SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT nadal nie zdecydowała o wysokości kary TVP

Na początku kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że nałoży na Telewizję Polskę karę za autopromocję „Sylwestra marzeń” w „Wiadomościach”. Choć kadencja członków KRRiT dobiega końca, to z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, wynika, że decyzja w sprawie wymiaru kary wciąż nie zapadła.

Prowadzący „Wiadomości” Michał Adamczyk 29 grudnia 2021 rokuProwadzący „Wiadomości” Michał Adamczyk 29 grudnia 2021 roku

W wydaniu „Wiadomości” z 29 grudnia ub.r. aż 18 minut poświęcono zbliżającej się imprezie w Zakopanem. Prowadzący wydania specjalnego „Wiadomości” z Zakopanego rozpoczął program od informacji, że największą gwiazdą imprezy TVP będzie Jason Derulo. Później wyemitowano materiał o czarnoskórym wykonawcy, live’y reporterów na temat imprezy, materiał o występach Maryli Rodowicz, Zenka Martyniuka, Sławomira, Julio Iglesiasia Juniora i Piotra Kupichy. Kolejny materiał dotyczył atmosfery podczas sylwestrowych imprez w poprzednich latach. W „Gościu Wiadomości” Michał Adamczyk przeprowadził rozmowę z Zenonem Martyniukiem i Rafałem Brzozowskim.

Dwie trzecie czasu programu informacyjnego o imprezie TVP

KRRiT wszczęła wówczas postępowanie wyjaśniające. - Trwający 18 minut (ponad połowę całego programu) blok materiałów poświęconych audycji, która będzie emitowana na innej antenie tego nadawcy, w istocie był przekazem handlowym dotyczącym produktu, jakim jest program telewizyjny. Celem tego przekazu było zachęcenie widzów do obejrzenia promowanej audycji. Został precyzyjnie podany termin emisji promowanej audycji (31 grudnia 2021 r. godz. 20:00). Na koniec „Wiadomości” temu tematowi poświęcono kolejny materiał i rozmowę, co w sumie dało ponad dwie trzecie czasu programu informacyjnego - napisali w skardze do KRRiT Braun, Dworak, Luft i Daszczyński.

Zwrócili uwagę, że w audycji pojawiały się sformułowania wartościujące imprezę „Największe hity i najlepsza zabawa sylwestrowa”, „Zakopane jest stolicą światowego Sylwestra”, „Najlepsza impreza sylwestrowa w Europie”, „Tego po prostu nie można przegapić, to trzeba zobaczyć”. Na ekranie pojawiało się też logo PGE - Polskiej Grupy Energetycznej, a programy informacyjne nie mogą zawierać lokowania produktu. Materiały wyemitowano w szczycie jesiennej fali pandemii koronawirusa. - W dniu, w którym odnotowano tragiczny rekord zgonów czwartej fali - zmarło blisko 800 osób, po temacie pandemii w głównym wydaniu „Wiadomości” nie było nawet śladu. Mało tego, w materiałach z Zakopanego zwracał uwagę brak maseczek na twarzach widzów (nagrania pochodziły sprzed pandemii), co promowało zachowania zagrażające zdrowiu publicznemu. Nie było też informacji o konieczności posiadania świadectwa szczepienia na COVID, co wywołało liczne komentarze o „Sylwestrze zakażeń” - napisali autorzy skargi.

Członkowie KRRiT nie spieszą się z decyzją

KRRiT przeprowadziła analizę wydań „Wiadomości” TVP1 z 29 i 31 grudnia ub.r.  Autorzy skargi w ostatnim dniu marca br. otrzymali odpowiedź przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego. Rada dopatrzyła się naruszeń kilku artykułów ustawy o radiofonii i telewizji.

- Analiza treści programowych przedstawionych we wskazanych audycjach wykazała naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805, z 2021 r. poz. 1676), w zakresie: - art. 16c pkt 1 ustawy, poprzez emisję ukrytego przekazu handlowego w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy, w którym zamiar reklamowy nadawcy polegał na promocji zabawy sylwestrowej oraz jej transmisji w audycji „Sylwester Marzeń z Dwójką”, której emisję zaplanowano w programie TVP 2, w dniu 31 grudnia 2021 roku; - art. 16a ust. 6 pkt 1 ustawy, poprzez przerwanie serwisów informacyjnych w celu nadania reklamy; - art. 16a ust. 7 ustawy, poprzez przerwanie audycji w celu nadania reklamy w programie nadawcy publicznego; - art. 17a ust. 1 pkt 1, poprzez ulokowanie w serwisach informacyjnych znaku graficznego PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA oraz belki „Audycja zawiera lokowanie produktu”. W związku z powyższym wszczęte zostało postępowanie w sprawie ukarania Spółki  Telewizja Polska SA karą pieniężną na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy - poinformował na początku kwietnia szef KRRiT.

Jaką karę wymierzono? - Postępowanie dotyczące autopromocji w "Wiadomościach" TVP dotyczącej „Sylwestra marzeń” nadal jest w toku - informuje Wirtualnemedia.pl Karolina Czuczman  z zespołu rzecznika prasowego KRRiT. Kadencja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dobiega końca. Trwa wybór nowych członków. Prawo i Sprawiedliwość jako kandydatów wskazało przewodniczącego rady nadzorczej PAP Macieja Świrskiego, sekretarz rady nadzorczej PAP Agnieszkę Glapiak. Koalicja Obywatelska zgłosiła kandydatury redaktora naczelnego pisma Dziennikarstwo i Media Adama Szynola i prof. UAM Jędrzeja Skrzypczaka. Kandydatem Senatu jest medioznawca prof. Tadeusz Kowalski. Swoich przedstawicieli w KRRiT nie wskazał jeszcze prezydent. Choć wybór nowego składu KRRiT trwa, to decyzję w sprawie kary dla TVP mogą jeszcze podjąć dotychczasowi członkowie (Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, prof. Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski). - Uprzejmie informuję, że najbliższe posiedzenie odbędzie się 25 sierpnia br. - zdradza Czuczman.

„Wiadomości” już raz karane za autopromocję

W czerwcu ub.r. informowaliśmy, że KRRiT nałożyła na TVP 30 tys. zł kary za materiał o włoskim serialu i zapowiedzi programowe w „Wiadomościach” z 4 maja 2020 roku. Tego dnia w programie zachwalano propozycje programowe TVP, w tym serial „Włoska rodzina”, kolejne odcinki serialu „Leśniczówka” i programu „Jaka to melodia?”. Jak KRRiT tłumaczyła nałożenie kary? - Kara została nałożona za naruszenie art. 16c pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji  i art.16a ust. 6 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję w serwisie informacyjnym ukrytych przekazów handlowych dotyczących innych, emitowanych przez nadawcę, audycji (tj. przekazami autopromocyjnymi), a także przerywania -  w celu nadania tych przekazów -  serwisu informacyjnego - mówiła wówczas rzecznik KRRiT.

TVP lakonicznie odniosła się wtedy do sprawy. - Telewizja Polska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, w różnych formach informuje o ważnych wydarzeniach antenowych. Taka też była intencja stacji. Interpretacja stosownych przepisów pozostawia wątpliwości, niemniej TVP przyjmuje do stosowania stanowisko wyrażone w wspomnianej decyzji KRRiT - tłumaczył nam Zespół Rzecznika TVP.

Z danych Nielsena wynika, że w lipcu br. „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info miały 20 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: KRRiT nadal nie zdecydowała o wysokości kary TVP

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lichocka Jo.
Zadbaj kary!! Im należą się nagrody!! Wszak wypełniają przekaz partii. Taki Dziennik Telewizyjny.
odpowiedź
User
kolis
To samo zrobił ostatnio tvn z serialem hbo w faktach
odpowiedź
User
Chłopaki no cry
Czy jest tu frajer ? Nie ma ? To Pan 5-taka, a frajer 2 mld.
odpowiedź