wcześniej niż na portalu Polskiego Radia Szczecin, gdzie publikacja nastąpiła o godz. 6.30 - zauważył w skardze, do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl Luft.

Zobacz także: Minister edukacji chce pozwać Terlikowskiego za tweet, że uczestniczy w „ponownym gwałcie” na ofierze pedofilii

Jego zdaniem na podstawie materiałów Radia Szczecin i TVP Info, szybko można było zidentyfikować ofiary. - Każdy średnio rozgarnięty odbiorca obu mediów był w stanie bez najmniejszego trudu ustalić, o którą znaną parlamentarzystkę chodzi. W efekcie w mediach społecznościowych informacje te natychmiast zostały do końca rozwinięte – nazwisko i zdjęcia parlamentarzystki zostały tam opublikowane i w ten sposób cała Polska błyskawicznie została poinformowana o tym, które konkretnie dzieci były tutaj ofiarami.  Podanie do publicznej wiadomości danych, umożliwiających identyfikację dzieci, które były ofiarami pedofila oznacza ich ponowne skrzywdzenie. Rozumiał to sąd utajniając proces, nie rozumieli tego dziennikarze i wydawcy Polskiego Radia Szczecin i TVP Info – przekonuje były członek KRRiT.

Zobacz także: Szef KRRiT kontra TVN. „Groźba użycia broni atomowej”

Luft domaga się nałożenia kary na nadawców publicznych. -  Takie działanie obu nadawców jest sprzeczne z art. 21 ust. 2 zgodnie z którym „programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny kierować się̨ odpowiedzialnością̨ za słowo”. W tym wypadku naruszenie to było przejawem skrajnej nieodpowiedzialności i doprowadziło do wtórnej wiktymizacji małoletnich ofiar przestępstw. Jest również sprzeczne z art. 21 ust. 1, który definiując misję mediów publicznych, stawia im wymaganie realizowania programów cechujących się m.in. „wysoką jakością”. Tymczasem to co zrobiono w obu stacjach zniża je do poziomu prasy brukowej, gdzie tego rodzaju proceder zdarza się często. W związku z powyższym oczekuję od Pana Przewodniczącego ukarania nadawców za te niezwykle niebezpieczne naruszenia, które mogą prowadzić do dramatycznych scenariuszy oraz do podjęcia skutecznych działań, które będą zapobiegać podobnym skandalicznym sytuacjom w przyszłości - apeluje do przewodniczącego Świrskiego były członek KRRiT. 

Dołącz do dyskusji: Skarga do KRRiT na Radio Szczecin i TVP Info. „Ponowne krzywdzenie ofiar pedofila”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Na moje oko.
Nudna historia jak to pani z PO pokłóciła się z przyjacielem.
odpowiedź
User
hmm
typowe PO. TVP przedstawia kompromitujace fakty, a ped-fil robi z siebie ofiarę.
odpowiedź
User
Iryk
Kłamią i udają typowe TVP info Rachoniem jadą nie wstydzą.... wstyd naszych pieniędzy
odpowiedź