SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT nie uzupełniła rady nadzorczej Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie uzupełniła we wtorek składu rady nadzorczej Polskiego Radia. Członkowie rady przesłuchali jednego z kandydatów, drugi nie przyszedł, głosowanie odłożono na kolejne posiedzenie.

KRRiT nie uzupełniła rady nadzorczej Polskiego Radia

Do rady nadzorczej kandydują Paweł Sulowski i Tomasz Siemiątkowski - to jego wysłuchała we wtorek KRRiT.

Sulowski (kandydat członka KRRiT Lecha Haydukiewicza) to adwokat, były urzędnik ministerstwa edukacji i współpracownik byłego szefa tego resortu Romana Giertycha. Kandydatura Sulowskiego była już raz rozpatrywana przez KRRiT; dostał wtedy jeden głos poparcia.

Prawnika Siemiątkowskiego zgłosił przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. W ubiegłym roku Siemiątkowski bez powodzenia kandydował do rady nadzorczej TVP.

Kołodziejski powiedział, że posiedzenie Krajowej Rady może zostać wznowione już w środę i można będzie przesłuchać drugiego kandydata, który z niewiadomych przyczyn nie stawił się we wtorek. Będzie też można przeprowadzić głosowanie.

Wakat w Krajowej Radzie jest od 30 stycznia 2008 r., kiedy ówczesna przewodnicząca Irena Kleniewska złożyła rezygnację. Od tamtej pory rada nadzorcza działa w niepełnym składzie, a co za tym idzie nie może spotykać się na formalnych posiedzeniach i podejmować uchwał. Jak podkreślał wiceszef rady nadzorczej PR Adam Hromiak na zatwierdzenie czeka np. sprawozdanie finansowe za ubiegły rok.

Minister skarbu Aleksander Grad złożył skargę na bezczynność KRRiT w sprawie nieuzupełnienia składu rady nadzorczej oraz wystąpił do sądu o wyznaczenie kuratora w Polskim Radiu.

Prezes Polskiego Radia przekonuje, że wakat w radzie nadzorczej PR nie powoduje "jakichkolwiek komplikacji w życiu codziennym spółki", ponieważ uprawnienia władcze rady nadzorczej w Polskim Radiu są "mocno ograniczone". Według Krzysztofa Czabańskiego sytuacja w spółce w żaden sposób nie kwalifikuje się do wprowadzenia kuratora.

Kołodziejski komentując decyzję ministra Grada ocenił zaś, że zanim wniosek o wyznaczenie kuratora zostanie rozpatrzony przez sąd, KRRiT zdąży uzupełnić skład rady nadzorczej i "sprawa stanie się bezprzedmiotowa".

KRRiT kilkakrotnie przymierzała się już do uzupełnienia rady nadzorczej w Polskim Radiu, do tej pory jednak nie udało się osiągnąć konsensusu. W głosowaniu przepadła nie tylko kandydatura Sulowskiego, ale też Marka Gaszyńskiego (dziennikarz muzyczny, b. prezes Radia dla Ciebie). Kandydaturę Macieja Iłowieckiego trzeba było z kolei wycofać z przyczyn formalnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT nie uzupełniła rady nadzorczej Polskiego Radia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl