SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT: nieprawidłowości w trzech stacjach. Grozi im cofnięcie koncesji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła monitoringi kontrolne stacji radiowych VOX FM Gorzów i VOX FM Radom, a także kanału telewizyjnego Red Carpet TV. Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że analiza programów wykazała prowadzenie emisji niezgodnych z zapisami koncesji. Grupa ZPR Media odpiera zarzut dotyczący VOX FM Gorzów. 

W przypadku stacji Grupy ZPR Media brak jest wymaganego odsetka tematyki lokalnej. Czas antenowy poświęcony na programy publicystyczne i rozrywkowe też nie jest wystarczający. Ponadto rozgłośnie mają używać m.in. w dżinglach nazwy VOX FM zamiast VOX FM Gorzów i VOX FM Radom. Regulator uważa, że takie odstępstwo od koncesji wymagałoby wystąpienia o zmianę nazwy stacji. Koncesja dla VOX FM Gorzów obowiązuje do 5 marca 2025 roku, a dla VOX FM Radom do 7 marca 2030 roku. W 2018 roku KRRiT zgodziła się na zmianę nazwy Radia GO na VOX Gorzów.

- VOX FM Gorzów – po otrzymaniu pisma z KRRiT przeprowadziliśmy analizę, która nie potwierdziła zastrzeżeń, wysłaliśmy odpowiedź w ubiegłym tygodniu i czekamy na przyjęcie naszych wyjaśnień. VOX FM Radom – pismo z KRRiT wpłynęło w tym tygodniu, trwa analiza i odniesiemy się w stosownym terminie - informuje Wirtualnemedia.pl Magdalena Godzik, odpowiedzialna za kontakty medialne w ZPR Media.

Prof. Kowalski wyjaśnia, że nadawcy, których monitoring nie wypadł pozytywnie, zostaną poinformowani o nieprawidłowościach. KRRiT poprosi takie podmioty o wyjaśnienia i wezwie ich do  usunięcia naruszenia polegającego na nierealizowaniu zapisów koncesyjnych. Po jakimś czasie zostanie przeprowadzony ponowny monitoring. Jeśli zapisy koncesji nie będą przestrzegane, to jest możliwe nawet jej uchylenie.

Za dużo filmów w Red Carpet TV 

Analogiczna procedura dotyczy Red Carpet TV. Audycje informacyjne w ramówce tego kanału powinny zajmować 10 proc. czasu nadawania, a zajmowały 4 proc. Podobnie wygląda sytuacja z publicystyką, która powinna stanowić 10 proc., a nie jedynie 3 proc. Filmy fabularne stanowiły aż 55 proc. czasu nadawania Red Carpet TV, a w koncesji zapisano tylko 15 proc. Audycje rozrywkowe powinny zajmować 10 proc. ramówki, a monitoring wykazał, że przeznaczono na nie 4 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W kwestii zawartości programowej kanału Red Carpet TV (koncesja satelitarna-kablowa) i struktury programowej wystąpiliśmy kilka tygodni temu z wnioskiem do KRRiT o zmianę szczegółowych kwot programowych w taki sposób, aby nie było wątpliwości dotyczących oceny kategorii  poszczególnych  programów. Dotychczasowa struktura udziału poszczególnych audycji pochodzi z okresu przed Covidowego. Trzeba mieć na uwadze tematykę programów Red Carpet TV, dotyczącą szeroko pojętej pop kultury, rozrywki i show biznesu, co może zaciemniać podział na audycje informacyjne, publicystyczne i ogólnie rozrywkowe. Red Carpet produkuje coraz więcej własnych formatów. Wszystkie z nich  wypełniają wymogi koncesji. Struktura układu ramowego programów jest budowana tak aby zapewnić widzom optymalny dostęp do audycji i jednocześnie wypełnić wymogi programowe koncesji, które sami zadeklarowaliśmy - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, prezes Red Carpet TV.

Spółka jest nadawcą Red Carpet TV, Red Top TV i od niedawna ViDoc TV, który wchodzi w skład MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Niebawem ma nastąpić integracja ramówkowa Red Top i ViDoc TV. Ostatni kanał uzyskał koncesję jako CTV9. KRRiT zgodziła się zmienić nazwę stacji na ViDoc TV. Ma to podkreślać dużą liczbę produkcji dokumentalnych w ofercie programowej. Koncesja Red Carpet TV kończy się 2 listopada 2025 roku.

Dołącz do dyskusji: KRRiT: nieprawidłowości w trzech stacjach. Grozi im cofnięcie koncesji

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DJ Gerard
Tak to racja jest za dużo filmów stare filmy mało muzyki i programów rozrywkowy
odpowiedź
User
janek
Za dużo filmów na kanale filmowym, skandal i lewactwo!! Brawo krrrrritv i jej najwyższy członek z ramienia!!!
odpowiedź
User
piotrek
oby Red Carpet TV IRed Top oby trafiły na muxy lokalne L1 L2 L3 L4 L7 zwiększy to zasięg stacji jak i Red Top na satelitę
odpowiedź