SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał TVN24 nie będzie musiał przedłużać koncesji? Zaskakująca propozycja KRRiT

Niebawem do Sejmu może wpłynąć projekt ustawy, który może zakończyć pat wokół przedłużenia koncesji dla TVN24. Do szczegółów propozycji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Z propozycji zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa KRRiT wynika, że nadawcy dostępni drogą satelitarną, przez sieci kablowe oraz IPTV nie musieliby występować o koncesje. Wystarczyłoby uzyskanie zezwolenia. Takie rozwiązanie działa na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie regulator Ofcom jedynie rejestruje kanały satelitarne, czyli takie jak TVN24.

- Projekt, o który Pan pyta jest jeszcze w wersji roboczej. Mogę potwierdzić, że faktycznie jest w nim zapisana propozycja, aby rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych w sposób inny niż rozsiewczy naziemny, wymagał uzyskania zezwolenia, którą wydawałby organ właściwy w sprawach koncesji i zezwoleń jakim jest Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Bez zmian w przypadku kanałów naziemnych

KRRiT uważa, że częstotliwości w ramach sieci kablowych, IPTV i platform satelitarnych nie są dobrem rzadkim. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z emisją naziemną. - Koncesja dalej byłaby wymagana na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych w sposób rozsiewczy naziemny, poprzez umieszczenie w sygnale multipleksu naziemnego. Oczywiście z wyjątkiem programów publicznej radiofonii i telewizji - tłumaczy Brykczyńska.

Z propozycji rady wynika bowiem, że nadawcy publiczni w ogóle nie musieliby się ubiegać o koncesję.

Zobacz także: Zarząd TVN: usiłuje nam się zamknąć usta, nie ugniemy się pod żadnymi naciskami

Koniec pata wokół koncesji dla TVN24?

Z naszych informacji wynika, że propozycja przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego przeszła polityczne konsultacje i nawet w przyszłym tygodniu może wpłynąć do Sejmu jako projekt Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Po głosowaniu w Sejmie, Senat ma miesiąc na przyjęcie na zajęcie stanowiska w sprawie zmian w przepisach.

Oznacza to, że projekt KRRiT ma szansę wejść w życie przed wygasającą pod koniec września koncesją TVN24. Stacja szybko zyskałaby zezwolenie na dalszą emisję.

Amerykański kapitał nie będzie problemem

W przypadku stacji satelitarnych KRRiT nie przywiązywałaby tak wagi do amerykańskiego kapitału. Wiele kanałów dostępnych w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych i tak nadaje bowiem na podstawie koncesji wydanych przez innych europejskich regulatorów.

KRRiT chciałaby zmianami w przepisach zachęcić nadawców na nadawanie na podstawie polskiego zezwolenia.

Szef rady zachowywałby jednak możliwość odmowy wydania zezwolenia, gdyby starał się o nie na przykład podmiot z Rosji.

Problemy mogą dotknąć TVN i TVN7

Choć propozycja KRRiT zakończyłaby problemy TVN24, to w świetle ostatniego projektu posłów PiS dalej w niejasnej sytuacji byłyby naziemne anteny TVN Grupy Discovery, czyli TVN, TVN7 i TTV.

Z projektu ustawy rządzącej partii wynika bowiem, że amerykański koncern nie mógłby dalej kontrolować stacji TVN przez zarejestrowaną w Niderlandach spółkę.

Pomysł KRRiT można zatem odbierać jako chwilowe zawieszenie sporu z nadawcą. Jeśli przepisy proponowane przez PiS wejdą w życie, to Discovery będzie miał około roku na sprzedaż kanałów TVN.

KRRiT zaskoczona szybką propozycją posłów PiS

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, członkowie KRRiT nie są zadowoleni z medialnej burzy jaką wywołało zgłoszenie przez posłów PiS kontrowersyjnego projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Prace nad kompleksowymi zmianami trwały w KRRiT od wielu miesięcy.

Posłowie PiS mieli oprzeć się tylko na jednym fragmencie ekspertyzy prawnej przygotowanej na zlecenie rady. Wyrywkowe zaproponowanie zmian rozbudziło emocje wśród polityków opozycji i przedstawicieli mediów.

Posłowie PiS-u twierdzą, że zgłosili propozycje, bo przewodniczący Kołodziejski apelował o zmiany podczas sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Kołodziejski: Nie ma posiedzenia, żebyśmy nie rozmawiali o koncesji dla TVN24

W czwartek Kołodziejski pojawił się w Sejmie, gdzie na temat koncesji dla TVN24 rozmawiał z dziennikarzami. Odpowiadał m.in. na  pytanie, czemu KRRiT jeszcze nie podjęła decyzji w sprawie koncesji dla kanału informacyjnego.

- Rozpatrujemy cały szereg analiz prawnych, które w tej sprawie prowadzimy. Prowadzimy dialog z nadawcą, również na tym forum wymiany interpretacji prawnych, a o szczegółach nie informujemy - przekonywał. Podkreślił, że KRRiT ma obowiązek podjąć decyzję ws sprawie koncesji przed jej upływem. Czasu jest coraz mniej, ale nie ma tygodnia i posiedzenia, żeby ten temat nie stawał na posiedzeniu - zapewnił przewodniczący.

Stany Zjednoczone zaniepokojone

Głos na temat kontrowersyjnego projektu ustawy PiS zabrała ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

- USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji - napisał chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Telewizja TVN zajęła czwarte miejsce pod względem udziału w rynku w I półroczu 2021 roku. (stacja miała 7,04 proc. udziału; w dół o 8,09 proc.). Stację wyprzedziły: TVP1, Polsat i TVP2.

Piąte miejsce zajął kanał informacyjny TVN24 z 4,78 proc. udziału w rynku telewizyjnym (spadek 7,36 proc.).

Dołącz do dyskusji: Kanał TVN24 nie będzie musiał przedłużać koncesji? Zaskakująca propozycja KRRiT

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Justyna
Pomysł wydaje się ciekawy.
odpowiedź
User
Gie
Ciekawe czy TVN, TVN7 i TTV dałyby sobie radę nadając tylko z satelity, kablówkach i streamingu?
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Nasza partia jak zwykle sobie da radę, prawda towarzysze?
odpowiedź