SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Operatorzy piszą do KRRiT. Obawiają się masowej rezygnacji klientów

Organizacje zrzeszające dostawców płatnej telewizji zwróciły się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o pilne podjęcie decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN Style. Z pism, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że operatorzy obawiają się zniknięcia stacji. Wielu klientów będzie mogło wówczas wypowiedzieć umowy.

KRRiT od blisko 11 miesięcy nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji dla skierowanego do kobiet kanału TVN Warner Bros. Discovery. Najpierw problemem była zbyt mała liczba programów informacyjnych i dokumentalnych. Potem regulator zdominowany przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta dostrzegł kłopot ze strukturą własnościową stacji. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, jej właściciel powinien mieć siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Formalny właściciel TVN, czyli Discovery Communications Benelux ma siedzibę w Amsterdamie, ale należy do amerykańskiego koncernu. KRRiT kierowanej przez Macieja Świrskiego nie przeszkadzało to w przedłużeniu koncesji m.in. dla głównego kanału TVN,  i stacji HGTV, TVN Turbo, TVN Inernational. Do koncesji stacji TVN dołączano jednak specjalną klauzulę o tym, że możliwe są dalsze kroki prawne, jeśli zajdą nowe okoliczności.

W ostatnich miesiącach prawnicy TVN Warner Bros. Discovery wielokrotnie ponaglali regulatora do podjęcia decyzji. 22 maja na posiedzeniu KRRiT doszło do głosowania w sprawie rekoncesji dla TVN Style. Przewodniczący Świrski był przeciwko, Agnieszka Glapiak i Hanna Karp wstrzymały się od głosu, a prof. Tadeusz Kowalski i Marzena Paczuska opowiedzieli się za przedłużeniem koncesji. Szef KRRiT ocenił, że „przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”, dlatego „struktura kapitałowa spółki (TVN - przyp.) zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów”.

Problemy TVN Style mogą uderzyć w operatorów  

TVN Style jest jednym z kanałów najczęściej oferowanych w pakietach dostawców płatnej telewizji. Kobieca stacja jest gwarantowana m.in. w pakietach Canal+, Polsat Box, Vectry, Play i wielu mniejszych operatorów. Jej zniknięcie pozwala więc bezkarnie rozwiązać umowę, przed okresem zobowiązania. TVN Warner Bros. Discovery mógłby wystąpić o „zapasową” koncesję u regulatora Commissariaat voor de Media z Holandii, jak uczynił w przypadku TVN24 i TVN7 (ostatecznie na czas przyznano polskie koncesje).

W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele firmy twierdzą, że na razie nie złożyli wniosku poza granicami Polski. Gdyby TVN Style otrzymał koncesję w Holandii czy w innym kraju, przewodniczący KRRiT musiałby zgodzić się na zmianę wpisu w rejestrach operatorów. Obecna koncesja TVN Style obowiązuje do 28 lipca. Operatorzy chcą, żeby regulator niezwłocznie podjął decyzję.

- Brak decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu rekoncesyjnym wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania naszą ofertę audiowizualną dla widzów - naszych Klientów. Chcemy naszym Klientom oferować szeroką ofertę programów, wśród których polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produkcjami cieszy się dużą popularnością. W chwili obecnej jesteśmy w stanie zawieszenia czy będziemy mogli wywiązać się z naszych długoterminowych zobowiązań względem naszych klientów w zakresie oferty programu TVN Style. Jest to dla biznesu operatorskiego o tyle krytyczne, że konieczność wyłączenia z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat wiązałaby się dla środowiska operatorów z istotnymi kosztami operacyjnymi, finansowymi i wizerunkowymi.  W trosce o naszych Klientów, zwracamy się zatem do Członków Krajowej Rady Radiofonii  i Telewizji z prośbą o jak najszybsze zajęcie jednoznacznego stanowiska - napisał do członków KRRiT Bogdan Łaga, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Zaniepokojenie w liście do szefa KRRiT i jej członków, wyraził także Karol Skupień, prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej. - Prosimy o uwzględnienie sytuacji większości działających na rynku usług telewizji operatorów telekomunikacyjnych, posiadających zawarte na rozprowadzanie tego programu umowy licencyjne, w szczególności tych działających lokalnie, dla których zaprzestanie świadczenia usług telewizji z wykorzystaniem tego programu może wiązać się ze znacznym zmniejszeniem liczby abonentów, a zatem i ograniczeniem wysokości osiąganych z wykonywanej działalności wpływów - napisał.

Przypomniał, że klienci mogą rozwiązać umowę, jeśli TVN Style zakończy nadawanie. - Abonenci są wówczas uprawnieni do rozwiązania zawartej z operatorem telekomunikacyjnym umowy o świadczenie usług telewizji w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zaprzestaniu rozprowadzania programu gwarantowanego, zaś operator nie ma możliwości dochodzenia od abonenta odszkodowania za przedterminowe rozwiązanie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawartej na czas określony - stwierdził szef KIKE.

Odszkodowania dla abonentów?

Prezes Związku Telewizji Kablowych w Polsce Paweł Wołoch zauważył, że operatorzy mogą być zmuszeni do wypłaty odszkodowań, jeśli decyzja w sprawie TVN Style będzie negatywna dla tej stacji i operatorzy nie poinformują z wyprzedzeniem o usunięciu kanały z oferty. - Wnosimy o jak najszybsze zakończenie postępowania przez organ konstytucyjny i organ administracji publicznej w przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style ze względu na potrzebę potencjalnego w miarę szybkiego z zachowaniem terminu ustawowego zawiadomienia przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych swoich abonentów o zmianie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych poprzez usunięcie z wykazu programów przedmiotowego programu telewizyjnego, co z kolei pozwoli przedsiębiorcom telekomunikacyjnym uniknięcie odpowiedzialności odszkodowawczej wobec abonentów ze względu na zaprzestanie świadczenia usługi, w sytuacji opóźnianego w stosunku do terminu ustawowego zawiadomienia ich o przedmiotowej zmianie oraz o przysługujących im z tego tytułu uprawnieniach - napisał.

O jak najszybsze przedłużenie koncesji apeluje też Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. - Jak deklaruje nadawca, dobro jego klientów jest jego priorytetem, chce im oferować szeroką ofertę programów, wśród których dużą popularnością cieszy się polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produkcjami. W chwili obecnej jest w stanie niepewności czy będzie mógł wywiązać się z długoterminowych zobowiązań względem swoich klientów w zakresie oferty programu TVN Style. Jest to dla biznesu operatorskiego o tyle istotne, że konieczność wyłączenia z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat, może spowodować odpływ klientów z rynku kablowo-satelitarnego. Klienci nie zrozumieją powodów nagłego zniknięcia kanału TVN Style z oferty, za którą płacą. W rezultacie, niezadowolenie rozczarowanych klientów skupi się na operatorach, dla których rezygnacja klientów to wymierne straty finansowe - napisał prezes KIGEiT Stefan Kamiński.

Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku TVN Style w grupie 4+ w I półroczu 2023 roku wyniósł 0,33 proc.

Dołącz do dyskusji: Operatorzy piszą do KRRiT. Obawiają się masowej rezygnacji klientów

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Ludzie rezygnują z płatnej telewizji, bo jej oferta jest zwyczajnie kiepska. Sami przez lata psuliście tą branżę (na spółkę z nadawcami) i de facto powoli podcinali gałąź, na której siedzicie.
Odchodzenie od tematyki kanałów tematycznych (patrz Discovery, History czy MTV) na rzecz płytkich reality, reklamy na 90% niby płatnych kodowanych kanałach, ramówka skrojoną pod coraz głupszą widownię, brak wielu treści/gatunków popularnych w serwisach streamingowych.
97 2
odpowiedź
User
fj
Liczę, że Świrski się nie ugnie. Jego kompromitacje to miód na moje serce.
31 46
odpowiedź
User
m.
Właściwie mało co trzyma widzów przy płatnej telewizji. Na pięciu kanałach komisje śledcze, na pięciu kanałach Kiepscy, na reszcie non stop reklamy, a jak ktoś chce bez reklam albo ciekawsze wydarzenie sportowe to i tak musi dokupić playera czy inne premium. Po prostu operatorzy i nadawcy postawili na śmieciową jakość i oferty, i umów z kruczkami, klauzulami i teraz za przeproszeniem, trzęsą gaciami, że klienci będą uciekać.
74 2
odpowiedź