SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

List w obronie szefa KRRiT. Świrski nie odpowie posłom ws. koncesji TVN Style

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystosowało list otwarty do premiera Donalda Tuska w obronie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Oskarżają szefa rządu i jego otoczenie o naciski na regulatora i polityczną zemstę. Tymczasem szef KRRiT odmówił udziału w posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. mediów.

Autorem apelu do premiera jest Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pod apelem podpisali się: Jolanta Hajdasz, przewodnicząca Rady Konsultacyjnej CMWP SDP i znani prawicowi dziennikarze Michał Karnowski, Janusz Kawecki, Paweł Lisicki, Tomasz Sakiewicz,  Krzysztof Skowroński, Leszek Sosnowski oraz Wojciech Surmacz.

- Stanowczo apelujemy o powstrzymanie wszelkich działań prowadzących do motywowanych polityczną zemstą działań przeciwko konstytucyjnemu organowi jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz jej Przewodniczący - napisali w liście otwartym do premiera Donalda Tuska.

Krytyka Bartłomieja Sienkiewicza

Twierdzą, że list jest odpowiedzią na „coraz intensywniejsze próby zastraszania Przewodniczącego KRRiT przez przedstawicieli rządu RP, jakie mają miejsce w ostatnich miesiącach, a które zdecydowanie nasiliły się w maju, w czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, gdy Bartłomiej Sienkiewicz minister kultury i dziedzictwa narodowego, w ostatnich dniach swojego urzędowania zgłosił wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Maciej Świrskiego, przewodniczącego KRRiT”.

W połowie maja pełniący urząd ministra kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że do Sejmu wpłynął wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. W uzasadnieniu jest mowa o niewypłacaniu środków z abonamentu RTV mediom publicznym (pieniądze otrzymują tylko dwie spółki: Radio Dla Ciebie i Radio Poznań). Drugi powód to polityka KRRiT wobec mediów prywatnych, jak TVN czy Tok FM i kary nakładane na tych nadawców.

Paraliż KRRiT?

W ocenie Sienkiewicza doszło do rażącego naruszenia bezstronności. A to nie koniec uwag byłego już ministra. – Trzecia sprawa to zaniechanie czynności statystycznych, do których pan Świrski jest zobowiązany – zaznaczył polityk. Chodzi o brak badania odbioru sygnału stacji telewizyjnych, na które KRRiT otrzymała pieniądze od resortu kultury. Sienkiewicz poinformował, że uzasadnienie w sprawie przewodniczącego Świrskiego liczy 50 stron.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Podległe Panu instytucje podejmują różnego rodzaju naciski na KRRiT i jej Przewodniczącego, chcąc wymusić od nich działania niezgodne z obowiązującym prawem. Stanowczo przeciwko temu protestujemy - piszą autorzy listu do premiera. Szef KRRiT w liście do pracowników poinformował, że postąpiłby niezgodnie z prawem, gdyby wypłacił środki abonamentowe wszystkim mediom publicznym, przed uprawomocnieniem się wpisów o rejestracji likwidatorów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Przedstawiciele SDP uważają, że kontynuowanie działań dotyczących - tu cytat -  bezzasadnego wniosku o Trybunał Stanu dla Przewodniczącego KRRiT – „może doprowadzić do paraliżu działalności konstytucyjnego organu, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nie wolno więc do nich dopuścić”. Autorzy listu przypomnieli, że poza chęcią postawienia Świrskiego przed TS, prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niewypłacenia Polskiemu Radiu środków abonamentowych. Apelują do Tuska o zaprzestanie działań „motywowanych polityczną zemstą”.

Świrski nie wytłumaczy w Sejmie kwestii TVN Style

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że przewodniczący Świrski odmówił udziału w czwartkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. mediów i polityki audiowizualnej. Posłowie chcieli wysłuchać informacji szefa KRRiT na temat długiego postępowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN Style. Obecna obowiązuje do 28 lipca. Na ostatnim posiedzeniu KRRiT nie zgodziła się na głosowanie w sprawie rekoncesji, mimo kilku ponagleń ze strony prawników TVN Warner Bros. Discovery. Niewykluczone, że decyzja zapadnie na posiedzeniu 22 maja.

- Przedmiot posiedzenia określony porządkiem dziennym wykracza poza kompetencje organu władzy ustawodawczej w ramach którego podkomisja funkcjonuje. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (w tym jej Przewodniczący) jest niezależnym od władzy ustawodawczej organem konstytucyjnym o przeznaczonych wyłącznie dla tego organu kompetencjach w tym m.in. w sprawie koncesji radiowo-telewizyjnych - można przeczytać w liście przewodniczącego Świrskiego do szefa podkomisji Macieja Wróbla (Koalicja Obywatelska), do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Maicej Świrski potwierdził to na platformie X. - Władza ustawodawcza nie ma prawa uzurpować sobie kompetencji organu konstytucyjnego -KRRiT, którego prerogatywy określone są w Konstytucji RP i Ustawie o radiofonii I telewizji. A możliwe uprawianie lobbyingu przez posłów na rzecz jednego z graczy na rynku mediów pozostawiam bez komentarza, bo w całym spektrum działań obecnie rządzących to takie "minor misconduct" jak to mówią Amerykanie - skomentował.

W piśmie szef KRRiT zarzucił posłom związanym z obozem rządzącym „działania, które noszą znamiona działalności lobbingowej”. - Jakiekolwiek próby ingerencji przez komisję Sejmu RP, czy sam Sejm RP w zastrzeżone przez Konstytucję RP oraz ustawę o radiofonii i telewizji dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Przewodniczącego zakresy działalności, stanowią uzurpację władzy ustawodawczej względem uprawnień niezależnego organu konstytucyjnego, a próby przesłuchiwania Przewodniczącego KRRiT na te okoliczności - wywieranie nacisku - dodał Świrski.

Dołącz do dyskusji: List w obronie szefa KRRiT. Świrski nie odpowie posłom ws. koncesji TVN Style

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rzulta morda
Sami tytani intelektu. XD
odpowiedź
User
Pz
Super obrońcy Dyktatury
odpowiedź
User
Sasha
Ależ śmietanka. Jeszcze paru nazwisk mi tam brakuje.
odpowiedź