SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: „Najbliżsi obcy” nie naruszyli uczuć religijnych, bez kary dla TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że Telewizja Polska nie naruszyła prawa, emitując bezpłatnie spot „Najbliżsi obcy” promujący legalizację związków partnerskich, dlatego nie ma podstaw do nałożenia kary na nadawcę. Do KRRiT wpłynęło w tej sprawie 72,1 tys. protestów.

kadr ze spotu „Najbliżsi obcy” Article

Przygotowany przez Kampanię Przeciw Homofobii spot „Najbliżsi obcy” był emitowany w różnych kanałach Telewizji Polskiej w listopadzie, w ramach bezpłatnego czasu reklamowego oddawanego organizacjom pozarządowym. - Kampania Przeciw Homofobii traktowana jest na równi z innymi organizacjami pożytku publicznego. Telewizja Polska jest nastawiona na propagowanie otwartości i tolerancji, a spot „Najbliżsi obcy” jest przykładem dobrze zrealizowanej kampanii - tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl rzecznik TVP Jacek Rakowiecki (przeczytaj o tym więcej).

Sprawą zainteresowało się wiele mediów, a te o profilu konserwatywnym mocno skrytykowały decyzję Telewizji Polskiej. W konsekwencji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zaczęto przysyłać skargi na TVP.

W protestach zarzucano publicznemu nadawcy, że zatwierdzając spot do emisji, naruszył art. 18 ust. 2 Ustawy o radiofonii i telewizji, który stanowi, że audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości.

KRRiT otrzymała 72,1 tys. maili z protestami, z czego 58,3 tys. przysłano, zanim spot zaczął być emitowany w kanałach TVP. Pod koniec października środowiska prawicowe zorganizowały też manifestację w tej sprawie pod siedzibą Rady (więcej na ten temat).

Podczas posiedzeń 25 listopada i 1 grudnia Krajowa Rada przeanalizowała spot i skargi, po czym orzekła, że Telewizja Polska nie naruszyła w tej sytuacji Ustawy o radiofonii i telewizji, dlatego nie ma podstaw do wszczęcia postępowania i ewentualnego nałożenia kary na nadawcę.

KRRiT podkreśliła, że TVP zakwalifikowała „Najbliższych obcych” do bezpłatnej emisji zgodnie z odpowiednim zapisem w Ustawie o radiofonii i telewizji. Z kolei nakaz respektowania chrześcijańskiego systemu wartości - jak stanowią orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1994 roku - nie oznacza obowiązku propagowania go. Ponadto chrześcijański system wartości rozumiany jest nie jako szczegółowe reguły postępowania zgodnego z zasadami religijnymi, tylko wartości należące do kręgu kultury chrześcijańskiej, będące zarazem podstawowymi, uniwersalnymi zasadami etycznymi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: „Najbliżsi obcy” nie naruszyli uczuć religijnych, bez kary dla TVP

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
draco_san
I bardzo słusznie. Homofoby nie mają racji bytu. :P
56 34
odpowiedź
User
Heteros
przecież nie można karać kogoś tylko dlatego ze paru "chorych" na umyśle śle skargi.
45 31
odpowiedź
User
umiarkowany i rozsądny
Promocja dewiacji za publiczne pieniądze.
29 60
odpowiedź
User
postępowy
W kraju bezrobocie, bezdomni zamarzają na ulicy, 3 miliony na emigracji a temat najbardziej rozgrzewający opinię publiczną to osobnicy tej samej płci którzy sobie w tyłkach nawzajem grzebią. :(
28 45
odpowiedź
User
Do postępowego
A skąd wiesz co najbardziej rozgrzewa? A może to tylko Ciebie. Bo dla mnie to po prostu jedna z setek informacji. Akurat sympatyczna. Nie zamierzam katować się wyłącznie tymi umierającymi nędzarzami, bo tak jest niestety wszędzie (choć w niektórych krajach mrą z gorąca...), ani emigracją, bo to też odwieczny problem, choć nie aż taki straszny: że sobie więcej zarobią i większość z nich z tą kasą wróci do Polski? No faktycznie, tragedia :)
24 23
odpowiedź