SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT chce wyjaśnień od Rzecznika Wolności Słowa po wpisach o TVN, LGBT i epidemii

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski, zażądał wyjaśnień od Andrzeja T. Kijowskiego, Rzecznika Wolności Słowa przy Radzie. Chodzi o jego kontrowersyjne wpisy w mediach społecznościowych dotyczące m.in., pandemii korowanwirusa i niektórych mediów prywatnych, takich jak „Gazeta Wyborcza” czy TVN.

Andrzej T. Kijowski, fot. Telewizja wPolsce.plArticle

Jako Rzecznik Wolności Słowa - jak informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - Andrzej T. Kijowski od 2017 roku przygotowuje opinie, stanowiska, analizy oraz publikacje, a także „propozycje zmian prawnych”. Czuwa też nad „standardami i warunkami wykonywania zawodu dziennikarzy”.

Sprawą jego wpisów na Facebooku zajął się portal Gazeta.pl. Dziennikarz prześledził to, co ukazywało się na jawnych jeszcze niedawno dwóch profilach facebookowych Andrzeja T. Kijowskiego.

Na jednym z nich jako zdjęcie profilowe Kijowski umieścił napis "Strefa wolna od LGBT". W ub.r. udostępnił na swoim profilu grafikę, sugerującą, że gdyby wszystkie osoby czarnoskóre opuściły USA, w kraju tym znacząco spadłby odsetek osób bezdomnych i chorych na choroby weneryczne. Z kolei w marcu ub.r. Kijowski napisał: „Gdyby nie Było CORONY - trzeba by ją WYMYŚLIĆ ! I ktoś mi chce wmówić, że ten cały CORONO to nie jest (nb. niezbędny) zamach elit ?”.

Komentując Paradę Równości, pisał: „Jeśli się Boga nie boją może gniew Jahwe - przerazi! Pomór ? Najwyższa już pora ! Nie wykorzystujemy dobrodziejstw EUGENIKI!!". - W styczniu 2019 r. udostępnił grafikę z logotypami mediów takich jak TVN24, Onet, Polsat, TVN, Gazeta Wyborcza, Polityka, NaTemat, Newsweek oraz Wprost, na której znajdował się napis: "To te media sukcesywnie i celowo skłócają Polaków" – czytamy na portalu Gazeta.pl.

Przewodniczący KRRiT prosi o wyjaśnienia

Dziennikarz Gazeta.pl poprosił o rozmowę Andrzeja T. Kijowskiego. Ten początkowo odmówił komentarza (rozmowa zaczęła się od prośby o skomentowanie naklejki „Strefa wolna od LGBT), a później oddzwonił i przekazał, że „Strefa wolna LGBT oznacza, że kocha swoją żonę i tylko ją” oraz „szanuje Konstytucję RP, która ustanawia rodzinę jako podstawową komórkę społeczną”. Więcej już nie chciał rozmawiać z dziennikarzem.

Biuro rzecznika prasowego KRRiT, przekazało Gazeta.pl, że „wypowiedzi Andrzeja Tadeusza Kijowskiego w mediach społecznościowych są jego prywatnymi sądami, niezwiązanymi w żaden sposób z funkcją eksperta ds. wolności słowa KRRiT”, a mimo to „przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poprosił pana Andrzeja T. Kijowskiego o wyjaśnienia dotyczące jego dotychczasowej publicznej działalności”.

Kim jest Andrzej T. Kijowski

Andrzej T. Kijowski to dziennikarz, pisarz i publicysta. W przeszłości współpracował m.in. z miesięcznikiem „Literatura”, „Twórczość” i „Dialog”, a także z tygodnikiem „Polityka”. W latach 1990-1992 szefował działowi kultury w „Tygodniku Solidarność”, w latach 1998 – 1999 był szefem Warszawskiego Ośrodka Kultury. Od 2000 do 2001 roku był dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP. Od 2007 roku był związany z Telewizją Polską, współpracował m.in. z portalem internetowym TVP Info, z Teatrem Telewizji i Agencją Produkcji Audycji Informacyjnych.

Rzecznikiem Wolności Słowa przy KRRiT został w 2017 roku. Rada w obecnym składzie działa od 2016 roku. Sejm powołał Witolda Kołodziejskiego (został przewodniczącym Krajowej Rady) i Elżbietę Więcławskę-Sauk, a Senat - Teresę Bochwic (jest wiceprzewodniczącą), natomiast we wrześniu prezydent Andrzej Duda mianował Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego. Kadencja obecnych członków Krajowej Rady upłynie w połowie 2022 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT chce wyjaśnień od Rzecznika Wolności Słowa po wpisach o TVN, LGBT i epidemii

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TOMEK
dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo nie lubią LGBT ?MAMY XXI WIEK .LUDZIE MOGĄ KOCHAĆ KOGO CHCĄ ,PÓKI NIE WYRZĄDZAJĄ KRZYWDY INNYM.
odpowiedź
User
YKK
Jeśli chodzi o zramolałych idiotów partia rządząca ma ich zatrważająco dużo i to w różnych rozmiarach.
odpowiedź
User
brałnsiugar
Jeśli chodzi o zramolałych idiotów partia rządząca ma ich zatrważająco dużo i to w różnych rozmiarach.
A mówiło się, że Parta ma krótką ławkę... Z tym że to inna ławka
odpowiedź