SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wkrótce ogólnopolski multipleks DAB+. UKE odpowie KRRiT w połowie stycznia

Na jednym z najbliższych posiedzeń KRRiT zajmie się sprawą konkursu na ogólnopolski multipleks DAB+. Szef KRRiT wystąpił do prezesa UKE z propozycją nowego podziału częstotliwości cyfrowej telewizji i radia. Z naszych informacji wynika, że UKE ustosunkuje się do tego za miesiąc.

fot. Shutterstock.comArticle

Niedawno informowaliśmy, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapowiedział wniosek do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie zmian na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Kanały telewizyjne nadawane na MUX-8 miałyby zostać przeniesione na nowy multipleks, aby zwolnić miejsce dla cyfrowego radia. Obecnie w ramach ósmego multipleksu są nadawane: TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i Wp. Wykorzystywane jest pasmo VHF, podczas gdy w przypadku pozostałych multipleksów naziemnej telewizji pasmo UHF. Utrudnia to odbiór telewizji, bo w przypadku wielu odbiorców konieczne jest rozbudowanie instalacji antenowej.

- Decyzja o zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC spowodowała, że możliwe było zaplanowanie w paśmie UHF (470-694 MHz) dwóch dodatkowych ogólnokrajowych multipleksów telewizyjnych - MUX 5 i MUX 6. Stwarza to szansę na przeniesienie programów TV nadawanych w MUX 8 do nowych multipleksów, ich konwersję z SDTV do HDTV i zwolnienie tej części pasma VHF dla DAB+. W wyniku tej zamiany pasmo VHF byłoby przeznaczone wyłącznie dla cyfrowej radiofonii naziemnej, a pasmo UHF dla naziemnej telewizji cyfrowej - napisał w stanowisku KRRiT jej przewodniczący Witold Kołodziejski.

„Rola UKE jest tutaj stricte techniczna”

Wiele wskazuje na to, że prezes UKE Jacek Oko przychyli się do prośby przewodniczącego KRRiT. - 6 grudnia wpłynął do nas dokument z KRRiT. Na razie go analizujemy, więcej będziemy mogli powiedzieć pewnie w połowie stycznia. Rola UKE jest tutaj stricte techniczna - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Nadawcy kanałów telewizyjnych dostępnych na MUX-8 od początku jego działalności chcieliby ich przeniesienia do zakresu UHF, co poprawiłoby ich zasięg.

Kiedy możemy spodziewać się konkursu na ogólnopolski multipleks cyfrowego radia? - Sprawa przeznaczenia zasobów ogólnopolskiego multipleksu radiowego MUX R1 będzie w najbliższym czasie przedmiotem obrad KRRiT. Dopiero po podjęciu uchwały będzie przygotowany projekt ogłoszeń i przekazany do uzgodnienia z Prezesem UKE. Po ich uzgodnieniu z Prezesem UKE ogłoszenia zostaną opublikowane - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

W DAB+ można obecnie słuchać głównie stacji Polskiego Radia, lokalnych i katolickich. Nadawcy komercyjni (m.in. Grupa RMF, Eurozet, Agora) od lat konsekwentnie krytykują DAB+. Przekonują, że to przestarzała technologia i powinno się postawić na cyfryzację radia w internecie. Wadą DAB+ ma być mniejszy zasięg. Sygnał albo jest albo go nie ma w przeciwieństwie do analogu, gdzie w przypadku słabszego sygnału słychać szum. Obecnie większość emisji prowadzonych jest z niewielką mocą. Kiedy DAB+ zyskałaby na popularności, to i moce zostałyby prawdopodobnie zwiększone. Kołodziejski latem przekonywał, że jeśli nadawcy komercyjni będą dalej sprzeciwiać się cyfryzacji, to po zakończeniu konkursu, miejsca na multipleksie przypadną dla nowych graczy.

Z badania TePanelu wynika, że cyfrowe odbiorniki posiada w Polsce mniej niż 5 proc. gospodarstw domowych.

Dołącz do dyskusji: Wkrótce ogólnopolski multipleks DAB+. UKE odpowie KRRiT w połowie stycznia

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leon Zawodowiec
To pewnie na rozbudowe dab-u jeszcze poczekamy :-( Szkoda bo chętnie bym posłuchał wielu stacji w dab-ie a nie tylko przez internet czy coraz bardziej zakłócany fm.
odpowiedź
User
dann
Ile można czekać, niech robią przejście na dab+
odpowiedź
User
pasjonat
Chciałbym DAB+ I żeby zwiększyli moce nadawania nadajników bo na razie to są marne, nadają w 2 kw, a powinny 100-150 kw jak to jest normalne. Jestem tego zdania, że FM powinno być stopniowo wyłączanie, robić radia z dab+ dać wymogi techniczne itd...
odpowiedź