SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przyjęła sprawozdanie Polskiego Radia z realizacji misji publicznej za 2020 r.

KRRiT 29 czerwca poinformowała o przyjęciu sprawozdania Polskiego Radia S.A. z realizacji misji publicznej w 2020 roku. Polskie Radio za środki abonamentowe finansuje funkcjonowanie 9 anten, zarówno tych ogólnych, jak i wyspecjalizowanych, a także IAR - napisano w komunikacie PR.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie RadioAgnieszka Kamińska, fot. Polskie Radio

W informacji prasowej wskazano, że "Polskie Radio racjonalnie korzysta ze środków publicznych, przeznaczając je nie tylko na codzienną działalność programową, ale też na niezbędną modernizację i rozwój nowoczesnej infrastruktury technologicznej (np. DAB+, sprzęt multimedialny itp.), a także wzbogacanie ogólnodostępnych dla całego społeczeństwa zasobów kulturalnych i naukowych oraz proces digitalizacji i udostępniania bogatych zasobów archiwalnych PR".

"Realizacja misji nadawcy publicznego to wielkie zobowiązanie i duża odpowiedzialność, zwłaszcza w dobie komercjalizacji, mediaworkingu i fake newsów. Oferujemy szerokiemu gronu odbiorców zróżnicowaną i bogatą ofertę programową uwzględniającą rzetelną i obiektywną informację, ważne treści edukacyjne - w tym te związane z sytuacją pandemiczną, najwyższej jakości muzykę i rozrywkę, a także propozycje kultury wysokiej. Dziękuję całemu zespołowi Polskiego Radia za wielkie zaangażowanie" – powiedziała prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

"Z wpływów abonamentowych projekty ważne dla polskiej tożsamości i wspólnoty narodowe"

W komunikacie Polskiego Radia podano, że "z wpływów abonamentowych realizowane są również projekty szczególnie ważne dla polskiej tożsamości i wspólnoty narodowej, takie jak okolicznościowe wydawnictwa płytowe i specjalne serwisy multimedialne poświęcone ważnym rocznicom i wydarzeniom historycznym". "Część tych środków przeznaczonych jest na Orkiestrę Polskiego Radia, jej działalność artystyczną i koncerty, a także dla Teatru Polskiego Radia i produkcję słuchowisk oraz adaptacje radiowe dzieł polskiej i światowej literatury" - dodano.

Oceniono, że "ważną inicjatywą Polskiego Radia było uruchomienie w 2020 r. specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które dzięki Nadawczemu Centrum Radiowemu w Solcu Kujawskim są odbierane na terenie całej Białorusi".

Za środki abonamentowe Polskie Radio zrealizowało w 2020 roku, m.in., następujące przedsięwzięcia: 9300 korespondencji zagranicznych, przygotowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia w 15 krajach; 931 odcinków 16 powieści udostępnionych w ramach projektu Agencji Muzycznej "Radiobook", który prezentuje najwybitniejsze dzieła literackie w wersji audiobooków; 486 reportaży Studia Reportażu i Dokumentu (emisja głównie w Programie 1 i Programie 3); 223 słuchowiska Teatru Polskiego Radia, w tym 110 premierowych i 22 specjalnie dla dzieci; 170 koncertów "na żywo" dostępnych online; 110 podcastów w Internecie;100 premier lektur na antenach Polskiego Radia; 34 transmisje sportowe zrealizowane w trudnych warunkach obostrzeń związanych z pandemią; 8 nowych multimedialnych serwisów specjalnych stworzonych przez redakcję portalu internetowego Polskiego Radia, w tym serwis "Bitwa Warszawska 1920" nominowany do prestiżowej nagrody Prix Italia.

Inne serwisy specjalne to "serwisy biograficzne poświęcone Zbigniewowi Romaszewskiemu, Leopoldowi Tyrmandowi, ks. Józefowi Tischnerowi, Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, czy Mieczysławowi Foggowi, a także serwisy poświęcone 95. rocznicy powstania Polskiego Radia i 75. wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau; 3 wyjątkowe fonograficzno-ikonograficzne albumy płytowe, wydane pod patronatem Rady Mediów Narodowych: +Prezydent RP Lech Kaczyński+, +Smoleńsk – ostatnia misja+ i +1920. Bitwa Warszawska+".

Polskie Radio podało w komunikacie, że wśród nowych projektów zrealizowanych w 2020 roku są: Polskie Radio Kierowców – całodobowa, nowa, pierwsza w Polsce antena przeznaczona dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego oraz Akademia Radiowa Polskiego Radia – szkoła warsztatu dla adeptów sztuki radiowej: dziennikarzy, realizatorów, reporterów. Najlepsi absolwenci mają szansę na zatrudnienie w Polskim Radiu. Polskie Radio podpisało porozumienia z największymi uczelniami dziennikarskimi w Polsce i z nich rekrutują się uczestnicy Akademii Radiowej PR.

Ponadto, w 2020 roku za środki z abonamentu Polskie Radio z okazji ważnych rocznic – katastrofy w Smoleńsku w 2010 roku oraz 100-lecia Bitwy Warszawskiej – wydało trzy albumy fonograficzno-ikonograficzne w specjalnej szacie graficznej. Wydawnictwa te są kontynuacją zapoczątkowanego kilkanaście lat wcześniej cyklu albumów wydanych w 2008 roku przez Polskie Radio z inicjatywy ówczesnego prezesa Krzysztofa Czabańskiego: "Katyń 1940" oraz "Wołyń 1943".

W 2020 roku Polskie Radio świętowało swoje 95-lecie

W 2020 roku Polskie Radio świętowało swoje 95-lecie. Z tej okazji wszystkie anteny publicznego nadawcy emitowały specjalne audycje poświęcone temu jubileuszowi, a Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała wyjątkowe wydawnictwo płytowe pt. "95 lat Polskiego Radia". W dwupłytowym albumie znalazły się znane i lubiane od dziesięcioleci piosenki w oryginalnym wykonaniu oraz w nowoczesnych aranżacjach. Wydawnictwo było zwieńczeniem specjalnego konkursu dla słuchaczy "95 piosenek na 95-lecie". Piosenki, które uzyskały największą liczbę głosów, trafiły na listę utworów nagranych na płytach albumu.

W 2020 roku specjalnymi cyklami audycji na antenach Polskiego Radia uhonorowano takich twórców jak np. Krzysztof Penderecki, Jerzy Pilch, Jerzy Gruza, Paweł Królikowski, Jerzy Giedroyć i Leopold Tyrmand.

Polskie Radio przeprowadziło liczne konkursy i wręczyło nagrody o ustalonej renomie, m.in.: prestiżową dla twórców kultury Nagrodę Mediów Publicznych pod patronatem Rady Mediów Narodowych; Złote Mikrofony dla wybitnych osobowości radiowych; Melchiory dla reportażystów radiowych; Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia wręczane wyjątkowym przedsiębiorcom; Splendory dla wybitnych ludzi teatru, czy konkurs otwarty na słuchowisko dla uczczenia 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Polskie Radio prowadzi również: Informacyjną Agencję Radiową odpowiedzialną za dostarczanie newsów oraz redagowanie portali internetowych wszystkich dziewięciu anten; Teatr Polskiego Radia, który tworzy słuchowiska i audiobooki na potrzeby całego Polskiego Radia; Radiowe Centrum Kultury Ludowej dbające o emisję w Polskim Radiu audycji z dziedziny kultury ludowej oraz Studio Reportażu i Dokumentu.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej działające przy Polskim Radiu obchodziło w 2020 roku swoje 25-lecie. W roku jubileuszowym RCKL zrealizowało w różnych programach Polskiego Radia 14 cykli poświęconych kulturze i muzyce ludowej.

Polskie Radio to także Agencja Muzyczna Polskiego Radia odpowiedzialna za organizowanie koncertów w salach koncertowych im. W. Lutosławskiego, A. Osieckiej i W Szpilmana oraz wydawanie płyt i albumów fonograficzno-ikonograficznych. W strukturze Polskiego Radia znajduje się Orkiestra Polskiego Radia. Ściśle z Polskim Radiem związane są zespoły artystyczne: Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia w Poznaniu AMADEUS oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Istotne dla Polskiego Radia w pielęgnowaniu pamięci kultury polskiej jest Archiwum, które dysponuje zbiorem ponad 700 000 nagrań muzycznych i tekstowych, także tych z lat 20. i 30. XX wieku.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przyjęła sprawozdanie Polskiego Radia z realizacji misji publicznej za 2020 r.

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Magda
Bełkot i widać, że można niszczyć ludzi i anteny i nawet się nie zająknie taki: czabański, taka lichocka i taka jedna tfu kamińska
odpowiedź
User
Kaśka
Żenująca sytuacja. Prezeska Agnieszka Kamińska dalej brnie w zaparte i twierdzi, że się bardzo dobrze dzieje w Polskim Radiu. Nawet poseł Suski uznał, że opowiada bzdury i to jest nieprawda.
Czy KRRiT jest głucha i ślepa? Czy nie dostrzega katastrofalnego spadku słuchalności, zmniejszenia ilości programów, wielokrotnie prymitywnej ich jakości, odejścia wybitnych redaktorów, fatalnej atmosfery?
Nic dziwnego, że Rada programowa Polskiego Radia odrzuciła sprawozdanie z realizacji misji publicznej za 2020 rok bo radio nie wypełnia misji publicznej. Rolę tę przejęły dwie internetowe stacje i kilku dziennikarzy prowadzących podcasty za ułamek kwoty otrzymywanej przez Polskie Radio z publicznych pieniędzy. Kiedy wreszcie dojdzie do zmian we władzach Polskiego Radia?
odpowiedź
User
kazik nie żywo
Wstyd!
odpowiedź