SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT: Nadawcy nie musieli zwiększać oznaczeń wiekowych

Kanały Polsatu i Canal+ znacząco zwiększyły oznaczenia wiekowe swoich programów po wejściu w życie rozporządzenia KRRiT. Wielu widzów twierdzi, że symbole są zbyt duże, a rzeczniczka regulatora Teresa Brykczyńska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl sugeruje, że doszło do nieporozumienia.

Większe oznaczenia wiekowe nadaje od kilku miesięcy m.in. PolsatArticle

13 kwietnia br. w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nadawców do wprowadzenia ostrzeżeń przed treściami, które mogą uderzać w rozwój nieletnich. Nowe symbole to: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki). Doprecyzowano też kwestię oznaczeń wiekowych (od 7, 12, 16 i 18 lat). - Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, z zastrzeżeniem ust. 5. Symbole, o których mowa w ust. 1, powinny być prezentowane obok siebie w taki sposób, aby symbol, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, poprzedzał pojawienie się symbolu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a wysokość i długość oznaczeń nie była mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu - można przeczytać w dokumencie.

KRRiT: Nie jest prawdą, że doprowadziliśmy do zwiększenia oznaczeń

Po wejściu w życie przepisów, stacje m.in. Canal+ i Polsatu zwiększyły ostrzeżenia wiekowe. Nie uczyniła tego na przykład Telewizja Polska. Po kilku tygodniach Canal+ zapowiedział powrót do dotychczasowych oznaczeń. - Z wprowadzonego w maju rozporządzenia wynikało, że wysokość i długość oznaczeń nie mogła być mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu (par. 4 ust. 4 rozporządzenia). Otrzymywaliśmy od abonentów informacje, że nowa wielkość oznaczeń przeszkadza w komfortowym oglądaniu audycji. Skonsultowaliśmy wiec z KRRiT możliwość zmniejszenia wielkości oznaczeń i w efekcie niebawem wrócimy do ich poprzednich rozmiarów - poinformował Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+.

Do tych informacji odniosła się w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska. - Nie jest prawdą zawarta w ww. publikacji informacja, że KRRiT doprowadziła do zwiększenia oznaczeń wiekowych. Zgodnie z paragrafami: 4 ust. 4  oraz 9 ust. 3 Rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 kwietnia 2022 r. w sprawie kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich (dalej jako: rozporządzenie) wysokość i długość symboli graficznych, o których mowa w powyższych paragrafach nie była łącznie mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu. W porównaniu z poprzednio obowiązującym rozporządzeniem, które regulowało powyższą materię, wielkość pola ekranu przeznaczona na zamieszczenie oznaczenia wiekowego nie uległa zmianie; zmianie jedynie uległa forma jego zapisu, o którą nadawcy wnioskowali w konsultacjach prowadzonych  przez KRRiT w zakresie zmiany rozporządzenia - przekonuje Brykczyńska. Tym samym nadawcy prawdopodobnie źle zinterpretowali przepisy zawarte w rozporządzeniu i niepotrzebnie zwiększyli oznaczenia wiekowe.

„Nadawcy mogą we własnym zakresie powiększyć oznaczenia”

Dalej rzeczniczka KRRiT dokładnie wyjaśnia zapisy nowego rozporządzenia. - Oprócz tego, że  nie uległa zmianie wielkość pola przeznaczonego na symbole graficzne, określenie wielkości pola znaku w formie proporcji  pozwala nadawcy na samodzielność w określeniu podstawy do wyliczeń długości i wysokości oznaczeń w zależności od wielkości ekranu. Użycie w ww. przepisach w odniesieniu do wielkości symboli graficznych sformułowania „nie mniejsza niż” oznacza jednocześnie, że nadawcy mogą we własnym zakresie podjąć decyzję o zwiększeniu wielkości tych oznaczeń. Takie działanie nie narusza przepisów rozporządzenia (minimalna wielkość oznaczeń jest bowiem zachowana ) i w związku z tym nie wymaga konsultacji z KRRiT. Dbając o  prawo widzów do jak najmniej zakłóconego odbioru treści audiowizualnych KRRiT zdecydowała, że tak określona wielkość pola nie ulegnie zmianie, pomimo nowego ustawowego obowiązku w postaci umieszczania przez nadawców dodatkowych symboli graficznych w przypadku wystąpienia w danej audycji treści mogących mieć negatywny wpływ na małoletnich (wzory tych nowych symboli zawiera Załącznik nr 5 do rozporządzenia). Oznacza to, że jeśli nadawca będzie zobowiązany do zamieszczenia oznaczenia z daną kategorią wiekową oraz symboli wskazujących na rodzaj treści mogących mieć negatywny wpływ na małoletnich, to odpowiednio mogą one zostać zmniejszone w taki sposób, aby  ich długość i wysokość łącznie nie przekraczały 4% długości przekątnej ekranu - tłumaczy Brykczyńska.

Przed tygodniem informowaliśmy, że na wielu rozwiniętych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Wielka Brytania kanały filmowe są nadawane bez logotypów. Ostrzeżenia przed treściami, które mogą uderzać w rozwój nieletnich są umieszczane przed rozpoczęciem seansu, a nie w jego trakcie. Przedstawicielka polskiego regulatora przekonuje, że KRRiT w tym zakresie ma związane ręce. - Zwracam uwagę, że obowiązek stosowania oznaczeń wiekowych przez cały czas trwania audycji został uregulowany w ustawie o radiofonii i telewizji (art. 18 ust. 5a ww. ustawy). W związku z tym, KRRiT nie może tego obowiązku odmiennie regulować przepisami aktu wykonawczego. Zmiana opisanej powyżej regulacji wymaga zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, przy czym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie posiada inicjatywny ustawodawczej - zauważa Brykczyńska.

Serwisy streamingowe od września z symbolami P, S, W i N

Równolegle z rozporządzeniem dotyczącym oznaczeń w kanałach linearnych, weszły analogiczne przepisy w odniesieniu do platform streamingowych. Na początku odtwarzania danej produkcji powinny one ostrzegać przed treściami mogącymi uderzać w rozwój nieletnich za pośrednictwem symboli P, S, W i N. Wiele serwisów, w tym m.in. Canal+ online i Player, nadal nie wprowadziły takich oznaczeń.

- Pragnę podkreślić, że KRRiT na bieżąco monitoruje rynek pod kątem przestrzegania przez dostawców usług audiowizualnych przepisów ustawy i rozporządzeń KRRiT. Rada odnotowała, że część dostawców jeszcze nie zamieściła nowych symboli graficznych. W prowadzonej z tymi dostawcami korespondencji wynika, że istnieje szereg trudności technologicznych i organizacyjnych związanych z realizacją tego obowiązku. Niezależnie od powyższego, dostawcy zobowiązali się do wprowadzenia nowych oznaczeń od września br. Jak wynika z ostatniego monitoringu, niektórzy z nich (jak np. TVP VOD) już wprowadzili te symbole - przekonuje Brykczyńska.

Dołącz do dyskusji: KRRiT: Nadawcy nie musieli zwiększać oznaczeń wiekowych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Ktoś wytłumaczy dlaczego kanały C+ nadają na polskiej koncesji a nie jakiejś europejskiej? Inne koncesje są chyba przyjaźniejsze nadawcom niż polska? To samo z satelitarnymi kanałami Polsatu. Dlaczego nadają na polskiej jak mogliby na dowolnej europejskiej?
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Zawsze mnie to irytuje dlaczego akurat stacje grupy Polsat mają takie ogromne znaczki? To nawet Stopklatka czy TV Trwam poradziły sobie ze zmniejszeniem loga a Polsat dalej daje takie "kulfony" :-(
odpowiedź
User
Andyyy
Jeszcze innym odrębnym przypadkiem jest Kino Polska - ich logotyp i oznaczenie wiekowe jest prawie na środku ekranu! Marginesy górne i boczne karykaturalnie ogromne mają ustawione. Kanału nie da się oglądać z takim wyprodukowanym syfem na ekranie.
odpowiedź